Redigeretman 27. aug 2018
Det bedste ved i går var, at holdet trådte i karakter i en periode i midten af 1. halvleg, hvor spillet ikke rigtigt kørte og Chievo kom frem til nogle chancer. Her blev der taget arbejdshandskerne på. Vi skal jo huske, at vi har Serie A´s yngste trup og en dell ankomster, der er kommet sent.
På midtbanen var det især opløftende, idet (ihvertfald) jeg havde min tvivl om kvaliteten her i starten. Også fordi Veretout, som må anses for vores bedste midtbanespiller, var ude og også er det i næste kamp. Edimilson stod godt og havde en rigtig flot kamp. Gerson er en spradebasse. Han har utvivlsomt store offensive kvaliteter, hvilket han også beviste med mål og flotte frispilninger. Defensivt er han mindre bevendt. Men skulle det knibe i nogle kampe, kan han bestemt rykkes længere frem på banen og udgøre en farlig joker. Benassi ser ud til endelig at have fundet sin rolle på kanten. Han var solid defensivt og kom samtidig frem til flere muligheder - og lavede jo to mål. Nørgaard gjorde det fint, da han kom ind. Kampen var til dels også lukket, så han blev ikke presset. Men han viste god placeringsevne og havde en sikker omgang med bolden. Dabo fik også nogle minutter i benene og gjorde det fint, bl.a. med en fræk finte bag om støttefoden efterfulgt af en genial frispilning. Fra primavera ser det ud til, at den unge spanier Montiel får chancen og han kan udvikle sig til en interessant joker med typisk spansk teknik og offensive kvaliteter.
Offensivt skal det også nok udvikle sig positivt. Chiesa kører på i vanlig, konfronterende stil. Han skal bare lige bevare køligheden og overblikket i visse situationer, så bliver han topklasse. Simeone arbejder benhårdt, fik lavet en flot frispilning til Benassi´s første mål og nettede også selv til sidst. Pjaca fik lidt spilletid, hvor man godt kan se, at han har et stort potentiale. Eysseric stod svagest i billedet, men han lavede nu den flotte frispilning til Simeones mål. På bænken har vi desuden Vlahovic, som kan smides ind, når der skal tyngde og hovedspil til. Og så er der jo også Miralles, der er kommet til fra England, men som indtil videre har haft lidt problemer med overanstrengelse i opstarten.
Defensivt var det okay uden at være prangende. Lafont er lidt en sprællemand, som er svær at bedømme endnu. Milenkovic stod igen en god back, selvom hans naturlige position er i midten. Men her huserer Pezzella og Hugo, som efter et par småfejl i starten spillede sig godt op. Dog var Pezzella´s opdækning af Tomovic svag ved Chievo´s mål. Biraghi gjorde det udmærket. Han var fornuftig defensivt og havde de sædvanlige raids på venstrekanten med gode indlæg. I kulissen står Ceccherini klar til at træde ind sammen med Laurini, som jeg dog fortsat har min tvivl om. Og nå ja, så er der jo også de unge Hancko og Diks som back-ups på backpladserne.
Som tidligere nævnt var kampen igår ikke perfekt, der er fortsat udviklingsmuligheder. Men det er en rigtigt god start mod en ellers normalt svær modstander. Seks mål er udtryk for en effektivitet, som vi ellers har savnet i flere år. Og fortsætter den positive udvikling, ser det godt ud. Vi taler bestemt ikke top 4, men kampen om EL kan vi være med i.
ACF Fiorentina & Leeds United FC