Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg havde solgt den for x inden kampen. Vi har det ofte svært i Genoa. Men som du selv nævner burde vi havde været foran med 2 eller 3 inden pausen.
Nå men ja...
Forza Viola
Inden kampen havde jeg sgu´ også solgt den for et X.
Her efter kampen føler jeg mig snydt for et 2-tal.
Men igen, spillet og de mange chancer løfter humøret.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Rimelig friskt at vi bliver sat til at spille lørdag. Normalt plejer ligaen at stå på hoved for at godtgøre de hold, der har spillet i midtugen. Der er vel intet fornuftigt argument for ikke at lade Chievo og Udinese spille lørdag frem for os. Og hvorfor skal Sass - Empoli spilles fredag?
Nå men så får vi da trods alt hurtigt muligheden for at komme tilbage på sejrskurs mod Spal, der har spillet over evne. Ser meget gerne Benassi tilbage i start 11´eren.
Forza Viola
Pioli har da også brokket sig. Men det kan skyldes, at vi allerede skal spille mod Inter ude tirsdag d. 25. september. Man kan så undre sig over, hvorfor Inter-kampen skal spilles allerede tirsdag - som eneste kamp - og ikke onsdag/torsdag som de andre midtugekampe.

At Sas-Empoli (i weekendens runde) spilles allerede i morgen fredag, må skyldes TV.

Tror at grunden til at Benassi startede ude i går var, at det kan være risky at spille med tridenten + en offensiv midt som Benassi på udebane mod en (på papiret) stærk modstander som Samp. Gerson gjorde dog ikke meget væsen af sig - og er for øvrigt ikke speciel stærk defensivt - så Benassi havde været et bedre kort at spille end brasilianeren.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Irriterende ikke at kunne kommentere fra mobil. Nå, men den værste skuffelse har lagt sig efter i går, og ret beset er en remis hos Samp selvfølgelig ikke et dårligt resultat selv om der var tale om to tabte points. I sidste sæson blev begge kampe mod dem tabt. Der er da også klart mere positivt at hive frem end negativt. Det ellers så offensivt sprudlende hjemmehold blev generelt holdt ganske godt fra fadet, og der blev spillet hurtigt med et godt flow i opspillet. Jeg synes at det er tydeligt at holdet på flere punkter er nået længere nu end i sidste sæson, hvilket tegner godt. Når det er sagt så må den selvsagt stå på skudtræning i Firenze i dag.

Jeg synes ikke at lørdagens modstander fra Ferrara har spillet over evne. De har nærmere overrasket positivt, men helt fortjent fået de points som de har på kontoen nu. Det var f.eks. ikke meget de tillod Atalanta i mandags, og virker generelt ganske solide. Det ligner allerede nu tegningen til en bedre placering denne gang end nummer 17, på trods af at der kun er spillet fire kampe. For mig ligger det lidt i kortene, at det godt kan blive svært at nedbryde dem på lørdag, lige som vi også så det mod Udinese. En snæver sejr på 1-0 vil være fint. Nøglen må være tålmodighed. Men jeg vil selvfølgelig gerne modbevises. :-)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Og så var det godt, at Napoli virkelig leverede med legendariske oplevelser, når nu fodbolden var sådan lidt meh ;)

Og dén del af turen vil vi - ihvertfald jeg - gerne høre lidt mere om... inkl. evt. limoncello-oplevelse.


Mag, jeg har c/p og svaret i Napoli-tråden, så vi ikke startede en længere rant om Napoli her :)
Mht. midtbane-konstellationen i weekenden og i går, så har jeg svært ved at se, hvad Gerson og Fernandes bringer til bordet. Gerson især smed meget væk i Napoli (synes jeg), og Fernandes var bare ligegyldig. Der kan man sige, at Dato i det mindste lægger noget fysik på, selvom han er elendig.

Det er slet ikke fordi Nørgaard skal spille. For det første er han nok tiltænkt en rolle som defensiv midt, og der er rigtig meget at lære. Gattuso siger det meget godt omkring Bakayoko (jvf. Milan-tråden), men det kunne selvfølgelig have været fedt at se ham i aktion dernede.

Min pointe er, at det burde være muligt at finde bedre end de nævnte. Det er sgu´ ikke imponerende, men når man er fostret op som Viola-fan i 90´erne, falder al sammenligning til jorden.
Midtbanen er en interessant diskussion.

Gerson gjorde det fremragende i kampen mod Chievo. Måske var han banens bedste. Herefter er det gået stødt ned af bakke. Der er en del brasiliansk nonchalance over ham, på godt og ondt.

Fernandes synes jeg egentligt har gjort det okay. Han er hårdtarbejdende og stabil, men bringer ikke så meget offensivt. Han kan dog virke lidt usynlig.

Veretout var svag mod Napoli, men det var så også hans første kamp i denne sæson, og han gjorde det straks betydeligt bedre mod Samp, hvor man kunne se flere aktioner a la sidste sæson. Han giver desuden aldrig op, kværner bare afsted. Han er et must på midtbanen.

Benassi startede forrygende med tre mål, men gik død mod Napoli, hvorfor han fik en lille pause mod Samp, hvor han dog kom ind. Han har klart nogle offensive kvaliteter, når han kommer i anden bølge. Kan dog til tider virke lidt som en humørspiller.

Dabo er stor og stæk, et fysisk monster. Men hans teknik lader en del at ønske. Ofte vælger han derfor også den lette aflevering, hvilket ikke giver så meget konstruktiv set. Han er god at sætte ind, når en sejr skal forsvares hjem.

Nørregaard fik indhop mod Chievo, hvor han ikke gjorde det sværere for sig selv end højst nødvendigt, men det rækker ligesom ikke i en italiensk (sub)topklub. Springet fra Brøndby til viola har været stort. Rygterne taler dog om, at han måske får chancen igen mod Spal.

I min verden ser den pt. mest optimale midtbane således ud (i følgende idealopstilling):

Lafont
Milenkovic, Pezzella, Hugo, Biraghi
Benassi, Veretout, Fernandes
Chiesa, Simeone, Pjaca
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Jeg vil tro, at Nørgaard får spilletid, hvis der er en føring der skal køres hjem lige som det netop var tilfældet mod Chievo. Bevares, det vil da være dejligt med masser af spilletid til ham, men han skal også være klar til det, og det skal give mening at sætte netop ham på banen. Først og fremmest så håber jeg at han er i fuld gang med at falde til i byen og de nye omgivelser, og ikke mindst tage kulturen inkl. sproget til sig. Når jeg nævner dette skyldes det at jeg i foråret så et ganske kort interview med Cornelius hos Atalanta, og her - efter adskillige måneder i klubben - foregik det hele stadig på engelsk. Så fornemmer jeg, at han ikke har haft specielt travlt med at blive en integreret del af truppen. I mine øjne er det alfa og omega, at man giver sig i kast med sproget - uanset hvor gebrokkent det så må blive i starten. Her kunne det være fedt, hvis f.eks. en Martin Jørgensen har været med ind over med nogle gode råd til Nørgaard.
Du rammer hovedet på sømmet mht sproget, Acheron. Det er altafgørende at lære det. Italienerne tager dig til sig, selv med nogle få gebrokkende fraser. Og der er altså fortsat mange italienerne - inkl. fodboldspillere - som ikke taler skide godt engelsk.

Jeg har tit undret mig, når danskere i italienske klubber ikke kan tage en simpel samtale på italiensk. Senest Cornelius. Men også Robin Olsen har efter sigende visse vanskeligheder i Rom pga sproget. Så svært er det altså ikke at tale om fodbold på italiensk. Det er ikke raketvidenskab.

Men måske skyldes det, at fodboldspillere generelt ikke er de hurtigste knallerter på kajen, og har svært ved at sætte sig ned ved skolebordet og lære. Måske en fordom, men alligevel...

Hell, Elkjær taler - selv efter alle årene i Italien, både under og efter karrieren - ikke bedre italiensk end jeg gør.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Annonce