Redigeretsøn 20. jan 2019
Vi kan godt blive enige om, at di Bello havde en dårlig dag på dommervagten. Men i min bog overgås han af Pioiis dispositioner:
- Det er godnat at starte med Edimilson og Gerson igen, igen, igen. De har fået mange chancer efterhånden, men slår ikke til. Brug Dabo/Nørgaard på midten sammen med Veretout og Benassi.
- Vi spillede egentligt en god kamp efter udvisningen og frem til 2-1 målet. Det var faktisk ikke til at se, at vi var en mand i undertal. Derfor fatter jeg ikke, hvorfor man ændrer på en opstilling, der fungerer, fordi vi kommer på 2-1 med 15 minutter igen. Bliv dog ved i samme spor. På det tidspunkt lå 3-1 nærmere end 2-2, fordi Samp skulle endnu længere frem på banen.
- Hvis Muriel er træt, hvilket han bestemt ikke virkede ved målet til 2-1, så sæt Mirallas ind og fortsæt taktikken. Samp spiller på det tidspunkt med 3 angribere, så der ville være god plads til kontraer, hvilket ville være en lækkerbisken for Muriel (hvis han var fortsat) og Chiesa.
- Ved at pille Muriel ud og sætte (ubehjælpsomme) Laurini ind, skubber man hele holdet langt tilbage på banen, så Samp tilsvarende kan skubbe hele butikken længere frem. Det bliver en belejring.
- Alternativt kunne Nørgaard være blevet sat ind for Muriel. Med Veretout, Dabo og Nørgaard på midten foran forsvaret, var vi ikke kommet under samme pres, men havde kunnet stå rimeligt højt - i hvert fald som første bolværk før forsvaret - med Chiesa som kontraspiller.
Jeg mener, at vi smider 2-1 pga Piolis handlinger, som sætter holdet under unødigt pres uden nogen som helst kontramuligheder til sidst. Og vi reddes kun af en heldig afretning i overtiden, hvor Pezzella i desperation er med helt fremme.
Det er bare ikke godt nok, mister.
ACF Fiorentina & Leeds United FC