Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja men han er vel også endnu en mere defensiv/tilbagetrukket midtbanespiller?
Forza Viola
Ham Pulgar virker til at have et godt navn. Jeg har set en smule på Youtube også. Han vil sikkert være det dobbelte værd om 2-3 år. Det virker umiddelbart som et ret godt køb, hvis vi får ham.
Through these old streets I wander dreamily; Around me Florence sweeps her busy tide of life - William Leighton
Du har ret, Johnsen. Selvom alle sammenligner Tonali med Pirlo, er han lidt mere defensivt orienteret - men kan også spille central midt. Han sammenligner sig selv med... Gattuso. Som forøvrigt også er hans store forbillede. Og det lugter ikke ligefrem af Pirlo v. 2.0. Jeg ville måske mere sammenligne ham med Verratti. Men han er fortsat meget ung, så det er svært at sige præcist, hvad han udvikler sig til. I sidste ende tvivler jeg også på, om vi kan få ham. Der er flere større klubber ude efter ham - og Cellino er en benhård sælger.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Jeg synes egentlig sammenligningen med Verratti er fin. Uden de svinske frispark i øvrigt. Jeg tror sammenligningen med Pirlo kommer sig af håret (hvilket Tonali selv anser som hovedårsagen til sammenligningen), position på banen, Brescia og en kælen kattepote. Men han er jo en væsentlig mere aggressiv spiller end Pirlo, hvor Tonali tør at bryde op i banen efter en erobring. Det er nok den Rino-aggressivitet han lader sin inspirere af.

Generelt finder jeg det overraskende at der har været så stille omkring Tonali i sommeren.

Pulgar ville være et intelligent køb rent økonomisk, fordi skulle han fejle ville man stadigvæk kunne hente investeringen hjem. Og for øvrigt tror jeg ikke han vil fejle. Det virker til at han har fået stabiliseret et acceptabelt bundniveau i sit spil, og har generelt lige spillet en god sæson for Bologna samt rigtigt stærkt Copa America for Chile.

Fælles for både Tonali og Pulgar er at de er bedst på en defensiv midtbane, og det virker til at Viola/I nu har besat den med en gammel kending i Milan Badelj. Eller har Montella ændret sig fra sin 3-5-2/4-4-2 hybrid ?

Ellers enig i at der savnes lidt kreativitet på den centrale midtbane, som truppen ser ud for tiden. En 8er med vision og teknisk begavet burde være en prioritet for Pradé. Virker lidt som overkill at smide alle æggene i kurven hos Castrovili.
@ Lentini

Jeg skal ikke gøre mig überklog på tallkombinationer. Det er du bedre til end mig. Det har aldrig interesseret mig synderligt meget.

Men jeg kan læse mig til, at det nye viola ønsker en mere fleksibel og dynamisk tilgang til spillet. Montella´s 3-5-2/4-4-2 er sådan set okay, hvis den ellers praktiseres hurtigere og mere vertikalt på banen. Man ønsker ikke en gentagelse af tidligere tiders horisontale - tangerende til omstændigt tika-taka - spil, hvor boldbesiddelse og boldomgang næsten var et mål i sig selv.

Efter de sidste signings - og med forudsætningen at Pulgar er blandt disse - tales der nu om muligheden for også at kunne praktisere en 4-2-3-1, hvor Pulgar agerer mediano og Badelj skydes lidt længere frem som en slags regista. Sidste år spillede vi uden en decideret regista, selvom Veretout forsøgte at spille en pendant, men aldrig lykkedes rigtigt.

Samtidigt skal der satses der så på hurtige fløje - Chiesa og Sottil - der både kan arbejde frem og tilbage i banen, men nok mest frem. Imellem dem og bag spidsangriberen placeres Boateng som en art trequartista eller seconda punta - kald det, hvad du vil, kært barn har mange navne.

Det kunne give følgende opstilling:

Dragowski
Lirola, Pezzella, Milenkovic, Biraghi/Ranieri
Pulgar, Badelj
Chiesa, Boateng, Sottil
Vlahovic

Om det ender således, ved jeg ikke. Og om Badeljj kan spille regista, er et åbent spørgsmål. I så fald bliver det ikke en regista a la Pirlo. Men med alle de kreative kræfter foran ham, kan mindre måske også gøre det. Tja, bum-bum...

Udfordringen er også at få Montella til at fravige sit vanlige system - hvor der i dag vill mangle en mere kreativ midt - men jeg tror det. Han har formentligt også lært af tidligere tiders fejl.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det lyder jo spændende men igen: Kan man forvente en 32-årig med et historisk stærkt svingende niveau kan fungere som bindeled mellem angreb og en slidstærk midtbane gennem hele sæsonen?
Jeg så gerne, vi fandt os en 8´er eller en rigtig 10´er, der ikke kun får det nummer, fordi trøjen er ledig...
Forza Viola
Forstår udmærket din bekymring. Og med Pulgar (formentligt) i hus, forstår jeg heller ikke rygterne om, at Pradé fortsat forfølger Demme og Berge. De er ikke dét bindeled mellem midtbane og angreb, som du taler om. Det er Tonali for den sags skyld heller ikke.

Men måske er det bare pressens fantasiløshed, når de igen og igen hiver de samme navne frem hver dag i "nye" artikler. Det er nok mere et udtryk for, at de ikke aner, hvad der foregår hos Pradé. Hold kæft, det er trælttende.

Men hvem er der derude, som er mulig og til at betale - og som kan udfylde rollen fra dag ét?

PS: Vi har rent faktisk selv to spillere, der kunne tage rollen - Montiel og Castrovilli. De er blot meget unge og det ville være en bjørnetjeneste ensidigt at lægge så vigtig en rolle på deres smalle skuldre.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Jeg savner lidt Benassi i favoritopstillingerne. Han var vel en af de få som spillede en okay sæson sidst og var faktisk holdets topscorer selv om syv mål er helt grotesk lidt. Kan han evt. udfylde rollen som kreativ midt? Under alle omstændigheder tror jeg at det vil være en stor fejl ikke at bruge ham i en eller anden position bag frontløberne.

Pulgar er god selv om tatoveringerne skærer lidt i øjnene ja. Men det ændrer heldigvis ikke ved hans niveau.
Benassi er faktisk - sammen med Simeone - lidt på vippen i klubben. Tror at hans til tider svingende præstationer er en torn i øjet. Men han er jo som oftest en fin, løbestærk midtbanespiller, dog mere i siden end centralt, der kan lave gennembrud og også kommer godt frem på 2. chancerne og ofte scorer således - dog ikke når det er mod Benfica :-)
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Hvad er der egentligt blevet af Viola 4 ever og Soldatino - har de helt opgivet bold.dk?
Annonce