Snak

Mere indhold efter annoncen
Sæsonen sejler allerede. Overvejer at tippe en nedrykning.
Hvad havde du forventet efter de første fire kampe, hvor tre af dem var mod top 3 fra sidste sæson?
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Sejler er måske så meget sagt, men hvis vi ikke får 3 point i aften er det vel ved at være derhenne?
Forza Viola
Det sejlede i hele foråret. Men det sejler ikke nu. Vi har tabt to kampe og spillet to uafgjorte. Men der er intet, der ser ud til være rodet, kaotisk eller uoverskueligt = definitionen på, at "noget sejler".

Men - som tidligere sagt - skal der nu sejre på kontoen. Vi er pt. eneste hold i Serie A, der har et stort rundt nul ud for "sejre". Modstanderne taget i betragtning er det ikke katastrofalt. Den fremadrettede fare er dog, at udeblevne sejre i de næste 3 kampe - Samp (H), Milan (U) og Udinese (H) - sætter sig negativt i en ny og ung trup.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Kigger vi hurtigt tilbage på forårets kampe under Montella, og dermed afslutningen på sidste sæson, så gav det to points fra syv kampe og en målscore på 1-6. Det vidner om et hold med en forholdsvis stabil defensiv, men som i den anden ende bare ikke kunne score mål - koste, hvad det ville. Sjovt nok så er det faktisk stik modsat den tæt på gængse forestilling om Montella, nemlig at han ikke kan organisere en god defensiv. I mine øjne lignede det, set i bakspejlet, snarere en flok spillere som var blottede for selvtillid og kreativitet end at "det sejlede". Pointmæssigt ja, men ellers ikke. Ud over en udekamp mod Juve så var det ikke engang et specielt svært afslutningsprogram, og det er her at alarmklokkerne bør ringe især hvis det heller ikke aftenens kamp vindes, for alt andet lige så burde mulighederne for sejr ude mod Genoa og hjemme mod Sampdoria have været inden for mulighedernes ramme. I så fald tror jeg nærmere at vi har at gøre med en slags mental blokade, forstået på den måde at spillerne er blevet "bange" for at vinde. Især hjemme på Franchi er den efterhånden også helt gal. Her ligger den seneste sejr helt tilbage fra december sidste år. Det burde simpelthen ikke være muligt at gå så lang tid uden tre points med en ellers okay trup og en efter forholdene stærk opbakning fra tifosierne. Med andre ord så er der brug for en træner som er virkelig dygtig til at arbejde med spillerne mentalt, at give dem troen på egne evner og videre i den dur. Er Montella det? Jeg tvivler efterhånden.

Udmærket pointe, Acheron.

Begrebet "bange for at vinde" florerer også hos kommentatorerne efter kampen mod Atalanta, der især hæfter sig ved at Chiesa blev hevet ud efter 77 minutter. Det forreste tryk på Atalantas forsvar forsvandt dermed fuldstændigt, idet også Ribery tidligere var pillet ud. Og Boateng og Vlahovic udgør ikke den samme kontrafare som de to andre.

Montella siger selv, at Chiesa var lidt småskadet, og at han ikke ville løbe en risiko, men det er der ingen, der tror på. I stedet taler man netop om at man så gerne vil vinde, at det bliver febrilsk og krampagtigt, når sejren er inden for rækkevidde - og at træneren i den sammenhæng træffer forkerte beslutninger, der kommer holdet til ugunst.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Netop det med de manglende sejre og det at være bange for at vinde er bare ren gift for en ung trup der samtidig skal lide under sidste sæsons elendigheder. De mange skriverier om historisk dårlig stime etc hjælper bestemt heller ikke.
Så for at vende tilbage til udgangspunket: Alt andet end 3 point er udelukket.
Forza Viola
Commisso har gentagne gange sagt, at han ikke bare kan smide kæmpe summer ind i klubben, selvom han gerne ville. Det er nemlig ikke tilladt. Viola var oppe på at ville give 30 mio euro for Tonali. Men Cellino ville ikke sælge. Uanset prisen. Altså samme situation som med os og Chiesa. Ikke til salg.


Det med ikke at "måtte" smide kæmpe summer ind er jo en dårlig undskyldning. Hvis andre klubber må og kan, så kan vi også. Der bliver skidt på FPP hvert år uden konsekvenser, så jeg kan ikke se, hvad der skulle ramme os, som ikke er ramt nogle andre.

Sidste år, under Pioli, spillede vi også flot i nogle uger, og hvordan endte den sæson? Transfervinduet spiller også ind på, at jeg omtaler det som en sejlende sæson. Vi sælger en fit angriber, der tydeligvis stadig kan score (Simeone) og erstatter ham med en skadet angriber, der måske først er klar om 2-3 uger og decideret fit om 4-5 herfra.
Through these old streets I wander dreamily; Around me Florence sweeps her busy tide of life - William Leighton
Jeg er enig i, at flere ting på transfermarkedet ikke giver mening. Simeone er en oplagt dumhed. At erstattet ham med en uprøvet, ung angriber er decideret gambling. Og ja, Boateng er en joke.
Pulgar og Badelj virker dog til at være god køb, og med Castro foran har vi en stærk enhed der. Caceres virker også underligt. Manden har ikke spillet som fast mand i 100 år.
Men det lidt svingende marked skal nok ses i forhold til, at vi fik ny ejer, der først skulle finde sine fødder inden han begyndte at spendere.
Derfor må målet i år være en placering som den bløde midtervare.
Forza Viola
Nå så blev det endnu en kamp unden angriber. Jeg tror ikke, jeg orker at se den.
Forza Viola
Ingen ændring i officiel opstilling (3-5-2):

Dragowski
Milenkovic, Pezzella, Caceres
Lirola, Castrovilli, Badelj, Pulgar, Dalbert
Chiesa, Ribery

Stædig rad, ham Montella. Efter kampen må vi afgøre, om det også er dumstædig.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Annonce