Meget glædeligt at Pedro kom på tavlen. Faktisk virker Duncan dog mere interessant end Pedro pt. når man ser på primavera. Men nu kom englænderen heller ikke med en skade, så han er lidt længere fremme formmæssigt.
Mht kampen i aften skal man jo passe på med at jinxe noget. Men som udgangspunkt er jeg også tilfreds med 1 point.
Milan virkede i kampen mod Torino - og især i 1. halvleg - som et hold, der er ved at finde sig selv. De har dog utroligt store udfordringer med at omsætte chancer til mål. Det er i fem kampe kun blevet til 3 mål, hvoraf de to var på straffe. Så et enkelt mål i åbent spil i fem kampe. Pt er det kun Udinese, der har scoret færre mål i serien.
Derfor tror jeg også, at vi har en reel mulighed for at hente mere end det ene point. Montella´s 3-5-2, som der ellers ikke har været stor tiltro til her i tråden, har vist sig at kunne noget. I de to seneste kampe har det resulteret i fire mål - og der har været chancer til mere. Opstillingen er imø allerbedst på udebane mod (teoretisk set) stærkere modstandere. Og en sådan kamp er aftenens. Der kan derfor ligge en lille overraskelse og lure.
Anti-jinx. Anti-jinx. Anti-jinx.
ACF Fiorentina & Leeds United FC