Snak

Mere indhold efter annoncen
Vel skrevet, Re.

Jeg kunne ikke sige det meget bedre selv.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Helt enig. Det er nu at Montella skal overbevise tvivlerne om, at han rent faktisk er en god træner, som kan se behovet for at der skal tænkes nyt. I går var noget i retningen af femte gang i træk med samme startellever, og flere af dem var flade med tyve minutter igen. Især løber han en risiko for at Ribéry brænder helt ud og må have en pause. Dernæst blev der skabt alt for lidt. Jeg synes egentlig ikke at det har været så slemt i de tidligere kampe, men i går var det meget tydeligt. Behovet for en decideret boksangriber er allerede debatteret, og forhåbentlig ser også Montella lyset nu. Når det er sagt så vil jeg blive overrasket, hvis ikke at startelleveren er den samme igen på onsdag i Reggio Emilia hos Sassuolo. Er der ændringer vil det være grundet skader.
Jeg fatter ikke Montella. Hans evindelige stædighed er simpelthen til at brække sig over. Prøv nu noget nyt k stedet for de samme trætte 11 og den samme opstilling, når det åbenlyst ikke virker.
Ok hvorfor, hvorfor sætter man Boateng på bekostning af en angriber vi har betalt 100 mio for som endnu ikke har fået et eneste minut.
Jeg må hellere stoppe mig selv inden jeg risikerer er permanent karantæne herinde men for helvede hvor er jeg røvtræt af det her.
Forza Viola
For såkaldt truende ord og adfærd mod en af linjedommerne efter gårsdagens kamp har Ribery fået 3 spilledages karantæne og en bøde på 20.000 euro - og Montella har fået 1 spillesdags karantæne og en bøde på 15.000 euro for sine ytringer efter kampen mod dommeren.

Ja, pludseligt kan forbundet finde ud af at slå hårdt ned.

Ribery havde allerede offentligt undskyldt sin opførsel inden dommen. Han misser nu kampene mod Sassuolo, Parma og Cagliari.

De skadede Lirola og Caceres forventes også ude mod både Sas og Parma.

Ranieri´s røde kort koster ham kampen mod Sas.

Så det bliver under alle omstændigheder et halvnyt hold, som vi må sende på banen i overmorgen.

Imens har en lokal komiker i Firenze stillet spørgsmålet, "Eksisterer Pedro overhovedet i virkeligheden?"...
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Med de nævnte spillere ude tror jeg faktisk at der er gode chancer for at se en anden formation på onsdag. At posen rystes lidt behøver ikke nødvendigvis at være skidt. Når det er sagt så frygter jeg lidt kampen. Det er sådan en, hvor der er meget på spil og meget at tabe, og hvor det ofte er set at hjemmeholdet vinder fordi at de lige investerer lidt mere i kampen, og vil sejren lidt mere. Jeg håber at jeg tager fejl.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg husker dig heller ikke så brokken sidst jeg kom her i tråden mjohnsen. Men kan nu godt lide din kontante attitude. Så længe det også er konstruktivt, så er det fint med mig.
Hvad blev der egentlig af Soldat og viola4ever? De havde også mange fede inputs.

Nå men angående status, så er det eneste kloge valg lige nu at ryste posen. Kampen igår trak virkelig tænder ud. To skadede spillere - uden at der var kontakt med en modstander. Det viser at de er slidt. Og det bunder i taktikken. I forsvar kører vi i en 5-3-2 og skal omstille til en 3-2-5 når vi angriber. Det betyder en sindssyg masse løben frem og tilbage. Og igen som jeg sagde tidligere at vi var flade 20 minutter før lukketid.
Truppen skal bruges og der skal eksperimenteres inden det er for sent. Hvorfor bruge krudt på træningsbanen, hvis man alligevel aldrig kommer i spil?
Jeg husker pludselig tydeligt at det var det samme sidst Montella var træner... jeg bliver aldrig fan!
Jeg ville personligt sætte Ribery på bænken som en joker og lave en 3-4-3. Så må Ribery ind i 2. halvleg og skabe kaos, når alle andre er trætte.
Tjaaeeee... vi har masser af potentiale. Bare kom igang mister Montella.

- Forza Viola - ...Chi non salta e’ bianconero...
3 dage?!?!?!? F**k manner!!! Det var hårdt. Men han så godt nok også sur ud. Lidt ærgerligt, da jeg egentlig synes at 1-2 var reelt nok.
Nå men så kan vi da rigtigt få rystet posen.... klapper i mine små (store) hænder. Men mest skidt er det med Cacares. Ham vil jeg savne. Især når unge Ranieri er ude - han minder mig iøvrigt om Bigica tilbage i 90´erne, selvom de ikke helt spiller samme position.
- Forza Viola - ...Chi non salta e’ bianconero...
"Eksisterer Pedro overhovedet i virkeligheden?"

Grineren!
- Forza Viola - ...Chi non salta e’ bianconero...
ReLione - de sidste par år som viola fan kan gøre enhver gnaven.
Det er sgu for dumt af Ribery men fint nok hvis det er det, der skal til for at få Montella tvunget ud i en ny opstilling. Prøv nu med Sottil og Pedro.

Og ja det er fuldstændig deja vu til sidst Montella car træner.
Forza Viola
To skadede spillere - uden at der var kontakt med en modstander. Det viser at de er slidt. Og det bunder i taktikken. I forsvar kører vi i en 5-3-2 og skal omstille til en 3-2-5 når vi angriber. Det betyder en sindssyg masse løben frem og tilbage. Og igen som jeg sagde tidligere at vi var flade 20 minutter før lukketid.

Godt observeret, ReLione. Det virker som en plausibel forklaring på skader og træthed.

Men på trods af de forskellige spillere ude med skader og karantæner, skal Montella nok finde en eller måde at holde fast i sin 3-5-2 på onsdag. Misters (dum)stædighed kan ende med at blive hans endeligt... igen.

Men der bør tænkes nyt nu.

4-3-3:

Dragowski
Venuti, Milenkovic, Pezzella, Dalbert
Pulgar, Badelj, Castrovilli
Sottil, Vlahovic, Chiesa

Vores 3-mandsforsvar har gennemgående gjort det ganske pænt, så jeg ved ikke, om et 4-mands forsvar er så god en idé, da det kræver lidt omstilling ift nu. Desuden bliver midtbanen en kende tyndere.

Derfor kunne man alternativt kaste sig ud i en anden mulighed, som ReLione også er inde på...

3-4-3:

Dragowski
Milenkovic, Pezzella, Ceccherini
Pulgar, Badelj, Castrovilli, Benassi
Sottil, Vlahovic, Chiesa

Selvom dette kan virke ret offensivt, ville jeg ikke være nervøs med så defensivt stærke midtbanefolk som Pulgar og Badelj. For øvrigt er hverken Castovilli og Benassi bleg for at tage tilbageløb. Og alle fire er pænt løbestærke.

Andre bud?

PS: Pedro er pt. udeladt i ligningen, da vi jo ikke ved, om han reelt eksisterer.




ACF Fiorentina & Leeds United FC
Annonce