Snak

Mere indhold efter annoncen
Som et sidespring vil jeg glæde mig over, at det primært er mine mavesure opstød, der holder Mag lænket til Viola-tråden...

Ift. spillestil har Viola set med mine briller i mange år både under Sousa, Montella version 1, samt Prandelli haft ry for at spille positiv, offensiv fodbold.
Det har naturligvis sine (store) ulemper, men jeg savner virkelig at se et Viola-hold, der kommer ud især på hjemmebane med et ønske om at trykke sin modstander i bund.

Mod både Spal og Genoa, der må siges at høre til i den tunge ende af ligaen, overlader vi ofte alt for meget initiativ til dem. Spal har næsten 60 procent af spillet på vores hjemmebane. Og ja vi vinder ganske vist 1-0, men alligevel.

Problemet som jeg ser det er ikke, at vi ikke forsøger noget, når vi har bolden. Det handler mere om, at vi alt for sjældent går højt og og forsøger at stresse monstanderen og erobre bolden. Vi pakker os lidt for tit, og så snart modstanderen har bolden, så handler det bare kun om at forsvare. Det er selvfølgelig sat på spidsen og skrevet af en til tider frustreret fan, der stadig betragter viola som et (sub)-tophold.
Forza Viola
@ Mag

Først og fremmest har jeg en imponerende hårpragt. Al Pacino fra Godfather 3 misunder mig den farve. Punktum.

Næst; så kan du dårligt forvente andet end bøvede kommentarer, når du et kort sekund tar den lilla glorie på , og placerer dig på piedestalen som talsmand for de rigtige fans. Åbenbart en kategori man kun kan være deltager af såfremt man kan vinke af ved ekstrem trofætørke, må man forstå.

Slutteligt; Du må også gribe i egen barm, hvis du ønsker anderledes debatter eller debatform. Det kan være svært, af egen erfaring, at drive debatter derhen hvor du gerne vil, idet langt størstedelen af fodboldfans vil diskutere det som sker indenfor stregerne. Nutidsbilleder. Øjebliksbilleder af holdets form og udtryk.

Det betyder ikke at indholdet omkring alt det der sker udenfor banen, er uinteressant. Og min erfaring siger mig også at folk gerne lytter og læser indlæg om det. Det betyder dog ikke de nødvendigvis ser sig anledet til at kommentere af flere årsager.

Bl.a. er den eneste tilbageværende podcast fra Mediano, jeg lytter til, er Hammer & Brüchmann fordi Dan Hammer præsenterer et anderledes, og meget vigtig aspekt, af nutidens fodbold.

Så enten må du insistere igennem vedholdenhed, eller fraholde dig fra diskussioner du finder uinteressant, fordi folk diskutere og reagere på det de finder interessant. Sværere er det sådan set ikke.

Og nu holder jeg så øje med du når dit 10.000 indlæg og takker af, hvorefter jeg bombarderer Fiorentina tråden med øredøvende kritik af plastikstadionet, blottet for respekt af man taler om en klub i en af verdenens kulturhovedstæder. Men det venter vi så med til om ca 700 Mag-indlæg. I mellemtiden sliber jeg den sønderjyske høtyv.. Vi er fattige hernede siger udligningsreformen og har ikke råd til nymoderne våben.
I mellemtiden sliber jeg den sønderjyske høtyv.. Vi er fattige hernede siger udligningsreformen og har ikke råd til nymoderne våben.


@Lentini17

Når L:Ron Harald kunne skaffe automatvåben så kan du også.

On topic, jeg vil da gerne kunne bidrage med mere, men min indsigt i Viola og Firenze er nu engang begrænset da jeg kun har fulgt holdet i forholdsvis kort tid. Så jeg har kun de to muligheder at læse op på baggrunden og så ellers bare følge med og suge til mig her i tråden.

Men lad os da endelig få lidt flere debatter om det taktiske o.l.
Vi har åbenbart købt en forsvarsspiller der hedde Igor? Nogen der kan gøre mig klogere på ham?
Forza Viola
Sådan Mag!

Så fik du lige rippet op i viola-tråden og måske også et par andre. Personligt ville jeg gerne deltage mere aktivt herinde, ligesom jeg gerne så flere af vores kampe live. Men det er ikke lige der jeg er i mit liv. Tilbage i 90´erne sad jeg klistret til skærmen, når Batigol, Baiano og Rui Costa gav den gas imens Ranieri stod på sidelinjen med underbid og korslagte arme. Der kunne jeg alle spillernes forcer og svagheder.

Men som sagt er det ikke sådan mere. Viola har været mere eller mindre på stand by i nogle år - on and off. Men jeg aldrig sluppet dem og gør det heller aldrig. Og ind imellem tager jeg mig tid til at se en kamp og følger så ellers med på live-apps og især herinde. Jeg nød førhen når Soldatino og Viola4ever gav den gas i tråden. Og ser lidt Mag og mjohnsen som gode efterløbere for disse.

Så jeg er meget taknemmelig for alt hvad i skriver herinde og får (næsten) læst alt og skal nok kommentere når jeg har tiden - som her i aften.

Og for lige at afrunde, så tror jeg at Iachini fører vores hold sikkert i havn i denne sæson - og så heller ikke mere. Om han fortsætter kommer nok lidt an på hvordan denne sæson forløber. Men jeg har ikke de
høje forventninger før næste sæson.

Og så er vores unge spillere også blevet et år ældre og mere erfarne.

- Forza Viola - ...Chi non salta e’ bianconero...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Egentlig sjovt som mange, inklusiv undertegnede, ser tilbage på 1990´rene og husker det som et glorværdigt kapitel i vores historie.
For godt nok var spillerne fantastiske men præstationerne var noget svingende.

Og Iachini? Tja, jeg er stadig ikke overbevist. Men det ender sikkert med en klassisk violet hovsa-løsning.
Forza Viola
Det farlige i sådan en henseende for en klub, er at caretakeren præsterer for godt, hvor mærkeligt det unægteligt lyder. Men der findes utallige eksempler på klubber, som holder fast i deres caretaker fordi denne en kort periode leverer acceptable resultater.

Det er så der hvor den sportslige vision skal være tydelig. Hvad vil man være i Fiorentina? Hvilket sportsligt aftryk vil Commisso sætte? Han vil vinde noget, siger han. Men hvordan? Og på hvilken måde? Og hvad identificere Fiorentinas fans som den "rigtige" fodbold? Han har været tydelig omkring hans ønsker om strukturen omkring fodbolden. Men lige fodbolddelen, synes jeg det fremstår tåget hvad han egentlig vil.
Alene det at holde fast i en træner i sommer, som var en nødløsning der ikke leverede varen var mystisk.

Iachini var vel i mangel af bedre. Håber virkelig klubben (ejeren) tager sig sammen og finder en dygtig træner med et stort offensivt hjerte. Hvis Atalanta kan, så kan vi sgu også.
Forza Viola
Helt enig. Iachini er ansat udelukkende med den opgave at sikre overlevelse i rækken. At kontrakten lyder på 18 måneder er fordi at det åbenbart var det mindste at han ville gå med til, men det bør ikke afskrække klubben fra til sommer at gå efter den bedst egnede og mest realistiske træner til at føre klubbens vision på banen ud i livet. Her kan jeg ikke se nogen grund til at afvige fra det blueprint som gennem årene har været klubbens kendemærke på banen, om end det da bestemt er værd at tage en debat om, hvad der helt præcist er the Viola way.

Jeg aner intet om Igor ud over det som jeg kan læse mig til. Aner intet om, hvordan han har gjort det hos SPAL.
Annonce