@ Magnifico
Hehe, Mag. Jeg misunder dig nu dit solstik. Herfra det nordlige Sverige kan jeg ikke ligefrem prale af varmegrader, som fremkalder solstik. Eller for den sags skyld, shortsbrug, desværre.
Men takker for rosen. Jeg ved nu ikke om jeg kan pådutte mig selv et emblem i den størrelse, men informationshungeren bunder jo vel egentlig bare i min generelle store interesse for italiensk fodbold.
At være kulturelt- og historisk interesseret, gør det bare endnu mere spændende når man har med Italien at gøre, fordi diversiteten i landet er så stor, og til tider ekstrem. Og når oprykkerne så hedder fx SPAL og Benevento, er der ikke så meget fodbold de kan tilbyde, men de kan jo komme fra interessante byer eller opland. Og det gør SPAL jo i den grad, når man tænker på Ferraras historiske betydning, som gør du kan finde dem på UNESCOs liste.
Eller Crotone fra Calabrien, som er en del af Italien hvor korruptionen er allerværst. Læste mig frem til at hvis Calabrien var et land, ville det være gået bankerot(de har jo også en interessant havn dernede, som bliver brugt til lidt af hvert). Modsat har du industrielle Milano og Torino, som er rigt. Det er sådanne små detaljer eller finurligheder, som jeg finder interesse i på samme tid som fodbolden. Det er ekstremt, og jeg tiltrækkes af ekstremerne. Berlusconi som et godt eksempel :)
Jeg tror jeg har pinpointet alle de steder jeg gerne vil besøge i Italien i denne livstid, men som regel ”dummer” jeg mig ved at vende tilbage til Rom. Den by hænger bare i mig på en måde jeg ikke kan forklare.