Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg er sådan set enig med Acheron.

De tre nederlag er kommet mod tophold, der kan forventes at ende i top 4-6. Så det er ikke en katastrofe. Måden det er sket på, er dog ærgerlig.

I kampen mod Roma kunne det tilskrives tvivlsomme dommerkendelser, mens der mod Inter/Napoli var store forsvarsfejl til grund. Dette sidste skal der arbejdes med, og jeg bemærker mig da også, at Italiano i dag - under pointen, "vi er på vej, men er langt fra i mål endnu, der forestår fortsat meget arbejde" - understreger, at der skal ske kraftige forbedringer ved især dødbolde, hvor vi er alt for sårbare.

Desuden udtaler Italiano, at holdet skal formå at spille 90 minutter fuldt koncentreret og disciplineret, og ikke kun 45-60 minutter, samt formå at skabe flere åbne chancer gennem hele kampen. Vlahovic har f.eks. i de sidste kampe været på en uriaspost uden nok (gode) oplæg.

Projektet er dog under initial udvikling, og sådanne ting tager tid, selvom der allerede er sket store fremskridt siden sidste sæson. Men vi er altså kun 7 kampe henne. Så der må også forventes stor tålmodighed - især fra (os) fans´ side.

Jeg forholder mig således fortsat positiv, og hæfter mig også ved, at vi trods alt ligger nr. 5, med kun 3 points op til den CL-zone, som nok forbliver en utopi i sidste ende, men alligevel pt er indenfor rækkevidde.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Og så dét, der ikke står i det officielle kommuniké fra Commisso:

Han tilbød Vlahovic en ny kontrakt på 5 år med en frikøbsklausul på 75 mio €. Nettoløn på 4 mio € det første år, og 5 mio € netto i de følgende fire år. Plus 3 mio € i kommission.

Vlahovic ville dermed blive den bedst betalte spiller i Fiorentinas historie.

Vlahovic og følge var da også ved at skrive under, men kom så i sidste instans med kontrakrav: Ny kontrakt på 5 år med frikøbsklausul på 75 mio €. Nettoløn på 5 mio € det første år, og 6 mio € netto i de følgende fire år. Plus 10% af salgspris i kommission.

Dét - og formentligt især de 10% - blev for meget for Commisso, som satte foden ned, og sagde stop.

Vlahovics kontrakt løber til juni 2023. Men et salg allerede til vinter kan komme på tale. Der spekuleres i, at det i så fald kun bliver til en udenlandsk klub, og ikke en italiensk (læs: Juve).

Samtidigt er jagten gået ind på en afløser, hvor Scamacca skulle være hovedmålet. Gerne i en dobbelthandel, hvor også Berardi indgår.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Jeg er sikker på, at I nok skal få en god pris for ham, da der vil være stor konkurrence om hans signatur.
Ærgerligt, men det var selvfølgelig uundgåeligt. Jeg tænker også at klubben vil forsøge at sælge Vlahovic ved førstkommende lejlighed i og med at prisen alt andet lige vil være højere til januar end hvis man venter til næste sommer. I sidste ende kommer det dog selvsagt an på buddene, og man ser nu engang færre store handeler i det lille januar transfervindue midt i sæsonen.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Plus 10% af salgspris i kommission.


Jeg kan godt forstå klubber der sælger talenter forholdsvist billigt ønsker en del af et fremtidigt salg som videresalgsklausul.
Men når agenter kræver kommission af et fremtidigt salg for at deres klienter skal forlænge en kontrakt må grænsen for grådighed været nået.

Jeg ser frem til den dag hvor alle klubber står sammen mod agenterne og kræver et nyt system indført men tvivler på den dag nogensinde kommer.
Man bliver så træt af de grådige agenter.
Når det er sagt er det godt nok også (igen) talentløst håndteres af vor ejer.

Man burde havde haft en afklaring før sæsonen gik i gang, så man ikke står efter nogle kampe og er blevet uvenner med truppens bedste og eneste angriber. Hvor motiveret er Vlahovic lige i de kommende måneder? Han tænker da kun på at komme væk.
Det er bare ikke godt nok.
Forza Viola
@ Janus

Helt enig. Agenternes grådighed ødelægger efterhånden langt, langt mere end de gavner. Og de omtalte 10% af et salg var da også dråben for Commisso, som i forvejen er ude i en indædt kamp mod agenters indflydelse og ublu økonomiske krav.

Og på dét punkt forstår jeg ham godt. Hvorfor h.... skulle en agent have 10% af et spillersalg om X år, hvor klubben, medspillere, træner, stab osv. har været med til at gøre spilleren mere værd? Agenten er dén person, der i dén sammenhæng har gjort absolut mindst for at forøge værdien. De agenter smadrer fodbolden på sigt, idet de progressivt er med til at gøre spillerne til lejesoldater, der foranlediges til kun at forfølge ussel mammon.

@ Johnsen

Hvordan skulle Commisso ellers have håndteret situationen? Jo, han kunne have holdt sin (til tider) lidt for åbenmundede kæft. Men at Vlahovic og agent ikke ville underskrive en ny kontrakt, kunne nok ikke holdes hemmeligt i lang tid.

Og at sige at man skulle have haft dette på plads inden sæsonstart, vidner også om en vis historieløshed. Virkeligheden er jo, at Vlahovic ytrede sin loyalitet til viola hen over sommeren - bl.a. ved at frasige sig Atletico og Spurs samt ved at bekende sin begejstring for Italiano.

Desuden brød Vlahovic først for alvor igennem i 2. halvdel af sidste sæson, så en egentligt kontraktforhandling på det (høje) niveau, som vi taler om nu, blev først en realitet efter sæsonslut. Så der har ikke været et langt og anstrengt kontraktforhandlingsforløb - bare spørg herrerne i Milan-tråden om et sådant forløb (lex Kessie) - der kunne have været afsluttet tidligere. Og derfor har der ikke været en reel mulighed for at presse Vlahovic til en kontraktafgørelse inden sæsonstart, idet forhandlingerne da var på et relativt tidligt stadie.

Desuden kan jeg ikke se, hvordan Commisso og klubben nu er blevet uvenner med Vlahovic. Det er jo sidstnævnte, der har sagt nej. Ikke førstnævnte. Så Vlahovic er vel lige så motiveret i dag, som han var i går, idet han jo fortsat må kæmpe for at bevare sin attraktivitet i bestræbelserne på at finde en bejler, der vil honorere både hans høje lønkrav, agentens tilsvarende samt klubbens pris. Og klubben er på tilsvarende vis interesseret i at attraktiviteten bevares for at kunne realisere en høj salgspris.

Flere journalister og "eksperter" mener (som du, Johnsen), at Commisso har jokket i spinaten. Men sjovt nok mener en stor majoritet af violafans - 69% - at det er lige omvendt*. De er på præsidentens side og bebrejder spilleren. Tankevækkende, men også et meget godt udtryk for, at vi fans primært er tilhængere af klubber og ikke spillere.

Som afskedssalut vil jeg gerne sige, at jeg er lidt træt af, at klub/ejer/præsident/direktør efter min mening for ofte får skylden for, at en kontraktfornyelse ikke lykkes. Der skal to til en tango. Og min oplevelse er, at spillere - og især deres agenter - i stigende grad mere er årsagen til, at kontraktforhandlinger går i vasken. Fodbold anno 2021.

* Kilde: https://www.violanews.com/news-viola/sondaggio-convidi-la-gestione-del-caso-vlahovic/
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Jeg tror næppe der er tvivl om at transfermarkedet er i hastig forandring.

Vi kommer givetvis til at se flere meget store navne forlade deres klubber på frie transfers. Se bare denne sommer; Wijnaldum, Ramos, Donnarumma, Calhanoglu, Aguero, Depay, Messi osv.
Næste sommer er det så navne som Kessíe, Romagnoli, Mbappé, Belotti, Pogba og Pedri.

Og det er desværre med til at skævvride økonomien i fodbold markant mere. Før kunne udviklingsklubber jo leve af at sælge deres bedste spillere og deraf investere.
Men hvis udsigten er, at de bedste spillere bare skrider når deres kontrakt udløber, bryder hele systemet sammen.

De eneste vindere (på den korte bane) er det største/rigeste klubber og selvfølgelig spillerne og ikke mindst deres agenter.

På den lange bane taber alle dog, da det må forventes, at gå ud over talentudviklingen.
Spot on, Rossoneri.

Du har desværre fuldstændig ret.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Annonce