Redigerettirs 24. feb 2009
Træningskampe ville være aldeles uinteressante, hvis ikke det var pga. af den obskurt lange danske vinterpause. Man er jo ved at være meget fodbold sulten.
Selvom der udover en potentiel georgisk joker ikke er nogle nye indkøbte stjerner, der kan skabe håb for en glorværdig århusiansk fodboldfremtid, så er der meget, der tyder på, at det bliver mere "sexet" at gå til fodbold i Århus.
Man får naturligvis straks ubehagelige associationer til PH-tiden med skræmmende ustabilitet, og jeg nærer ingen illusioner om noget pointmæssigt pragtfuldt forår. Det afgørende må være, at der er perspektiv i det, som vi foretager os.
Skal man forholde sig lidt mere konkret til holdets tilstand ser billedet på papiret noget blandet ud.
Selvom Ulrik Lindkvist i første omgang ganske overraskende ser til at være rigeligt med konkurrence for Arthur Sorin ser defensiven dog med samlet forstærket ud. Købet af Mark Howard ser bestemt ud til at give god mening med henblik på vores nye presspil.
Jeg er dog sikker på, at det ikke bliver nemmere at være forsvarsspiller i AGF. Godt nok har vi ikke indkasseret voldsomt mange mål i træningskampene, men den nye spillestil sætter store krav forsvarsspillerne i mand-mand duellerne. Kure og Howard kommer på de gode dage til at se meget stærke ud, men omvendt er risikoen for, at de bliver udstillet også betydeligt større, når der konstant foregår duelspil.
Det står også ganske klart, at vi på papiret er blevet svækket offensivt med Diohs uheld samt Nandos kroniske småskader (dog ikke ændret fra efteråret). Vi er i høj grad afhængige af, at Erik kan give vores til tider meget rigide offensiv ny inspiration, samt at flere marginalspillere slår igennem. De umiddelbare førstereserver Jesper Blicher og Dennis Høegh skulle i hvert fald gerne vise lidt tænder i denne forårssæson.
Garris opstilling er i mine øjne idealopstillingen (minus Dioh) og den kan vi helt sikkert ikke stille med mod Randers. Dan T er næppe aktuel før til sommer, og Nando er næppe starter endnu.
En helt essentiel forskel er dog i forhold til taktikken. Godt nok påstår Gyllerik, at vi spiller 442, men med højere presspil, Jacob Poulsen som hængende angriber og en forskudt centralmidtbane er der langt fra Oves klassiske system.
Mit bud på en startelver på søndag er nærmere denne:
---------Steffen Rasmussen--------
Lindkvist---Gjesing---Howard---Lumb
-------------Kasper Povlsen---------
-------Jerry Lucena-------------------
White-----------------------Devdariani
-----------J.Poulsen--------------------
------------Graulund---------------
Der er dog et par mere eller mindre uafklarede spørgsmål:
-Sorin eller Lindkvist på højrebacken?
-Er det Gjesing eller Krabbe, der skal afløse karantæneramte Kure? Hvis Krabbe bliver foretrukket vil Gjesing formentligt skubbe Povlsen ud på bænken.
- Endeligt er Jesper Blicher måske i spil som starter i stedet for Devdariani.
Uanset om det hedder 4-4-2, 4-4-1-1, 4-3-3, 4-2-3-1 eller 4-5-1 er det ganske klart, at der sket markante taktiske ændringer.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk