Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja, så er slaget om de hvide farver og det rigtige "Byens hold" idag. Det bliver selvfølgelig en svær kamp, uden tvivl, og FCK er vel også favoritter, men jeg ser det ikke som en umulig opgave at på point med hjem fra Parken.

Hvis vi skal have point med hjem, tror jeg dog at det vil være en forkert taktik bare at lægge sig ned og køre på kontraer. Vi skal blive ved med vores presspil, da jeg tror at det er en god mulighed over for, som jeg ser det, især et noget langssomt FCK-forsvar. Enig med Jerikov i startopstillingen, og jeg tror at vores kanter kommer meget i spil idag og det er derfor dejligt, forhåbentligt, at have en Jakob Poulsen i topform, og en White, der er sulten for at vise at han skal starte inde hver gang.

Til en kongeklub, hører der selvfølgelig også kongelig støtte: http://www.sporten.dk/fo…s-liga-hold

God kamp til alle:)
Køge-kampen så jeg ikke, men det gik jo som man kunne forvente efter Herfølges ydmygelser mod AaB og FCK.

Jeg glæder mig også stort til dagens kamp. Selvom en rundbarbering ville gøre ondt mener jeg ikke, at vi har det store at tabe. Derudover har jeg en forventning om, at det bliver en livlig og målrig kamp.

Jeg mener ikke, at der er det store at diskutere i forhold til den overordnede taktik. Konceptet går jo altid på, at holdet i perioder ligger et meget højt pres for at skabe de optimale muligheder i omstillingsspillet.

I perioder vil vi stå dybt, og i de perioder er vi ikke rigtigt farlige. Det er jo ikke fordi, at vi er voldsomt gode til kontraspil fra egen banehalvdel som f.eks. AaB. Vi skal bryde dem højt på banen for at konceptet fungerer.

I en kamp mod FCK vil vi i bedste fald kunne kunne presse dem i perioder - og her kræver det så, at vi er aldeles effektive.

Jeg mener, at vi har en hæderlig chance, hvis FCK spiller på det niveau, som de hidtil har vist i efteråret. Deres defensiv har ikke været overbevisende og selv en ellers fremragende back som Oscar Wendt har haft pasnings- og placeringsvanskeligheder.

Desværre tror jeg, at københavnerne er ganske motiverede i dag. Selvom de har vigtige CL-kampe forude, så tror jeg, at de føler, at det er tid for at vise styrke i ligaen mod et hold, der er løbet med de positive overskrifter hidtil. Det ser ud til, at FCK har kørt den hjemlige turnering på rutinen/cruise control uden at ramme niveauet fra foråret.

De rammer formentligt snart en kamp, hvor de rammer topniveauet. Hvis det bliver i dag, er et hæderligt nederlag nok det bedste vi kan håbe på.

I forhold til startopstilling er der flere spørgsmålstegn. Anders Kure har en flænge, som har været svær at hele, men det må formodes, at han i hvert fald starter.

På midtbanen bliver Feilhaber måske bænket pga. jetlag, så det bliver formentligt Lucena og Povlsen centralt med White (evt. Davit) og JP på kanterne.
Under alle omstændigheder bør Kasper Povlsen være i startopstillingen. Jeg er uforstående overfor dem, der mener, at Lucena skal være balancespilleren centralt. Lucena er klart det svageste led på midtbanen, og han slet ikke den fysiske styrke til at være rigtig skraldemand.

I en kamp i Parken vil det være helt håbløst at fravælge Kasper Povlsen.

Angrebet giver sig selv, da både Graulund og Nando er i klart bedre form end Dioh. Jeg er rimeligt fortrøstningsfuld mht. til det offensive, men ser derimod potentielt store problemer for både Krabbe og Kure defensivt.

Jeg frygter faktisk mere Santin vs. Kure end Krabbe vs. Grønkjær duellen. Krabbe kan snildt komme i problemer, men virker til at være i noget bedre form end Kure, der derudover ikke har sine styrke overfor hurtige angribere som Santin.

Medierne svælger sig i AGF´s gode sæsonstart, og de går vel endnu mere i selvsving, hvis vi vinder i dag. Der er allerede en overdreven hype, men den er nu meget sjov, så lad os da bare fortsætte lidt endnu.

Kom så de hvide!
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Alt for lækkert med endnu sejr...

Vi rammer i mine øjne egentligt ikke den perfekte kamp, da vi i vores gode periode i anden halvleg ikke for alvor satser på 2-0-målet, selvom vi spillemæssigt var klart ovenpå. Derudover forærer vi flere gange FCK muligheden for at udligne.

Der er dog overhovedet ingen grund til at være utilfreds med indsatsen. Konceptet fungerer i ca. 70 min. hvor holdet tager broden af FCK-presset med både kontraspil og mere stilfærdigt fornuftigt pasningsspil.

Generelt en god holdpræstation, hvor Nando Rafael var bedste mand. Lumb var god - især defensiv, og selvom JP ikke kom til det store offensivt var han en fin spilfordeler.

De største minusser er de kæmpestore personlige fejl, der giver FCK deres to store chancer. FCK var ikke skræmmende og levede offensivt stort set kun på enkeltmandspræstationer fra deres brassere. Udover chancerne ved miniputfejlene af Krabbe og Gjesing er FCK kun rigtigt farlige ved "panik"-muligheden til Santin i overtiden.

Det er sgu sjovt at være hvi´ee i disse dage, og jeg vil satme nyde aftenens brandert med et stort smil.

Kom så de hvi´e!
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Sejren var god og i mine øjne ikke voldsomt ufortjent. FCK har mange chancer, men formår aldrig at blive helt farlige, hvilket de kan takke dem selv for. Vi leverer utroligt nervøst forsvarsspil til tider, men til forskel fra tidligere bliver vi ikke straffet for det.

Offensivt gør vi dog meget lidt forkert i dag. Vi er blevet utroligt boldsikre og det virker i langt større grad end f.eks. under Ove P, som om vi har en plan med alt vi foretager os. Vi spiller bolden stille og roligt rundt og lader dem løbe, for så lige pludselig at bryde ud i et angreb. Det var smukt og slet ikke som det Agf hold jeg er vokset op med! Dog mangler vi endnu at være bedre til at udnytte de mange indlæg vi får slået. Vi får stort set ikke ramt et eneste af dem og man kunne begynde at spekulere i om det ikke bedre kunne betale sig lade være, hvis ikke det var fordi vi er blevet gode til at komme først på andenboldene. Nando spiller godt i dag, men med hans fysik burde han kunne vinde nogle flere af disse dueller, da han er det eneste vi har der minder en smule om en boksspiller lige nu.

Sejren var dejlig, men bag det store smil på Erik Rasmussens ansigt, må der også være lidt bekymringer mht. skaderne til Kim Madsen, Howard og nu også Thomasen. Transfervinduet er endnu ikke lukket og medmindre skaderne ikke er så slemme som frygtet, så det kunne måske være en ide? Gjesing gjorde det fint, men er ingen langsigtet løsning i mine øjne og desuden er vi meget tyndt besat, hvis han også bliver skadet.
Og netop Thomassen kommer vi til at savne i de kommende kampe (går ud fra at han er ude i et stykke tid). Jeg synes Gjesing spillede en rigtig god kamp, bortset fra hans kæmpe fejl i første halvleg, men jeg synes at det er ekstremt dumt at sige farvel til en mand som Ole Budtz. Jeg har altid været en stor fan af Budtz og synes at han er fuldt ud lige så god som f.eks. Howard. Ham mangler vi synes jeg, og det kan godt være at man skal gå ud og finde, ihvertfald, bare en nogenkunde erstatning for Thomassen.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Enig i de ting der er skrevt og vil osse gerne tilføje at et halvt år til Budtz ville være smart.
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
moderator
Tillykke med sejren igår. Godt at se AGF tilbage i toppen igen, selv om det gik ud over os igår. Tørt hug af Graulund.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Tillykke med sejren i går - hyggeligt, at GF vil lege med i toppen...
Med Murphys lov skal land bygges - og det skal sportsklubber også!
Nogen der ved hvor alvorligt det er med Dan T?
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
BSN afviser at hente en forsvarsgardering. Økonomisk fornuftigt på kort sigt, men det kan vise sig katastrofalt på længere sigt. Pt. er Lindkvist, Dan T. , Howard, Madsen og Niels K. på skadeslisten, og Gjesing, der virker som den primære back-gardering, skal spille centralt, så vi er MEGA sårbare ved karantæne eller yderligere skader i forsvaret.
Vi har af bobler Jackson Møller der kan vikariere på højre back eller centralt og en endnu mere uprøvet Mikkel Kirkeskov til venstre back gardering........ puha.
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
Annonce