Snak

Mere indhold efter annoncen
du kan jo også prøve at www.galehuset.dk og se hva der stå???????
Så går turen til Lerpytter nok engang.

Jeg følger selvfølgelig kampen via nettet, men er faktisk ret ligeglad med den. Det handler KUN om overlevelse denne sæson.

Hvis bare vi slipper uden skader, karantæner og andet åndssvagt, er jeg glad.

Hvis vi vinder, og Graulund evt. får knaldet en pind eller to ind, er det bare bonus.
Efter en uge, der hidtil har budt på en tragisk lukning af Galehuset (i hvert fald den åbne del) og cementeringen af en katastofal ringe hjemmebane statistik i weekenden, kan vi her i den sene eftermiddag rykke videre i landspokalen.

Kampens modstanderen formåede i begge kampe at volde os problemer i sidste sæson. Det bliver sikkert heller ikke en nem kamp, men vi er trods alt blevet bedre, og tempoforskellen mellem 2.div og Superliga bør komme til udtryk.

Ligesom i kampen mod Tåsinge stiller vi formentligt i nogenlunde stærkeste opstilling. Det viser, at Ove tilsyneladende mener, at vi skal prioritere den højt, selvom vi er en klar nedrykningskanditat. Hvis vi havde haft lidt større luft til nedrykningsstregen ville jeg være helt enig i denne disposition. Jeg har mine tvivl om, at vi skal lægge kræfter i pokalen, da vi i forvejen bruger de samme 11-14 spillere i Superligaen. Måske burde man give lidt mere spilletid til f.eks. Frederik Krabbe og Razak Salifu, der begge ikke er med i truppen. Jeg ville også spare enten Lucena eller Kari, da de begge virker lidt slidte, og Gjesing kan snildt briliere på sin vante plads. Gjesing bliver næppe aldrig nogen god kantspiller.
På den anden side kan vi måske få puttet lidt selvtillid ind i spillere som Graulund, Pleidrup og Valencia. Desuden tror jeg, at Ove har så stor fokus på kontinuiteten, at man ser enhver kamp som et trin i udviklingen af holdet, der trods alt stadig er ganske nyt.

I øvrigt er der comeback til Foldgast og Kim Madsen sidder over således, at der er plads til Anders Kure. En udskiftning jeg ikke ser som en særlig svækkelse - måske snarere tværtimod?

Når vi nu ikke stiller op med et forstærket ynglingehold, kan vi jo lige så godt gå hele vejen. Vi er trods alt det bedste pokalhold i Danmark ( omend de sidste 10 år har været horrible).

Kom så de hvie!

https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Ja så var Garrideb ude før mig.

Jeg må give ham ret. Det er kun fordi, at en halvkedelig pokalkamp er bedre end at læse, at jeg finder den forholdsvis interessant.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
@moller

Jeps, en klassisk overspringshandling :-)

Fin analyse (som altid) dog.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Godt at se at Graulund får scoret. Forhåbentligt giver det ham noget tiltrængt selvtillid...
Hvad sker der for Ove Undskyldning mht. opstillingen. Fysisk elendige og langsomme Pleidrup på venstre back og Valencia som venstre midt. Og så er Valencia blevet pillet ud Pleidrup skubbet frem og Gjesing formodentligt skubbet ned på backen. Hvad har Krabbe dog gjort ???
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
Ove har vi hvert fald rystet posen lidt, og jeg er også lidt overrasket over, at Pleidrup er blevet brugt på backen.

Lidt ærgeligt, at Valencia er røget ud efter 33 min. da det giver Kari lige lovligt meget tid på banen.

Vi er foran 1-0, men det lyder ikke imponerende, hvad de drengene hidtil har præsteret på Lerpytten.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Spændende at høre Ove Undskyldning, hvis kampen ikke bliver kørt sikkert hjem nu....
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
2-0. SÅdan. Så blev der ikke brug for de dårlige undskyldninger idag.
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
Annonce