Så er triumfen i Viborg ved at komme lidt på afstand.
Sejrens vigtighed i stort set alle aspekter gør den meget mindeværdig. Vi slog endeligt den grønne plage og så netop på et tidspunkt, hvor det ikke kunne gøre mere ondt på VFF.
Jeg var selv i Viborg, og den fik fuld gas på lægterne, så jeg skal ikke udtale mig alt for meget om de enkelte spilleres præstationer.
Jeg synes dog umiddelbart, at Budzt og Pleidrup udskilte sig ekstradinært i en god holdpræstation.
Vi dominerer i den første halve time, og skaber masser af chancer til allerede der at lukke kampen. Det blev dog kun 1-0 og kampen kunne have ændret karakter, da Steffen først redder os, og derefter kløjs i det på det følgende hjørnespark.
Vi scorer dog på det efterfølgende angreb på den måske mindste chance, vi har i hele kampen.
Den svære og flotte detalje af Graulund bliver fulgt op af en anden halvleg, hvor vi løber lige igennem VFF´s forsvar i hver eneste angreb.
Hvis VFF havde reduceret på deres enkelte chancer kunne det have skabt panik. I fremtiden bør vi lukke sådan en kamp ned ved at score til 3 og 4-0.
Samlet set kan man jo dog ikke klage, selvom vi havde chancer til både 6-8 mål. Vi er klart det bedste hold, og for første gang i denne sæson sidder jeg rigtigt med fornemmelsen af, at vi ikke rykker ned.
JP´s artikel rammer meget godt essensen af den nuværende situation:
http://jp.dk/indland/aar/agf/article1168691.ece
Jeg har sjældent set et så fokuseret AGF-hold i så afgørende en kamp.
Vi er dog stadig kun 4 point fra det sorte hul, og intet er afgjort endnu. En strukturet og mere defensivt orienteret VFF-træner ala Ove C kan måske få vendt tingene i Viborg, så der er meget lang vej endnu.
Man skal heller ikke glemme, at VFF har ACH og RFC i de sidste kampe. Der kan måske komme en trodsreaktion og så er vores bette forspring væk. ACH har måske mistet pusten lidt, og RFC er meget svingende.
Vejen til for alvor at kunne kalde efterårssæsonen en succes ligger i at bryde den pinligt ringe hjemmebanestatistik.
De første skridt her ligger mod FCN og FCM. Kan vi få den første hjemmesejr i år, så vil jeg være overordentligt tilfreds.
Begge disse hybridklubber har dog været skræk modstandere i efterhånden lang tid, og jeg kan kun se muligheden for sejr mod FCN.
I den henseende er det dumt, at Kari fik en karantænegivende advarsel i Viborg. Hvis vi skal have nogen chance mod FCN, skal vi knuse deres spil på fysikken, og her fylder Kari trods alt mere end Gjesing, der dog på en god dag kan udfylde denne rolle.
Det blev et langt indlæg i en ellers rigtig god AGF-uge.