Snak

Mere indhold efter annoncen
@Jelle

"Spillerne må jo tage det sure med det søde. Hvis nogle individer ikke vil tilgive at spillere skifter fra os til Brøndby og tilbage igen, så dem om det.

Det er jeg enig med dig i.

"Det er hverken latterligt, pinligt eller lignende."

Det er jeg ikke enig med dig i :-)

Gult er pissegrimt, ingen tvivl om det. Men jeg kan altså ikke se, at Mads J skulle være en judas på nogen måde. Man skal altså være urealistisk GF´er for at mene, at han burde have spillet hele sit liv i GF (hvad der for resten heller ikke havde været godt for os, hans skadeshistorie in mente).

Men hva´, hvis nogen råber af ham, falder det tilbage på dem selv.

Og skal vi være subjektive, er Mads altså en god dreng. Han taler stadigvæk mere jysk, end jeg gør. Han har heller ikke vist stjerne/dumme-nykker som både bagerens søn og Dumbcan har excelleret i.
Mads J er ingen Judas, slet ikke med den million han insisterede på, at Brøndby skulle betale for ham.
I bagklogskabens lys, så fremgår det af Stiften i dag, noget som jeg foreslog for længe siden, at MJ´s kontrakt er præstationsbetinget. I følge Stiften, på spillerens forslag. Han hentyder selv til at grundlønnen ikke er specielt høj, men til gengæld giver ok med penge for hver kamp, han spiller. Han forventer selv at spille samtlige kampe.

"Jeg tror, at jeg kommer til at spille samtlige 15 kampe i foråret. I hvert fald er jeg kommet mig 100% over min knæskade og er klar til at træne og spille med fra på mandag"

"Min løn bliver kraftigt bedre, hvis jeg spiller mange kampe. Det synes jeg er det eneste rigtige for begge parter"

"Jeg er meget glad for skiftet til AGF. Det er min hjerteklub, og det er dejligt, at det er her, jeg får chancen for at komme tilbage til topfodbolden. Jeg er faktisk helt ekstatisk"
Kosovo je Srbija
Ikke at jeg har ondt i røven over at han skiftede til en bedre klub, men var situationen ikke at MJs kontrakt med AGF udløb efter registreringen til CHL, og hvis Brøndby ikke havde betalt en lille million for at få ham tidligere, så ville han ikke være spilleberettiget?

Lad nu være med at ødelægge en god historie.

Om det forholder sig sådan, aner jeg faktisk intet om, men normalt har spillerne kontraktudløb i "sommerpausen". Det ville umiddelbart være underligt, om det ikke forholdte sig sådan i MJs tilfælde også.
Kosovo je Srbija
Vi vandt så træningskampen i går med 1-0, hvor det ikke kun er det nye mtac-tv, der var til stede.

http://www.tv2regionerne.dk/reg2005/

Det lyder til, at Valencia, Niels Kristensen og Dennis Høegh skulle have gjort det ganske godt.

På nuværende tidspunkt af opstarten kan vi næppe bruge dette til det store. Det er dog et godt tegn, at Valencia ser ud til at have den rette indstilling - meritterne taler jo for, at talentet må være der et sted!

Endnu bedre ville det være, hvis f.eks. Dennis Høegh kunne slå igennem i foråret, for det nager mig stadig, at vi lod være med at leje en angriber.

Nu er der mange ubekendte detaljer omkring et lejemål, men BSN´s lettere arrogante "vi er styr på det"-attitude kan nogen gange blive lidt for meget.

Hvis angrebet kommer igennem foråret uden problemer, må jeg omvendt tage hatten af for BSN, for så har vi både sparet penge, og samtidigt muligvis udviklet et af vores egne talenter.

I næste uge har vi hele 3 træningskampe, så der kommer nok gang i rotationssystemet.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Moller

Jeg så godt indslaget i går aftes.

Studsede dog noget over, at Persson skulle være vores dyreste spiller nogensinde? Tager jeg meget fejl, når jeg siger, at det er Dioh?
Jeg undrede mig også over denne påstand.

Jeg tvivler stærkt på, at Oluf har været den dyreste spiller, da der er ikke blev snakket det store om overgangssummen på daværende tidspunkt.

Dioh er også mit bud.

Oluf er dog måske nok den bedst lønnede i truppen.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Æv!

En makker ringede i går for at høre, om jeg ville med til kamp i dag. Hvilket naturligvis på grund mit lønslave-liv var udelukket.

Og så er der fight og drama for pengene. Men på plussiden er det da rart at se, at spillerne nu også fatter, at vi hajjer (hader på jysk, red.) FCM.

På plus-siden er det anden kamp i træk, at Valencia laver en assist. Tør man håbe på, at han er på den rigtige vej?

På minus siden må man håbe, at FCM´s spillernes hårde (jeg så ikke kampen, så vil ikke kalde dem svinske, det siger min makker dog, at de var) tacklinger af den så skadesplagede Mads J ikke en bevidst (og kommende strategi) fra modstandernes side.
http://www.bold.dk/nyt/?vis=79421

Fint hvis Mads kan komme i god form igen og dermed forstærke truppen i det kreative fremadrettede spil. Han er imø også langt bedre en Lars Pleidrup, som aflsøste Mads
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
White brækkede vist kæben.
Kosovo je Srbija
Annonce