Uden at skulle forsvare Krabbes generelle niveau i dette forår, så vil jeg da gerne tage ham lidt i forsvar for gårsdagens indsats. Det var tydeligt, at han efter sit sammenstød med Steffen ikke kunne løbe igennem. Derfor kom han til at se (endnu) langsommere ud, og reelt havde Atiba frit spil i et kvarters tid inden udskiftningen (især fordi det var sporadisk med støtte fra White). Om en tidligere udskiftning kunne have forhindret målet skal jeg ikke kunne sige, men en Lucena var ikke blevet distanceret med 20 meter over et løb på 40 meter.
I det hele taget var vores højre side slemt uheldige i 1. halvleg, da også White blev skadet:
http://www.bold.dk/nyt/?vis=82818 og er ude af weekendens kamp i Randers.
Ellers var det tydeligt, at vores defensive organisation efterhånden ser fornuftig ud og jeg følte mig egentlig ganske tryk ved at vi stod så langt tilbage i anden halvleg. Især fordi Steffen bare bliver bedre og bedre, hvilket ser ud til at virke afsmittende på midterforsvaret. Jeg kan snart ikke huske hans sidste alvorlige fejl og når han samtidig er begyndt at dominere straffesparksfeltet, må man konkludere at al snak om, at vi halter på målmandsposten, efterhånden må være forduftet.
Håbet for resten af sæsonen er, at vi tør spille fodbold, nu når nedrykningsspøgelset ikke længere er nået man ligger søvnløs over. Frygten er at holdet, hvis det blviver matematisk sikret, går i HIK-mode! Da det vil banke en evt. optimisme rettet mod næste sæson mod nul-punket.