Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er altid vigtigt med kampene hele Danmarks Brøndby og vi er ikke på et kritisk stadie af sæsonen. Alligevel føles det som om, at kampen i aften er ekstra afgørende for situationen og sindstilstanden.

For det første pga. holdenes udsving. AGF var gode før første landsholdspause, tunge i den næste periode. Hvor står vi nu?
Brøndby har været svingende fra kamp til kamp. Før landsholdspausen spillede de en meget svag kamp i Farum og en meget stærk kamp mod FCM. Hvor er de på vej henad?

For det andet pga. udviklingen i tabellen. Med en sejr er vi ët point fra førstepladsen, har hul ned og kan siges at være ubesejret i en lang periode. Med et nederlag ligger vi skidt til og står overfor nogle svære kampe. Det ville være skønt med tre points og udsigt til en lækker topkamp i Herning på søndag.

For vores vedkommende er det positivt, at Gift Links er tilbage i omdrejninger, men omvendt udgik Mikael Anderson af træningen i fredags og det er en stor bet, hvis han ikke bliver klar. Jeg synes ikke, at Links lavede et ret stærkt indhop mod Viborg, men effekten af få to trusler med fart og flair er afgørende.

Generelt ligner det en meget lige kamp og uafgjort er vel igen igen et oplagt resultat.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Fantastisk aften i går med en virkelig fed stemning på lægterne! Selvom det blev lidt med hiv og sving, at vi fik sejren i hus, så var det fuldt fortjent efter min mening. Vi sad på kampen og selvom vi ikke skabte alverden, så var det en verden til forskel med Links tilbage i spilhumør. Jeg synes ikke han var MOM, som der åbenbart var mange der syntes - det tillægger jeg mere nostalgi over, at se ham tilbage i trøjen - men det var tydeligt at det pyntede at få Anderson ind centralt og ham på venstrekanten igen. Kahl fik også lagt nogle lækre bolde til ham.

Arnstadt fik da også lige vist sine driblekunstner frem - jeg havde netop lige sagt til sidemanden, at jeg ikke synes han har vist noget endnu og så afdribler han lige to-tre mand. Tak for det!

Dejligt med en sejr i baggagen efter fire uafgjorte i træk. Den her kamp var nok den af de sidste fem kampe, hvor jeg ville have været tilfreds med et enkelt point, modsat de øvrige, så det var meget tilfredsstillende. Nu kan vi tage til Herning med lidt mere ro og se om det ikke kan blive til point der også. Forhåbentlig kan vi slutte efteråret godt af, så vi står i en gunstig position til foråret.
Tja første halvleg var rigtig god, men anden halvleg var alt for passiv, og vi overlod spillet til BIF. Jeg tøver ikke med at kalde det en heldig sejr. Der skal andre boller på suppen imod FCM. Det mest positive er naturligvis at Links er tilbage, og også Dalsgaard.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Præstationen var rimeligt god, men ikke helt oppe og ringe pga. særligt de sidste 30 min, hvor det bliver for meget en forsvarskamp - bortset fra 5-7 minutter, hvor vi med Arnstads initiativ fik presset bolden frem.

Vi kan være tilfredse med kampbilledet i hovedparten af kampen, hvor det primært foregik på vores præmisser, men med tanke på, at det langvarige BIF-pres mod slutningen og som følge deraf årets afbrænder af Suzuki, kunne vi ikke have klaget over en pointdeling. Dermed ikke sagt, at BIF var voldsomt farlige generelt, men nøj hvor er det vildt, at japaneren ikke får den over stregen.

Jeg er helt enig i, at sejren var ekstremt vigtig og giver ro i maven i forhold til kampen i Herning. AGF har nu "ryggen fri" til det opgør. Desværre fik Beijmo hevet sig en karantænedag med sig og foruden det hjernedøde fyrværkeri er det en smule malurt. Jeg har i mine unge dage ikke været så kritisk overfor enkelte pyrolys og kaoselementet har en grad af charme i forhold til et organiseret halbal ala Parken. Det som skete i går er dog helt helt uden for skiven af tåbelighed. Både pga. påvirkningen af kampafholdelsen og især pga. faren for omgivelserne.

Derudover er det bare lækkert med sejren. Den var virkeligt tiltrængt og bortset fra Randers´ sejr har det været en rigtig god runde (VB turde man ikke for alvor have tro på).

Spillemæssigt lander vi lidt mellem det lækre fra starten af sæsonen og det tunge fra de seneste kampe. Gift Links havde nogle defensive problemer og rammer ret beset ingenting på hovedparten af sine indlæg, men den fart og flair som han giver til holdet er uvurderlig. Det var også tydeligt, at holdet manglede fart til at gennemføre kontraerne, hvorfor vi blev mere defensive efter hans udskiftning.

Det var meget en holdpræstation, men stærkest synes jeg, at Polle, Kahl (hvis man kan se bort fra de to situationer, hvor han falder), MEM (primært i første halvleg), Tingager og Tobias Bech.

Det bliver spændende på søndag. Fraværet af NP og Beijmo kan blive kostbart, men omvendt er FCM under pres efter to nederlag og har en europæisk kamp på torsdag.

Spillet indikerer ikke entydigt topniveau, men på papiret er det et regulært topopgør i Herning og hvis ellers tingene flasker sig kommer det også til at gælde for hjemmekampen mod FCK d. 10.11.

Det var rart at få brudt dødvandet.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Jeg synes nu heller ikke vi var uheldige, men det må også forventes, at et hold som Brøndby, med de kvalitetsspillere de har, får skabt nogle chancer mod os. Rajovic´ afbrænder i første halvleg var også pæn stor og Suzukis taler for sig selv. Jeg føler dog alligevel vi var i kontrol det meste af kampen, med undtagelse af de nævnte situationer og mod slutningen, hvor vi taber momentum fuldstændig og foretager panik-agtige beslutninger, som da Tobias Bach losser den ud til indkast i stedet for at spille den op af linjen - noget som Tingager også var voldsomt utilfreds med. Netop Bach har jeg savnet som alternativ til Links, men dels er han ikke lige så hurtig og eksplosiv som Links, men han mangler også modenhed i sit spil, hvilket Links i den grad har fundet.

Min MOM var Tingager. Han vandt langt de fleste dueller mod Rajovic og slipper ham kun en enkelt gang, som så også er ved at koste. Men fælles for alle spillere i går, så lavede de faktisk alle én eller flere fejl. Kahl gled og Anderson var ved at spille Brøndby fri til friløber. Tingager havde dog også overskud til at føre bolden frem fra bagerste geled i et Bisseck-agtigt raid. Det har vi manglet længe og jeg glæder mig virkelig til Mølgaard kommer tilbage og viser netop noget af det.

Mht. pyro, så fik jeg faktisk ikke set noget af det, da jeg var på toilet lige der. Jeg kom op til en masse "tåge" og fik at vide, at vi havde fyret en masse af. Det var først i dag da jeg læste nyhederne, at det gik op for mig, at vi var gået helt over gevind. Det er sku lidt ærgeligt. Jeg synes personligt at pyro kan være fedt, men under de rette forhold og i de rigtige mængder.
Fint at klubben tager afstand fra det, men det hjælper nok meget lidt for dem, der vælger at arrangere det. Det er begrænset hvad der kan gøres, så længe der er nogle der har lyst til at fyre det af.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja, sikke en herlig start på ugen. Vi var fint med indtil Links gik kold og Paddy helt stoppede med at bevæge sig efter ca. 1 time. Siden "Hausner" kampen hvor Brøndby blev mestre i 2021, har vi tabt 2 x 1-0 i Brøndby (efter en uheldig aktion af Bisseck, som Sebulonsen sparkede ind og efter en afretning på et skud af Slimane) + "anden halvleg" af pokal kvartfinalerne, hvor vi dog samlet gik videre, samt Peacock-Farrell kampen hvor han blev udvist tidligt (0-3). De 2 sejre i denne sæson, har dog været MEGET stolpe ind for os. Ingen af kampene var decideret tyveri, men uafgjort i begge kampe havde været langt mere retfærdigt.

Hansen fik endnu et clean sheet, men blev ikke for alvor sat på prøve, selvom Brøndby vel skabte 2-3 ret store chancer. De evnede dog ikke at putte bolden indenfor stolperne. Han var sikker i de ting der var og deltog fint i spillet/feltet når der var behov for det.

Beijmo var endnu engang ofret i defensivens tjeneste, og det tager desværre meget af brodden i vores højre side. Han havde enkelte fine raids, men var ikke gode venner med bolden og markerede for løst i flere situationer. der nemt kunne have kostet.

Ting-Air var igen en klippe, selvom Rajovic bestemt var en stor mundfuld. Han har lavet en del flere fejl i denne sæson end normalt, men når han er fejlfri, er han ofte en af vores bedste spillere i kampen, det var han også denne gang.

Kahl havde også en del problemer med især banen og også lidt med bolden, men var påpasselig overfor en livlig Suzuki og forsøgte trods alt at sætte noget i gang offensivt, selvom pasninger ikke sad lige i skabet.

Unge Andersen var VIRKELIG stærk defensivt. Bischoff var nærmest ikke med i kampen. Til gengæld fyldte han for lidt offensivt og spillede ofte bolden tilbage med det samme, i stedet for i det mindste at løbe den (og holdet) 5-10 meter frem, inden han så kunne aflevere bagud. Om det er ham selv eller Uwe´s instrukser der gør ham "bange" for at deltage offensivt, må tiden vise.

Links skabte meget af den fremdrift vi i den grad har manglet i hans fravær, så længe han havde kræfter. Der var dog kun boller-i-karry i tanken til 1 time, desværre. Han havde også flere fine dribleture og fik lidt gang i samspillet med MEM. Vi lider dog over manglen på fart/bevægelse/dybdeløb på forreste linje.

Polle har været MEGET stærk i denne sæson. I mandags var han dog knap så iøjenfaldende, men lukker stadig mange huller. Hans mangler på bolden var dog tydelige i flere situationer.

MEM er igen på vej i form, nok også afhjulpet af dynamikken fra Links er tilbage og fik også fundet ind i noget småspil med Arnstad, der så lovende ud. Jeg savner en smule attitude ift. at bede om bolden LANGT mere og at han trykker af lidt oftere. Han viste jo imod FCK at han er en "Lampard-light" fra kanten af feltet, men vi ser det for sjældent. Burde selvfølgelig have scoret, men vi måtte nøjes med straffe. Klart i spil til kampens spiller sammen med Tingager og til dels Links.

Anderson var op og ned. Man får en løbestærk fysisk Møllen indsats på midtbanen og han er vel den eneste, udover Links, der kan drive bolden fremad i høj fart, men der mangler noget slutprodukt.

Bech med nogle fine aktioner (bl.a. med oplæg til MEM der fører til straffe) og knaldhårdt arbejde som altid. Er super god til at søge ned i banen og modtage bolden, han skal den slippe den inden han bliver tacklet og mon ikke han også ville blive 1000 gange farligere med en makker oppe foran hvor modstanderne skal forholde sig bare en smule til dybdeløb/bagrum

Morten Skildpadde gjorde det fint den time han havde kræfter. At han ikke blev pillet ud deromkring er en skændsel og en af hovedårsagerne til at vi var bovlamme efter pausen. Vi spillede jo nærmest med 10 mand den sidste halve times tid.

Arnstad viste endnu engang prøver på sit fine talent, men også prøver på nogle langskud, der mere hører hjemme i NFL. Det største problem lige nu er at finde ud af hvilken plads han skal spille. Jeg håber man tør bringe ham som dyb 6´er i stedet for Polle på søndag. Hedelyngene har øvropæisk i midtugen og stiller ofte med 2 mands midtbane. Lad os give den gas med 3 boldspillere og se hvor langt det rækker.

Dalle med et stærkt indhop, på et svært tidspunkt. Startede lige med at mule Kvistengaarden og var derefter solid, selvom vores organisation var sat på hårdt arbejde. Fandme lækkert hvis han kan spille fra start på søndag.

Power med et godkendt indhop. Han ser dog ret tung ud og lige nu er valget mellem Brandy og ham vel et spørgsmål og man vægter dynamik eller fysik/duel-styrke

Bach gjorde også et solidt indhop og mon ikke han kan blive et fint aktiv til foråret, hvis han undgår flere skader.

Badji blev igen bollet hårdt af Uwe, så han har måttet smøre vaseline i rumpen hele ugen

Røsler er vel på mange punkter den bedste træner vi har haft meget længe, og han skal have kæmpe ros for det løft mange af spillerne har fået under ham. Især Links og Kahl er gået fra næsten opgivet til faste startere og Links endda til at være en af de helt store profiler. Han fik desuden rusket op i Ting-air, Polle og Skildpadden samt løftet Møllen med omskolingen. Salgene af Bisseck og TK skal han også have en del ære for, modsat Daghim der nærmest blev Badji- bollet.
Jeg ved godt at man ikke kan få det hele, men det irriterer mig voldsomt at han igennem sæsonen ikke har brugt sine reserver noget mere og tidligere i kampene. Især i nedsablinger var der ingen undskyldninger og i de seneste tætte kampe, hvor hans kongens leverpostej, Morten Skildpadde, har været flad/kold har han stadig ikke bragt noget tids nok til at vippe kampene over til os, og i mandags var det på trods af (og ikke pga.) hans manglende ageren at vi listede den hjem.
Mange fremragende pointer, Jelle.

I forhold til aftenens kamp bliver det en ny prøve, men på den lidt mere behagelige måde.

Min forventninger er også lidt lavere, selvom FCM har tabt de seneste par Superligakampe. For det første pga. de mandskabsmæssige forskelle og pga. vores forfatning med fraværet af Polle og Beijmo. Jeg tror, at det bliver Arnstad og Callø fra start, hvilket er spændende, men også udfordringerne.

FCM er generelt et meget svingende hold i deres offensive 4-4-2. De er meget sårbare, hvis ikke deres pres fungerer og de dominerer kampen. Omvendt skaber de et hav af chancer, når de får sat presset ind. Det afspejler deres mange comebackkampe.

Umiddelbart er det positivt, at FCM spillede torsdag aften, men de må også have fået lidt selvtillid efter et pauvre præstationer.

I mine øjne ligger vores chancer for points i at få scoret i vores gode perioder og have en dygtig og heldig defensiv hånd i de svage.

Umiddelbart er det en kamp, hvor i udgangspunktet fint kan leve med en pointdeling.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Lidt et kampbillede som forventet.

Desværre kan vi ikke stå imod FCM´s fysik på dødbolde og ikke i tilstrækkelig grad udnyttet at vi er bedre med bolden.

Vi får ikke udnyttet den plads, som FCM´s høje pres og offensive formation tillader os.

Især MEM mangler også noget kvalitet i dag.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Træls nederlag, men når man ikke er skarpere og klogere i felterne, så taber man.

Uwes kommentar i pausen er meget rammende: Vi er klart bedst mellem felterne, men også klart dårligst i dem.

Vi har 12 hjørnespark og kun ét enkelt af dem er i nærheden af at blive farlige. Selv mod FCM er det bare for dårligt.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Som mange af jer andre skriver, så er det en særdeles vigtig kamp i morgen. Det SKAL blive til tre point, eftersom de tre næste kampe står på FCK (hjemme), FCN (ude) og Silkeborg (ude) inden Superligaen holder vinterlukket.
Kampen bliver ikke mindre vigtig af, at både FCM, Brøndby, FCK og Silkeborg møder hinanden indbyrdes, så tre point kan rykke meget i denne runde og ville give os lidt af en buffer forud for tre svære kampe, der måske ikke giver fuldt pointudbytte.

Vi har også lige en udekamp i Skive i pokalen i midtugen, men den bør ikke have betydning for hverken morgendagens kamp eller kampen mod FCK næste søndag.

Jeg håber virkelig, at vi vælger at stille med samme startopstilling som mod FCM, dog med undtagelse af Jakob Andersen, som bør erstattes af Beijmo. NP er tilbage fra karantæne, men mod Lyngby må vi formodes at være mest på bolden, så behovet for en oprydder er ikke så stort. Jeg ville i hvert fald foretrække en mere dynamisk Arnstad på positionen.
Annonce