Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg bruger sgu gerne Juelsgaards, Mmaaes og Riels samlede løn på en god centerforsvarer.
NP er Suppens bedste 6'er!
Kan det passe at Viaplay virkelig viser alle kampe i dag undtagen vores?
FCK by heart. AGF by relocation.
Blume er da godt ude i kulden. Med Stages karantæne skulle man ellers tro der var en lille chance for spilletid til Bror.
Kom så hvid!
Ja, spøjst med Blume. Han har været, som Bundu, skadet lidt hist og pist og ved hans seneste indhop så han ret rusten ud. Det er lidt en skam, for han er sgu en god spiller. Tilmed en spiller som DN så et stort lys i, i Lyngby; derfor virker det endnu mere underligt at han sies helt fra.

Kampen i dag bliver med garanti en målrig og grim affære. Tilsat en masse vind og kraftige regnbyger, - ja så kan det kun gå hen og blive endnu en pandoras æske af tilfældigheder og nedfaldsbolde der bliver hakket i kassen.

God kamp!
https://www.youtube.com/watch?v=flLh3CiaoNk
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Møghamrende vigtig kamp i eftermiddag. Med en sejr når vi sæsonmålet og er i realiteten sikret en ny sæson i Superligaen. Med et nederlag er vi i alvorlig nedrykningsfare.

Det sidste scenarie er mest sandsynligt, men det ville sgu være lækkert med et forår på hvilepuls. Jeg magter ikke endnu et nedrykningsspil, hvor Vrøvlefar sender os i nedrykningsplay-off med tilhørende tyndskid og hjerteproblemer.

Det er meget interessant, at så meget afgøres i 26.runde, men i det store billede er den primære synder PC´s og/eller bestyrelsens beslutninger. Sommervinduet efterlod AGF med den svageste trup af Top 6-kandidaterne i det meste af efteråret.Det er da fint at forstærke sig i vintervinduet, men effekten af en bedre spillertrup er selvsagt mindre over 6 end 20 runder.

Dermed ikke sagt, at David ikke har et vist medansvar. Offensivt viser vi bedre takter, men vores presspil har pt. alvorlige problemer. Vi taber ikke OB-kampen på enkelte fejl af forsvarsspillerne. Det er en naturlig konsekvens af et AGF-hold, der falder alt for dybt og ikke får presset ud. Stressfaktorerne bliver alt for store, når vi i den grad falder ned i eget felt.

Forhåbentligt går det bedre i eftermiddag. Det ville være vildt lækkert, men jeg er skeptisk, da AaB klart er i bedring efter en rædselsstart mod Randers.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Jubeloptimisten tager Aalborg away på "hjemmetribunen", i øvrigt tror jeg stadig på miraklet!

Bare de ikke dækker Grabara op.
https://youtu.be/ihaB8AFOhZo
Det kunne være meget fedt med Top 6, men imø. er der langt mere på spil i forhold til sikre 8.pladsen.

Top 6 er ren fornøjelse, mens den forkerte nedrykningspulje kan være liv eller død.

God fornøjelse!
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
I forhold til startopstillingen bliver det vel:


...........Grabara

Munksgaard Tingager JJ Højer

Lunding Amini Guira Ankersen

...........Sana
...........Mortensen

Benjamin Hvidt er rykket frem i køen, men jeg tænker nu, at Guira får chancen - især med tanke på kampens betydning og vores dysfunktionelle presspil.

Toutouh er for tung på venstrekanten og i en udekamp mod et hold, der skal vinde, så vil det være godt med Ankersens fart. Indhoppet mod OB var vel også i den fornuftige afdeling.

At AaB også skal gå efter sejren gør det vel til et ret underholdende opgør. Der bør være visse muligheder for vores kontraspil.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Jeg tror, du er spot on med den startopstilling, Moller. Jeg glæder mig især til at få Højer tilbage. Ikke fordi, Thøgersen har været dårlig, for jeg syntes faktisk har har været fornuftig, men fordi Højer giver holdet så meget.

Jeg er i al min naivitet forsigtig optimist. Aab har været elendige på hjemmebane, og de skal frem og skabe kampen. Det passer glimrende i vores koncept, og fra hvad jeg hører er Aab ikke ligeså godt spillende som Ob. Der bør være muligheder for at lukke ned, og der bør ligeledes være muligheder offensivt. Mortensen skylder i den grad, så han kan passende betale lidt tilbage.

Herudover ser jeg faktisk noget positivt i Stages karantæne. Jeg syntes ikke han har været helt i omdrejninger de seneste kampe, og Guira er en bedre defensiv midtbanespiller. Det efterlader selvfølgelig mere offensivt ansvar til Amini, men overordnet tror jeg, at der kan være en gevinst i lidt mere defensiv tyngde på midtbanen til at pille Lucas Andersen ud af kampen.

God kamp. KSDH.
Annonce