Snak

Mere indhold efter annoncen
Lad os bare få forlænget med Juelsgaard. Han udgør et godt makkerpar både med Backman og Tingager, og han kender dem indgående. En etårig forlængelse ville være ideel, så Hausner til næste sommer kan være det fremadrettede 3.valg... såfremt han udvikler sig som ønsket.

Jeg er imponeret over Ammitzbøll. Det er selvfølgelig et tab af kvalitet med ham i stedet for PM. Men Ammitzbøll er en cool type. God teknik og en mega spændstig type, hvilket gør, at alt han foretager sig af løb og boldomgang ser elegant og ubesværet ud. Han skal arbejde med sin fysik og positionering, men ellers har han hele pakken. Det er i hvert fald rigeligt bevist på ungdoms- og reserveholdet samt i trænignskampe, at han ved, hvor målet står.

Amini var en fornøjelse i dag.
FCK by heart. AGF by relocation.
Risskov er desværre lukket, men Skejby ville også være en straf.

Jeg er træt af Bundu, hvordan kan man være så ringe? Synes sagtens man kan forvente mere af ham.

Han har jo fin plads og tid, men plaffer indlæg og stikninger som var det FIFA12 med fuld pass assistent.


De store hold siger mig intet
Stage og Amini var begge outstanding i dag - igen. Jeg forstår dog ikke helt, hvorfor I mener, at Hausner "bliver bedre og bedre". Han spillede, set fra min sofa, en ret så dårlig kamp og smed flere bolde lige i fødderne på AaB, missede flere indgreb og begik ret beset et straffespark og burde være blevet smidt ud. Det, synes jeg, ikke er imponerende. I midterforsvaret er det en anden sag, der har han spillet fint, men i dag var altså ikke godt.

Jeg er enig i, at Juelsgaard efterhånden har spillet sig til en ny kontrakt. Han har altså været bundsolid her i foråret. Giv ham en forlængelse!
Hvis jeg var Ståle ville jeg smide en større beløb efter stage, men som aarhusianer ville det være ærgeligt.
Jeg kan ærlig talt ikke forstå den her hetz mod lesbiske. Jeg er en kæmpe fan af deres film

Har man ikke set kampen, så er der et fint sammenklip her med David interview indover

https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/david-nielsen-efter-sejr-i-aalborg-vi-spiller-en-super-udekamp


"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
Mere indhold efter annoncen
Annonce

Jeg synes,som David, at vi spiller en super udekamp idag. Det eneste problem er at det er over 2 kampe det afgøres, så vi scorer simpelthen for lidt.

Grabara er igen-igen fremragende. Han er KLART min forårets spiller.

Hausner gør det ok på en uvant plads. I forhold til linjen i kampen er han noget uheldig med det gule kort, men til gengæld heldig ift. det klokkeklare straffe han begår med armen.

Tingager er igen ved at ligne sig selv fra den gode debut og inden skaden. Det er vel kun nogle for korte/slatne clearinger man kan klandre ham for.

Juelsgaard kandiderer voldsomt til man of the match. Fremragende aggressive vellykkede indgreb, gode afspil og flere fine løb med bolden. Er med til at bolden blev spillet kvikt rundt og sjældent tilbage til keeperen.

Højer havde igen en kamp på det jævne. Har manglet lidt overskud og virket lidt tung efter returen fra skade, og idag var lidt det samme. Forivrer sig desuden på det frie spark i feltet.

Stage med endnu en stærk præstation. Har dog en del dårlige afleveringer og især en for sen aflevering til Bundu i en god omstilling trækker ned.

Blume klæder holdet. Løber meget, bryder en del og ser nogle ting ikke mange andre ser. Bliver desuden solgt af medspillere et par gange hvor han var meget åben til skud og derved måske kunne have scoret. Mangler en smule power i sit spil

Amini er min darling, og selvom han ikke var på helt øverste klinge i dag, så er han klart i top 3 på dagen. Pres, løb/drev med bolden og power er i top, og krydrer den med en fin assist i dag.

Ankersen scorer et fint mål, løber meget og det var en af de bedre kampe han har spillet længe. Det siger desværre mere om hans niveau, da han igen idag er i min bund 3 bland AGF spillerne.

Bundu spiller på mange måder en glimrende kamp. Han "legede med Klitten" meget af tiden og selvom det ikke blev til helt nok, så er det bestemt lige så meget medspillerne som Bundu der må tage skylden for det. Modsat jer andre (eller nogle af jer) synes jeg han igen idag slår glimrende indlæg (bortset fra de sidste par stykker), men der mangler noget timing/aftaler om hvordan/hvornår de skal attakeres.

Ammitzbøll spiller sin bedste kamp til nu. Glimrende mobil og god i presset. Forståeligt grådig i et par situationer, hvor medspillere skulle have haft den skråt bagud, men til gengæld mere voksen (fysisk) i sit spil, selvom der stadig kan bygges meget på der endnu.

Sana, Desmond Toutouh og Gueirandinho havde for kort tid på banen til en seriøs bedømmelse.

Det var en KÆMPE fornøjelse at se de hviiie idag. Vi var atypisk klar fra start, og så i begge halvlege...... faktisk i alle 90 min. står vi solidt på banen, presser godt og flot og kan vel kun være utilfredse med ikke at score flere mål.

Når det er sagt, så er vi kun halvvejs, og det fremgår ingen steder at den burde være end 1-4 (hvis Grabara ikke havde nappet straffet). så der skal "bare" spilles på samme måde på søndag.
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
Jeg er enig i langt de fleste af dine betragtninger Jelleman, men jeg tæller ikke et eneste godt indlæg fra Bundu i dag. Alt andet fra ham var fremragende dog.

Hvis PC kan skænke os Grabara et år mere, så voser træerne ind i himlen. Han er ALT for god til at stå for os.
Smag og behag. De første 4 indlæg var aldeles glimrende, men ser jo lidt dumme ud når INGEN søger ind hvor det gør ondt.

Mht. Grabara, så tænker jeg 2 års lån. Det vil give ro for ham, os og Liverpool ved at han vil få fast spilletid. Jeg forstår dog sagtens hvis de hellere vil have ham til en Championship klub.
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
Bundu er blevet langt bedre defensivt og offensivt kan han stadig trække en kanin op ad hatten. Dog var hans indlæg i dag en anelse sløsede; men alright. Hvis han fortsætter sin formkurve får han en vild sæson næste år!

Vi skal til at frygte et salg af Jens Stage. Han stagnerede en smule i efteråret og ind i foråret, men har nu bygget yderligere på og er endnu bedre nu, end på samme tidspunkt sidste år. Jeg håber meget vi kan holde på ham henover sommeren. Han er ganske enkelt pisse god. Fuldstændig uventet at han skulle være så chef på den 6´er position. Han kan virkelig blive en stjerne på det her hold.

Hausner havde ikke nogen god dag og han er virkelig heldig med ikke at blive sendt i bad og koste to point. AaB kan retmæssigt føle sig snydt for et straffespark på Hausners regning.

Bror Blume bringer noget andet og, synes jeg, bedre til vores hold end Sana. Han er en bedre balancespiller og binder holdet langt bedre sammen op gennem banen end Sana gør.

Seks sejre i streg. Man kniber sig efterhånden i armen hver gang dommeren fløjter kampen af.
https://www.youtube.com/watch?v=flLh3CiaoNk
Jeg synes slet ikke Bundu fik nok ud af det - håber ikke han er typen, der er bedst som indskifter (for der har han været RIGTIG god). Ærgerligt han ikke kunne bringe dét niveau til kampen i går. Hans indlæg lå egentligt "rigtigt".

Problemet var bare at vores spillere ikke var der. Og det ligger til dels ved Ammitzbøll, men altså, Bundu skal jo heller ikke bare slå den i blinde. Hvis vi kunne blive skarpere der, så ligger der mange mål og venter.

Ammitzbøll var en kæmpe fornøjelse i går. Ja hans positionering mangler lidt jvf. ovenstående, men han viser udmærket styrke (holder blandt andet Okore væk, der hvor han sparker i sidenettet) og laver fine solo-aktioner.

Han kan blive en super skarp angriber, hvis hans afslutninger lige kommer 10 cm. mere ind for rammen og NÅR han lærer hvordan han skal positionere sig på superliganiveau og med sine nye holdkammerater. Formår han det, så er det fint at have ham som reserve for PM, ja han bliver måske en direkte konkurrent til pladsen.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Annonce