Snak

Mere indhold efter annoncen
Det var lidt af en stråmand Boro. Jeg har nu ikke spekuleret i, at PM er på vej ud. Jeg skriver jo direkte, at det ikke giver mening med Helenius-rygtet og dermed også indirekte, at jeg ikke tror på det. Havde jeg troet på, at vi ville være interesseret i Helenius, så kan jeg ikke forestille mig, at han er hentet for at være bænkevarmer og dermed må man antage, at PM var på vej væk. Det er lidt af en omvendt logik du får tørret af på mig :)

Men interessen i Helenius giver ingen mening. Han er ikke markant anderledes end PM og er mindst ligeså dyr lønmæssigt og vil næppe finde sig i at spille andenviolin. Henter vi ham, så må det betyde farvel til PM og det må siges at være et risikabelt træk at foretage sig.
Patrick Mortensen udgik med svimmelhed, Backman er stadig ikke klar til at starte, David forsøger sgu igen igen at få Sana passet ind i en central rolle og PC prøver angiveligt at hente Niklas Helenius til klubben.

På de lange linjer foregår der mange rigtigt gode ting i AGF, men jeg gruer sgu for den sæson, som starter i næste weekend.



https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Beklager Britz. Det var bare sådan jeg læste det. At hvis Helenius var på vej så må det betyde at PM er på vej ud. Men jeg skal da ikke lægge ord i din mund;)

Jeg tror stadig at PM er førstevalg selvom Helenius kommer. Faktum er ihvertfald at vi har brug for en angriber mere.
NP er Suppens bedste 6'er!
Helt i orden Boro :)

Det er i hvert fald stærkt bekymrende med alle de hovedskader. Mindes ikke at have hørt om en klub, der har haft tre spillere fra startopstillingen ude med hovedskader samtidig.

Edit: dog positivt at Backman er tilbage på bænken og Munksgaard tilbage på banen
Hovedskader er den nye halvårskader til nyankomne spillere i GF.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er skidt at sælge ud af kontinuiteten, såfremt de rigtige erstatninger først er der om et halvt år. Det er længe, længe siden, vi har haft så mange transferkroner at rykke med, som vi har lige nu. De skal bruges klogt og de skal bruges denne sommer.

Hvad der er listet, sådan lige fra hovedet, i denne tråd, af spillere man gerne ser solgt/potentielt kan sælges (det kan alle selvfølgelig, men i ved hvad jeg mener) i dette vindue er flg.:

Amini
Sana
Ankersen
Højer
Toutouh

Det er fem centrale spillere. Yderligere er der allerede ophævet med Riel, Stage er solgt og ligeledes er Guira ude. Det er potentielt otte spillere der skal erstattes (syv hvis man indregner tilgangen af NP, måske seks med Thorsteinsson). Jeg er klar over, at der (formentlig) ikke er nogen, der ønsker at se alle otte udskiftet i dette transfervindue, men det ændrer ikke på, at snakken om udskiftning i AGF fylder meget hos fans. Jeg ser ingen entydig gevinst i, at udskifte de listede spillere med nye. Ikke medmindre man har et es i ærmet. Og det har man sjældent. Se blot hvordan forrige transfervindue forløb.

Som det ser ud lige nu mangler vi brændende en CB og en 8´er og givetvis også en målmand. Vi har angribere i truppen der er gode og medmindre PM pludselig er blevet hjerneskadet, så er vi dækket godt ind på den position. AA beviste i foråret, at han rent faktisk kan score mål på seniorniveau.

Jeg er meget for at holde sammen på stammen, så længe vi ikke kan handle på BIF-niveau, rent økonomisk. Vi har endelig fået et hold der kender hinanden og lur mig om ikke vi pludselig spiller godt. Men det har vi skrevet om tidligere herinde.

I øvrigt håber jeg inderligt at historien med Helenius er en and. Er han ikke bare en meget dyr udgave af Brock-Madsen?
https://www.youtube.com/watch?v=flLh3CiaoNk
https://www.fotbollskanalen.se/bloggar/sillybloggen/2019/07/05/uppgifter-dansk-klubb-ute-efter-eskelinen-giffarna-har-fatt-bud/

Vi er angiveligt efter den svenske målmand William Eskelinen. Transfermarkt siger, at han har udløb med Sundsvall til vinter.

På papiret ligner det en interessant transfer, selvom jeg selvsagt ikke har set ham spille. Angiveligt er der så også bred interesse for ham.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
De skal bruges klogt og de skal bruges denne sommer.


Yderligere er der allerede ophævet med Riel, Stage er solgt og ligeledes er Guira ude. Det er potentielt otte spillere der skal erstattes


Som det ser ud lige nu mangler vi brændende en CB


Der er et par ting i ovenstående dele, jeg gerne vil anfægte.

Hvis pengene SKAL bruges denne sommer, er der vel en god chance for, at de ikke bliver brugt klogt. Bare se sidste sommer, der valgte PC at vente med at bruge penge, da han vurderede, at de ikke kunne bruges klogt. Det tror jeg også er klubbens tilgang nu. Og hvorfor skal de bruges nu?

Jeg ved godt, du ikke eksplicit nævner, at Riel skal erstattes. Men jeg har set flere fremføre andre steder, at vi mangler en angriber til Mmaee og Riels plads i truppen? Men hvad er det helt præcist for en plads? Pladsen som uønsket angriber, der træner med reserverne? Selv da PM var ude i slutningen af sæsonen og AA spillede, var hverken Riel eller Mmaee med på bænken. Så jeg ser ikke nogen logisk grund til at Riel skal erstattes, da han alligevel aldrig nogensinde var i brug.

Og vores behov for en CB afhænger 100 % af, hvordan det står til med Backman. Og indtil videre ser det vel fornuftigt ud, eftersom han træner med og også får spilleminutter. Så det er ikke brændende på nuværende tidspunkt.
FCK by heart. AGF by relocation.
Det er en vanvittigt vigtig sæson, både for vores projekts troværdighed og ikke mindst fordi der er 3 nedrykkere. Lige pt. ser jeg en del hold, der på papiret, ser markant ringere ud end vores. Man skal bare holde for øje at vi ikke må gamble med denne sæson. Det kan vi gøre når/hvis vi evt. har spillet os i top 6 slutspillet.

Vi SKAL have en voksen angriber mere, hvis PM lige pludselig er udenfor med en skade. Riel og Mmaee blev jo holdt helt udenfor fordi de åbenbart ikke passede deres træning ordentligt og AA kom jo først i spil da nedrykningsfaren var væk.

Munksgaard skal have konkurrence. Hverken han eller Anbo har pt. en fysik der peger på at de ikke går i stykker.

Målmandsposten mangler også en spiller. Den rygtede Svensker har en fin alder.

Ellers er det de gammelkendte spørgsmål ift. Sana, Toutouh, Backmann, evt. Amini+ Højer der skal afklares.
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
Annonce