Snak

Mere indhold efter annoncen
argh lidt af en trist kamp igår.. frustationer: hvordan kan en tometer mand være så dårlig på hovedet men så forholdsvis god med fødderne. hvorfor spiller vi med wingbacks når vi ikke har spillerne til det (dog Bundu´s bedste kamp i sæsonen)
udskiftningen Blume-Sana den ændre jo fuldstændig defensiven hver gang.

Det må blive næste kamp ..
AGF har spillet 20 kampe i 2019 og været foran 1-0 i de 16 af dem. Kun 9 gange er det blevet til sejr.!!!! skræmmende læsning. David skal simpelthen give mere los når de fører 1-0 og få flere af disse kampe konverteret til sejr. Det kræver mere mod og tidligere og mere proaktive udskiftninger. Jeg syndes ikke vi har typerne på bænken til at vende denne triste stime, der mangler power og gennembrudstyrke fra bænken. Og der har vi så Helenius og frk. Ankersen siddende. ØV
Lige netop i går jagter AGF da i voldsomt grad 2-0-målet.

AGF dominerer og spiller meget offensivt i hele første halvleg med den konsekvens at Lyngby skaber en håndfuld store kontrachancer. Selv Lyngbys træner kom frem til, at AGF havde bolden og Lyngby udelukkende levede på kontraangreb.

I anden halvleg forsøger man at få styr på den del. Det giver færre chancer til AGF, men omvendt også ingen til Lyngby indtil markeringen svigter på et hjørnespark og store personlige fejl med i opspil og i markeringerne, mens holdet er i fremdrift.

Jeg er som sådan enig i, at det generelt har været en udfordring for David at balance mellem overlevelseskamp og kontrolleret defensiv, men gårsdagens kamp var helt anderledes end de mange føringer vi smed i sidste sæson.

I bagklogskabens lys kunne man måske håbe, at vi havde fortsat kamikazestilen fra første halvleg, når vi nu alligevel smider sejren, men jeg forstår til fulde, at man ville rette op på balancen og restforsvaret efter første halvleg.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Ankersen er utilfreds med bænkplads og over ikke at have fået en forklaring. Er han dum? Han behøver sgu da ingen forklaring, da grunden står soleklart for enhver. Han har spillet som en sæk kartofler, og samtidig er der kommet en ind, der er bedre end ham.
FCK by heart. AGF by relocation.
@Jelleman

Jeg er kun delvist enig i din analyse.

Jeg synes netop formationen (3-4-3) gav os kontrol på midtbanen, da Jon og Blume går meget ind i banen og ligeså grad bliver offensive midtbanespillere som kanter. Derudover er jeg ikke sikker på, at formationen skal have skylden for, at Frederik Tingager ikke sætter en fod rigtigt i forsvaret. Det fungerede meget fint for Juelsgård og Munksgaard som "ydre" midterforsvarere i Lyngby, selvom førstnævnte er stærkt impliceret i en scoring.

Jeg er ikke helt enig i, at formationen nødvendigvis ikke passer på materialet. Jeg er dog med på, at den letteste løsning for David kan være at gå tilbage til det gamle igen.

I forhold til formationen er jeg enig i, at Bundu ikke skal spille wingback i den nuværende situation. Bundu har nu vist, at han kan spille den, men når vi mangler gennembrudskraft og fart.

Din konklusion om farten er jeg således meget enig i. 5 mod 3 situationen i starten af anden halvleg illustrerer det godt. Det ender ikke overraskende med, at en langsom spiller som Bror Blume må strække sig for at få et hjørnespark ud af en åbenlyst stor mulighed for at skabe en stor målchance. Det handler også lidt om timing i den afgørende aflevering, men grundlæggende bliver manglen på fart udstillet i de situationer. Jeg er også bange for, at det er ikke et problem som den sportslige ledelse har øje på.

I første omgang må det dog være en prioritet at få Bundu længere frem og derudover gerne få Kasper Lunding i gear igen. De er ikke rene dybdeløbere, men det vil give os mere af det vi mangler.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja, det er virkeligt pinligt for Jakob Ankersen.

Manden har været pivringe i hele 2019, fået ekstrem lang snor, har en direkte konkurrent i Jon Dagur som leverer varen - og så tuder han alligevel i pressen og snakker om et klubskifte efter kun to kampe på bænken. Det er fandme sølle.

Lad os få ham væk og noget andet ind, hvis det kan lade sig gøre. Selvom Ankersen paradoksalt nok er den type spiller som vi mangler i offensiven. Desværre kan han så heller ikke andet end at løbe meget.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Ud med Ankersen, ind med Sabbi, og Jon ind på midten ved siden af Amini. Så mangler vi kun en ordentlig forsvarsspiller. PC har stadig meget arbejde hvis tranfervinduet skal kaldes en succes.
NP er Suppens bedste 6'er!
Så sker der lidt på den svenske front. Backmann har meldt sig klar til at spille i det mest konspiratoriske medie af dem alle, Stiften. Og Sana er angiveligt på vej ud.

Hvis begge historier står til troende, vil jeg være forundret, hvis vi ikke snart ser nogle midler prioriteret på en ny central midt.
Det lyder jo alt sammen godt selvom der må være er stort spørgsmålstegn over Backmans forfatning. Er han stadig god nok? Jeg krydser fingre.
NP er Suppens bedste 6'er!
Jeg var ude og se dem træne i Onsdag og kan bekræfte at Backman blev interviewet og sagde han var klar til at spille når han fik chancen. Det var dog kun ham og David de to journalister snakkede med.

Og kan godt ske jeg overfortolker på det, men Ankersen og David udvekslede ikke et ord, selvom Ankersen tydeligt under hele træningen virkede ugidelig og højlydte utrykte sin utilfreds med alle sine medspillere, faktisk virkede han meget opgivende.

Ellers var det positivt at se Toutouh, han virkede skarp i 4 mod 4 og scorede mange mål, ikke fordi de siger alverden, men han så langt skarpere ud ned fx. Paddy og Helenius.

Det er iøvrigt værd at bemærke hvor meget Friss allerede træner de enkelte spillere og deres færdigheder og konstant små samtaler med de unge spillere, det er opløftende at vi invitere i dem.
Annonce