Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja kampen på søndag kan godt gå hen og blive sæsondefinerende. Lidt som 1-1 hjemme imod FCK endte med at blive sidste år. Det er også spændende, at vi aldrig har fulgt en sejr over Brøndby op med en sejr over den næste modstander. Vi spiller altså også imod historien på søndag!

For mit vedkommende vil jeg gerne se genvalg til alle. Måske kan Blume glide ud for Jon, såfremt denne har budt sig til i den forgangne uge. Der er mere individuel kvalitet i Jon, imens Blume måske er lidt mere en holdspiller. Det individuelle kan være nyttigt, hvis EfB pakker sig.

I forhold til NP ind for Duncan, er det vel netop en kamp som den på søndag, hvor Duncan skal vise sit værd. Det bliver i hvert fald en kamp om midtbanen, hvor også Austin fra EfB gerne vil bide skeer med vores folk. Spændende bliver det, om Duncan er klar til voksenfodbold.

EfB har ikke vundet i Århus siden 2014 og har tilmed fået en rigtig ringe sæsonstart. Det plejer at være i Århus man tanker selvtillid efter ikke at have kunne sætte noget sammen, så jeg håber da at man kan sætte kritikerne til vægs.

Det er i øvrigt komisk, at Stiftens podcast, Det Hvie Snit, i sin titel i seneste afsnit, har angivet noget i retning af "hvem sagde krise?" Pilen peger naturligvis på monsieur Redacteur, hvem der på nationalt TV ytrede, at både bestyrelsesformand, PC og direktøren bliver fyret, hvis ikke vi vandt over Horsens. Må jeg minde om, at det kun er to uger siden.

Ja ja, sådan driver uvejr ind i mellem over igen. Kigger man på tallene spiller vi defensivt som et tophold (ja, jeg sagde det) og lukker forbavsende få mål ind. Havde opstarten været en anelse mere stolpe ind, havde tabellen også set anderledes ud. Nu lader det til, at vores offensive folk endelig er ved at komme lidt i hopla. Det skal selvfølgelig følges op med en sejr på søndag.
https://www.youtube.com/watch?v=flLh3CiaoNk
Ja, havde Bundus skud bare gået stolpe ind i Haderslev, så havde sæsonstarten jo været god, omend det jo så ikke er sikkert vi havde vundet de to efterfølgende osv. JEg synes kampen på søndag bliver udslagsgivende for hvordan starten kan klassificeres. Ved en sejr har starten været god. En uafgjort og det er sådan lidt meh, mens jeg vil klassificere starten som dårlig hvis vi taber.
NP er Suppens bedste 6'er!
Spiller Austin ikke CB for EfB?

Havde opstarten været en anelse mere stolpe ind, havde tabellen også set anderledes ud. Nu lader det til, at vores offensive folk endelig er ved at komme lidt i hopla. Det skal selvfølgelig følges op med en sejr på søndag.

Jeg så en XG-tabel og der lå vi nummer 3. Det giver vel en ok indikation af at vores følelse af "at vi skulle have haft mere" er god nok. Det kan vi dog ikke dvæle ved - lad os bare håbe at vi kan fortsætte det udmærkede spil og at skarpheden så har indfundet sig.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Jo, jo - Austin er CB. Ikke desto mindre er det voksne spillere, som vores unge kreatør skal spille imod. Og hvis han vil trække op i banen som hidtil, så tror jeg han får kærligheden at føle.

Hvis vi leverer en præstation på søndag som i de seneste tre kampe, og måske endda også den i Parken og i Hobro, så er jeg ikke nervøs for, at vi får et resultat der er uafgjort eller bedre. Blunder vi tværtimod som i Kongens Lyngby, så kommer vi nok til at gå slukøret hjem til en sen frokostmad.
https://www.youtube.com/watch?v=flLh3CiaoNk
Håber vi kan bygge videre på det momentum vi har fået og undgår skader. Det virker somom at der er kommet en god afstemning på holdet fra bagerste til forreste mand og efter vi har fået noget mere bredde på i truppen, er alle spillere skarpere end før.
Nu handler det rigtigt nok om ikke at falde i mht koncentration og blive for selvfede for det ville være typisk AGF.
Er egentlig spændt på om Dn kan videreføre mentaliteten fra slutspillet (hvor vi har været outstanding) og over til grundspillet.
Det kræver 7-9-13 en skadesfri Backman og kontinuitet I truppen.

Det er sommer, det er sol og det er på hjemmebane imod et ikke imponerende Efb hold. Den skal altså vindes!!

Mht til start opstillingen, så håber jeg vi kører med de samme 11 som fra bif kampen, og så må en NP og Jon komme ind senere, når der skal stilles dybt og køres på kontra..
Mit bud er 2-1 Bundu og Pm scorer og Peter eller ham den nye scorer for Efb.
God kamp til alle sammen og KSDH!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Duncan droppet til fordel for NP og Helenius starter igen selvom Mortensen fik scoret i sidste kamp. Jeg er ikke udpræget enig men det må være fordi David vurderer at vi ellers ikke kan vinde kampen på midten
NP er Suppens bedste 6'er!
Jeg tror bænkningen af Duncan er for at fjerne noget pres fra den unge mand.

edit: vi er kommet skidt ud. EFB er det bedste hold på banen.
En mildest talt elendig første halvleg. Holder hænger slet ikke sammen - hverken offensivt eller defensivt.

https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Det er meget grimt i dag og en heldig føring, men det tager vi med.

Vi præsenterer en ny spiller senere i dag åbenbart. Spændende, hvor på banen, PC mener, at vi har brug for det. Vi manglede endnu en keeper inden Eskelinens skade og nu er behovet endnu større. Jeg kunne dog godt tænke mig en kantspiller med fart og teknik - jeg tror ikke på Ankersen.
Held i uheld at helenius må udgå, har svært ved at se hvad han for alvor bidrager med.
Jeg kan ærlig talt ikke forstå den her hetz mod lesbiske. Jeg er en kæmpe fan af deres film
Annonce