Interessant artikel:
https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/avis-agf-naesten-i-maal-med-loenrevolutionGrundlæggende forsøger vi os med en mere præstationsbaseret aflønning af spillerne. Lidt lavere grundløn mod større bonusser, hvis vi kommer i top 6. På den måde svarer deres aflønning til vores indtjening, hvilket vel egentlig er fair nok. Alle har i hvert fald et økonomisk incitament til at knokle på i træning og kamp.
Kun Dino, Backman, Spelmann og Juelsgaard er fortsat ansat på gamle kontrakter. Fælles for dem er dog, at de alle har kontraktudløb til sommer. De kan altså derfra blive "tvunget" til at gå på ny kontrakttype, eller finde noget andet at lave.
I praksis betyder denne nye ordning nok en nedgang i grundløn, mens det med bonusser kan betyde lønstigning. Og det kan vel også meget vel være grunden til, at man ikke kunne nå til enighed med DAP. At han ikke ville acceptere en lønnedgang (med mulighed for bonusser).
Ift. til forlængelser af de nævnte, så håber jeg, vi forlænger et år med både Juelsgaard og Backman (Juelsgaard dog til en anden løn).
Dino må også gerne forlænges et år, bare så vi kan tjene lidt penge på ham til sommer.
Og Spelmann måtte for så vidt og gerne forlænge et år til en meget lavere løn, men det sker nok ikke.