Det er godt nok en stramning at sige, at PM ikke har SL niveau
Hmm... Hvis du refererer til, hvad jeg tidligere har skrevet, så er det ikke en stramning. Jeg vil dog gerne omformulere mig, idet det vel ikke giver mening at diskutere, om en spiller har superliga niveau eller ej. Han er på lønningslisten i en SL-klub, og spiller hver uge - og så ER man jo pr. definition SL-spiller. Diskussionen kan så gå på, om man er en dygtig SL-spiller eller ej.
Det giver for mig ingen mening at henvise til kampe i foråret/sidste sæson, for at "dokumentere", at PM har SL-niveau. Det beviser i bedste fald, at han HAVDE SL-niveau i foråret (hvor flere af vores modstandere så ikke havde det, og endte med at rykke ud).
Det giver heller ikke mening at argumentere med, at ingen af vores spillere (måske bortset fra Bundu) har niveau til mere end midterplacering i SL. Stage spiller fast i FCK, så han har vel indiskutabelt niveau til danmarks bedste hold. Eftersom den generelle holdning herinde er, at Stage ikke er savnet, at NP er en bedre erstatning, og at Amini pt. er voldsom savnet, så bevidner det, at en del af vores spillere har højt niveau.
PM har så vidt jeg husker scoret ca 80 mål (?) for Lyngby (men kun 10 af dem i SL). Han har også scoret mål i Norge, og endda i europæisk fodbold. Wauv og hurra. Ingen af delene gør ham automatisk til en dygtig superliga-spiller i 2019/20, og jeg må bare konstatere, at hans niveau er MEGET lavt.
Havde han så bare andre kompetencer... et godt blik for medspillerne, god placeringsevne, en opspils-station man altid kan losse bolden frem til - bare et-eller-andet... men jeg har i denne sæson haft ualmindeligt svært ved at se de alternative kompetencer.
"Jamen han scorede to mod Silkeborg, og i Farum var han matchvinder", siger min følgesvend til udekampene, som om diskussionen så er lukket. Øhhh... i Farum var det på et straffespark, og mod Silkeborg burde han have scoret det dobbelte (hvilket også kan siges om sæsontotalen generelt).
Jeg beklager, hvis jeg fornærmede nogen ved at skrive, at PM ikke har SL-niveau. Det har han selvfølgelig... det er bare meget lavt!!