Snak

Mere indhold efter annoncen
BIF mister Mukhtar, Vildsæk og Kaiser. Aab mister Kaufmann og det ser ud til at OB mister Kadrii. Vi kommer ikke til at få en bedre mulighed for medaljer end i år. Nu skal det ikke fuckes op. Hold nu bare på Amini og Bundu til sommer.

Edit; nå kan se at Kaufmann først skifter til sommer, men det er stadig ikke idealt.
NP er Suppens bedste 6'er!
OB mister Kadrii til Saudi, men har hentet Sabbi til pladsen. Lieder kommer også ind som afløser for AK. Jeg ved ikke om OB er decideret svækket, men Kadrii er selvfølgelig en bet. Gulddreng Michelsen lader dog til at have styr på det.

AaB virker mere famlende. De var underligt ringe i lange perioder i efteråret og med et salg af Okore ved jeg ikke hvor solide de er bagtil. Nu må vi se.

Det kunne være absolut i topklasse at række ud efter bronzen i dette forår! Jeg er dog ydmyg og håber på en sikker top5 placering.
https://www.youtube.com/watch?v=flLh3CiaoNk
Top 6 er stadig målet, men ja, man kan da konstatere, at bronzen er billigt til salg i år.
Kosovo je Srbija
Synes det er forkert at kalde det "billigt til salg", men at vores chancer er historisk gode.
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
Det synes jeg ikke, det er. Flere klubber er underpræsterende, og den pt. største konkurrent har mistet fire spillere fra startelleveren uden erstatning. FCN har ikke kunnet fortsætte tendensen med "bare" at hente en ny ungdomsspiller op fra rækkerne som fuldgod erstatning, AaB kæmper med økonomi, og OB er inde i en form for genopbygningsfase.

Kosovo je Srbija
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Bronzen er vel billigt til salg, men det vil være forkert at have forventninger til, at AGF bare napper den. Den er vel iøvrigt billigt til salg de fleste år.
Kommer Sabbi ikke først til ob til sommer mens de mister Kadrii nu?
NP er Suppens bedste 6'er!
Jo jo. Som det er nu kommer Sabbi først til OB til sommer. Men sælges Kadrii er jeg ikke i tvivl om, at OB køber Sabbi fri i Hobro. Ligeledes med AK over for Lieder.

BIF har rigtigt nok sagt farvel til to stamspillere, men de har en pengestærk mand i ryggen og et erklæret mål om top3. De bør kunne hive en kanin op ad hatten.

Vi er angiveligt interesseret i Mathias Greve. Det skal vel være fordi han kan løfte 8er positionen at vi skal hente ham? Pt. mangler vi ikke spillere til højre kant.
https://www.youtube.com/watch?v=flLh3CiaoNk
Og Saba forlader Randers.

I forhold til vores direkte konkurrenter, så står vi pt. stærkere end da efteråret sluttede. Men spørgsmålet er jo om vi også sælger en mand eller to inden vinduet lukker? Så tror jeg dog også at vi får en ind den anden vej, men det bliver måske ikke 1 til 1 på niveauet.

Så længe David og truppen holder næsen i sporet, så skal det nok blive et fint fodboldforår i Aarhus. For sivern hvor jeg håber at vi går videre i Pokalen - det kunne virkelig være fedt med et lille pokaleventyr igen.

Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Jeg er glad for, at jeg er den eneste der syntes vi ikke har en erstatning klar for Bundu.

Jeg har slet ikke, som mange af jer, haft Lundings gode periode i tankerne, og hvis han kan komme tilbage på det spor, har vi en erstatning klar der. Jeg kan dog god være nervøs for, om han har hvad der skal til. Der syntes jeg hele tiden, Bundu har set mere komplet ud. Men jeg håber inderligt, at Lunding får succes, for det kan forhåbentlig også bane vejen for flere af vores egne talenter.

Men som nævnt længere oppe, er det meget blandet hvordan konkurrenter kommer ud af vinduet. Jeg syntes klart OBs trup ser skarpere ud. Kadrii er klart et afsavn, men de har nok scoret nogen gode millioner der.
Annonce