Hvis vi igen vender blikket bort fra det faktum, at Randers er for fattig en klub til at have deres egen klubtråd, hvorfor bold brugere med sympati for Randers istedet svæver over KSDH tråden, så er jeg enig i, at det var en elendig indsats i går.
Banen var umulig, og det gjorde det svært for os. Men jeg så ikke rigtigt en eneste opløftende præstation - lige indtil Jevtovic kom på banen. Jeg syntes, han så markant bedre ud end tidligere og at han lignede en spiller, der kan biddrage positivt.
Hvis Moller har ret i sin betragtning omkring, at DN ikke har fidus til Jevtovic, så er jeg enig i, at Azarni eller MJ skal brænde banen af, for at kantsituationen ikke er dumpet i transferøjemed. DN har dog aktivt været ude og rose Jevtovic i vinterpausen, så jeg tror nu nok, at vi skal få mere at se til ham.
I hvert fald må Jon Dagur have spillet sig af ovenpå i går. Ikke på grund af det tekniske niveau, for det var ikke meget bedre andre steder og kan i overvejende grad skyldes de elendige baneforhold. Men Jon traf så mange dårlige beslutninger, hvor han i stedet for at spille chancen større, driblede/holdt på bolden til chancen løb ud i sandet. Han virkede meget opsat på at afgøre kampen selv, og det nytter ikke noget.
Jeg syntes, det lugter af en start til Jevtovic eller MJ.