Snak

Mere indhold efter annoncen
To mål efter to elendige hjørnespark. Ja ja, det tager vi med.
Hvor er det skønt at se vores hold spille med lidt vilje og gejst igen. Simpelthen en fornøjelse. Men shit hvor var de første ~50 minutter dog idéforladte. Vi var jo decimeret til at være et hold, der mestendels spiller en lunken, lang bold op på Paddy og så håbe på det bedste.

Mikael Anderson en kæmpe gevinst indtil videre. Modsat er det en skandale, at Thorsteinsson fortsat filmer. Det er jo værre en Stephan P!

Afslutningsvist vil jeg gerne sætte spørgsmålstegn ved beslutningen om, at have Daniel Ortved og Glen Riddersholm til at kommentere AGF sammen? Riddersholm dog o.k.
Ortved er verdens største floskel fjols. 2-0 luner selvom det var mere sjældent end kønt for gud ved hvilken gang. David er stadig en dårlig træner der får os til at SPILLE alt for lidt fodbold, men vi vandt.
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
Brandhof bringer i øvrigt også en fed energi på banen. Jeg tænker, at vi, såfremt materialet forvaltes rigtigt, står for foden af en opadgående kurve.
Jeg er enig i, at spillet med bolden i alt for lange perioder er for dårligt, men det er altså ikke dårligt trænerarbejde generelt set. Det ligner en kommentar bundet i irritation, Jelle.

SIF skaber næsten ingenting og fra det 55 min er det fuldstændigt vores kamp. Det er ikke en køn kamp, men vi vinder ganske fortjent.

Det betyder ikke, at der ikke er rigtigt meget at arbejde med. Vi vinder primært fordi de bagerste fem markspillere spiller ganske suverænt i dag - hjulpet af en god organisation. Især Erik Kahl rejser sig voldsomt efter en halvsløj kamp mod VB.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Syret at kommentatorerne stadig taler om Larne-kampene.

Vi bør arbejde hårdt på, at indløse Bissecks klausul allerede denne vinter, inden FCK slår kløerne i ham.
Tror Glenn var på lykkepiller eller havde taget et skud morfin. Har sjældent hørt en mand være så positiv stemt... Om alting! Og det smittede af på ortved, så det var ikke så ulideligt som det plejede med ham.

Kampens forløb, set med mine briller:
0-20 min: totaldominans af os. Vi sad i hælene på Silkeborg og havde adskillige gode muligheder, som desværre løb ud i sandet.
20-35: Vi letter foden fra speederen og Silkeborg kommer mere og mere med og får også en kæmpe chance som de burde have omsat
35-45: Silkeborg klart bedst

45-60: vi kan slet ikke finde fodfæste og står som en bokser i et hjørne med hænderne foran hovedet og kan i bedste fald give modstanderen en krammer for at få tiden til at gå
60-90: ud af det blå får thorsteinsen en kæmpe mulighed da han snører to spillere, men ligesom fede Ronaldo vælger han at smide sig i stedet for at søge afslutningen. Det er nok så frustrerende at se på, men det sætter også pludselig fut i os og vi får kæmpet os til et par hjørnespark, som vi stik imod forventning scorer på. Efter det er vi bare ovenpå og jeg har sjældent været så rolig og sikker på en sejr allerede efter 73 min.

moderator
Er han købt eller lejet Bisseck?
Rimelig fed scoring.
Dette er en signatur.
Bisseck er lejet med købsoption.

Jeg tror ikke, at prisen er noget særligt, men ligesom med Kevin Diks og Josip Elez skal spillerne jo også selv ville AGF fremfor de andre bejlere, der kan komme på banen.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
@Moller

Hvad er det du synes at David skal have ros for i dag. Vi starter men fin energi, men efter det første kvarter og indtil vi scorer tilfældigt på en dødbold, er vi apatiske, bagtunge, slappe, reagerende og kun Silkeborgs uskarphed gør at vi ikke er bagud, efter ikke selv at have omsat et par fine muligheder i starten. Anderson, Grønbæk, Paddy og Bundu er rædderlige og Jon er på grænsen til et rødt kort. David skifter Bundu af nød og vi forsømmer i den grad at SPILLE fodbold, som vi jo viste vi godt kunne, til sidst i kampen og med en 2-0 føring i ryggen.

Patienten er så småt på vej ud af koma, men det er et af de grimmeste børn jeg nogensinde har set, som David står fadder til. Det er grimt helt på niveau med Horsens og deres indkast orker vi så for nogle sæsoner siden
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
Annonce