Snak

Mere indhold efter annoncen
Alt peger på træner teamet. Der er INGEN udvikling af hverken spillet eller enkelte spillere, vi har en afleverings procent, der ville gøre selv Bo Henriksens sløjeste Horsens orker flove, vi skaber meget lidt i åbent spil, vores dødbolde (fantasi) er elendige og vores positionering på dødbolde er ringe i begge ender af banen.

Jeg elsker David, men som træner har han brug for markant hjælp, og det får han tydeligvis ikke i øjeblikket.

Vi har selvfølgelig mistet nogle kæmpe kanoner de sidste par år, men bortset fra på højre back, så er det glimrende erstatninger man har hentet, og det falder fuldstændigt tilbage på træner teamet at vi er så kriminelt ringe.
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
Afleveringer og nøjagtighedsprocent kan ikke stå alene. Så vil det altid se skidt ud med vores nuværende spillestil. Hvilken type aflevering er mere interessant. Tilbage eller til siden konta fremad mod kassen skal tages med i betragtning. Bliver bolden sat på spil?

Jeg er ikke uenig som sådan. Blot en nuance.

Enig i at vi stinker på dødbolde. Meget. Tingager og Bisseck burde stange dem ind på stribe.
Vores offensiv bliver slet ikke sat op.. vi mangler helt klart noget kreativt på den centrale midtbane, kommer der et dybdeløb så kommer der med garanti ikke en aflevering.
Den eneste taktik er at spille ud på fløjen og slå et indlæg.

Problemet er nok også at alle i toppen af hierarkiet slet ikke præstere, jeg havde virkelig håbet at vi havde købt eller lejet en klasse spiller til den centrale midtbane, det er meget tydeligt når spillet ikke fungere, at alle pengene er brugt på unge spillere, hvilket i fremtiden måske kan blive en god ting, men det er et sats
Det er skrækkeligt at tabe på den måde til et så elendigt SE hold. Det må ikke ske. Ikke på den måde.

Jeg begynder så småt mærke en gammel kendt bekymring med nedadrettet fokus fortrænge optimismen og fokus opad i tabellen. Det er ikke rart.


HØRT!!


Vi skal simpelthen kunne magte at spille bedre fodbold. Motivationen burde være til stede hos både spillere og trænere, jeg er enig med Jelleman at det nok er hos sidstnævnte at kompetencerne mangler.

Men jeg tror også at det er noget med psyken hos spillerne,, det kunne være rart at se os lykkes.

Hent gerne Jakob Poulsen som spillende assistent/angrebstræner
https://youtu.be/ihaB8AFOhZo
På papiret en spændende og afgørende kamp for at nå Top 6.

Forventningerne er dog på nulpunkter efter midtugens elendighed og det er svært at forestille sig, at AGF forløses spillemæssigt på den side af vinterferien.

Det skal naturligvis være bedre end mod SønderjyskE, men der næppe de store landvindinger og opløftende resultater, når nu offensiven ikke for alvor blev bedre af de fire sejre i fem kampe (inden Randers).

Det bliver næppe en sejr i aften - og generelt har jeg ikke den store tiltro til OB og AGF i denne sæson. Vurderet ud fra de hidtidige kampe i sæsonen handler det mere om at få afstand til nedrykningsstregen end at komme i Top 6.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Bisseck må gerne sende den afsted lidt hurtigere så den ikke bliver blokeret. Nu anden gang det sker.

Jesper for satan..
En PM med selvtillid havde klappet den i kassen. Argh!!
Jeg tænker på om vi skulle prøve Jon som en falsk nier i stedet for PM. PM virker simpelthen til at have mistet tro på egne evner.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Vi kan efterhånden stille med en træningskegle på top, og det vil have nogenlunde samme udbytte
Ingen husker hvem der blev nummer2
Ok - muligheder mod et offensivt OB-hold, men kvaliteten er chokerende lav på den afgørende aflevering og på indlæggene.

Fornuftige angreb ender i det rene ingenting for ofte.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Annonce