Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg går ud og brækker mig. Forhåbentlig var det Davids sidste kamp. Kæft vi er blevet et ringe hold og det er bare gået ned af bakke siden årsskiftet. Det er kontinuerligt dårligt trænerarbejde.
NP er Suppens bedste 6'er!
OB var sgu da også pivringe. Det er fortjent at holdene roder rundt i bunden.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
4-0? Det har jeg godt nok svært at få øje på.

OB er tættest på sejren og bedre end AGF i anden halvleg, men 0-0 er da i allerhøjeste grad retvisende.

Pointmæssigt fik vi mere med end forventet, men skuffende, at vi ikke sætter mere sammen efter pausen.

Albert Grønbæk giver os ikke overraskende noget pondus, men ellers er anden halvleg en offensiv ørkenvandring.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Tror også David ryger i vinterpausen. Ind med en ligegyldig nordmand og cirkusset kan starte forfra. WEEEEEWUHUUUU
OB havde i mine øjne klart fortjent at vinde den kamp, ikke 4-0, men de havde enorme chancer til det, herunder Sabbis hovedstød, som Hausner tager på stregen og den elendigt udførte tre-mod-en, krydret med et par store chancer til Lieder, hvor han er helt fri på den ene. Andre gange ærgrer vi os over, at modstanderen scorer på alt, og i dag var det nøjagtigt omvendt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det mest vanvittige er jo at vi har givet penge for Kurminowski, han er håbløs og tænk at vi lod Helenius gå ;(
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
@NB
Ud fra samme logik kunne AGF også snildt have scoret 3-4 mål i de første 30 min af kampen med Paddys skudmuligheder i feltet, missede kontramuligheder og Bundus friløber.

Matt Lieder scorer vel 1 ud af 100 gange på den chance, når han presset afslutter ude af balance med sit kolde ben. Det er forhold som devaluerer chancen - ligesom det desværre også er sket for Paddy. Det er ikke længere farligt, når han modtager bolden i feltet.

Jeg er enig i, at OB var tættest på og kunne mest i anden halvleg, men OB havde også meget svært at blive rigtigt farlige.

https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Det var det eneste rigtige at lade Helenius gå.

Problemet er snarere, at man har totalt fejlcastet med Kurminowski - eller det gav måske mening, da man overvejede formationsændringer, så det er konsekvensen af at sejle rundt mellem forskellige tilgange.

I det øjeblik David gik "back to basics" døde Kurminowskis AGF-karriere. Med mindre, at man går væk fra det igen.

https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Jeg er ikke enig i din vurdering af størrelsen på deres chancer kontra vores, men hvad faen, det skal der også være plads til.
Bestemt.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Annonce