Redigeretlør 25. jun 2022
Dagens Hold :
Mål : Hansen (45 Gadegaard)
Både Hansen og Gadegaard gjorde det fint. Hansen viste prøver på det man vel troede han var købt til (korte præcise afleveringer med fødderne) og havde en fin redning ude ved stolpen. Målet så jeg fra modsatte ende, så jeg skal ikke kunne sige om han skulle have gjort mere ved den. Gadegaard var næsten arbejdsløs, udover hjørnesparks situationer og clearinger. Straffet valgte han forkert side på.
HWB : Munken (45 Mølgaard)
Munken gav ALT, men han kommer jo desværre aldrig af med sin "faldskærm" og laver ikke naturligt fremløb. Det blev Markant bedre på den konto med Mølgaard efter pausen, men man kunne godt se at der manglede en del i samspil og kendskab ift. de andre på holdet.
CB : Bisseck (ud 45), Tingager (ud 60) Hausner (fuld tid) (60 Andersen, 60 Olsson)
Dette er/bør være vores stærkeste kæde. Med højt pres/ny struktur, god fart i bagkæden og ganske habile boldspillere (minus Hausner) så er vi godt rustet her. Det klædte os vanvittigt godt at de skubbede meget højt op og deltog meget i spillet, MEN vi SKAL have (mere) fart, flair og kreativitet foran dem ellers kommer vi til at mangle en midtbanespiller i opspillet, især hvis Polle eller evt. afløser/opgradering af ham søger langt tilbage for at sætte spillet. D´Alibi spillede det første kvarter af 2. halvleg i bagkæden, indtil de 2 unge kom ind i stedet for ham og Tingager.
LWB : Kahl (45 Links)
Dette koncept bliver helt sikkert fint for Kahl. Med 3 x CB så bliver det rum han skal lukke, helt sikkert mindre og han kan bruge kræfterne meget fremadrettet. Ligesom resten af holdet kommer han helt sikkert også til at se bedre ud, med en bedre struktur på holdet. Det var dog Links der klart kom bedst ud af det i dag, trods en uvant position. Han kom flyvende ud og var med i rigtigt meget. Det var bestemt ikke alt der lykkedes, men en flot flot assist bør han være stolt af.
6´er : Polle (60 Beck)
8´er : D´Alibi - Brandhof (1. half) / Brandhof (60 Vestergaard) - Anderson (2. half)
Polle var ankeret i en time, og var involveret som altid. Modsat tidligere skal han dog markant længere frem at sweepe, da der jo nu er 3 granitvægge bagved ved ham i udgangspunktet. Det gik nogenlunde fint i et opskruet duelpræget tempo inden pausen. Her agerede D´Alibi 8´er/tandem med Munken i højre, ligesom Brandhof gjorde med Kahl i venstre. Det fungerede nogenlunde, men som tidligere skrevet kræver det angribere/8´ere og/eller kanter/Wingbacks der løber dybt og kan true med fart, hvis det for alvor skal fungere, og der har vi en del at gå på. Ellers bliver det nydelig boldflytteri uden for alvor at true. Efter pausen viste Anderson sig frem i en stærk venstre side, og han er bestemt en af nøglerne til at vi skal kunne lykkes i dette system. Han SKAL være/blive sat meget mere i spil/centrum.
Ang : Paddy (60 Daghim) - Kurmi (Ihler)
Paddy med 2 kasser og en formation, der muligvis passer ham og Kurmi bedre. Der er dog stadig meget at gå på, især fordi Paddy det seneste år har mistet meget efter knæskaden (både fart og i luften) og Kurmi ser ud til at lige mangle det sidste/et eller andet, for at blive forløst. Man kan håbe at struktur, spilmønstre og klare aftaler kan løfte dem begge en hel del. Ihler ligner lidt en poor mans Tom Christensen (Hvis man kan huske ham). Han har løbe/power pakke noget lignende Tom C, men ligesom Kurmi mangler der lige det sidste so far, for at han ligner en SL klar spiller. Daghim er en spændende "magiker" hvis force og største fjende er at han lægger spillet vanvittigt højt op. Der er noget Sisto over ham, på godt og ondt. Får Uwe gjort ham voksen i hans spil, så kan det blive rigtigt godt.
De andre unge gjorde det fint. Beck var solid centralt, de 3 andre lagde jeg ikke så meget mærke til udover Vestergaards brændte friløber og Andersens ærgerlige "assist" til 2-2 målet.
I den kommende tid bliver det spændende at finde ud af hvor fleksibel Uwe ønsker at være ift. system og derfor også hvor mange nye spillere der er brug for.
3-5-2 / 3-4-3 / 4-3-3 / 4-4-2 ???
Hvis man drømmer lidt kunne ønskerne være :
Lund ud, nyt alternativ til VB/VWB
Venstre benet CB
Hvor langt er Zach og Benny fra at kunne byde ind ?? Skal man hente 1-2 nye og skubbe dem på udlån, så de kan få noget fodbold i benene ??
Wilshire ?? Jeg går ud fra at der er forbi, ellers var han tilbage hos os allerede.
Tør vi stole på Paddy og Kurmi + Ihler/Daghim - Jeg tænker vi skal have mindst et nyt 1. valg
Har vi kreativitet og fart nok på den offensive del ?? Det tænker jeg ikke, så her ser jeg gerne 1-2 nye.
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"