Snak

Mere indhold efter annoncen
Lige et par hurtige kommentarer:

2. Hvad mener du her? At han er god til at komme i feltet sådan lidt som Stage førhen? For han skaber jo ikke selv hans chancer, men det er derimod andre, som spiller ham fri.


Hvordan vil du forklare, at han havde næstflest skud på mål i sidste sæson og scorede næstflest mål? At han blot spillede en position, der modtog mange bolde i de rette positioner? Hvordan forklarer du så, at Grønbæk, som spillede samme position, og som har et bedre skud, ikke havde bedre stats?

Vi har altså kun en xG på 6,8 efter 6 kampe, og det er fandme ikke imponerende for at sige det pænt.


Nej, det er jo netop det jeg skriver:
"Vi har samtidig også en lavere expected goals end det vi reelt har scoret"

Netop fordi der er snak om en Mucolli-type, så lader klubben jo til at være enig med mig, når det handler om, at vi ikke rigtigt skaber nogle reelle chancer.


Det er fint nok, at du får virkeligheden til at passe ind i dit eget verdensbillede, men der er jo ingen herinde, som taler i mod et køb af en Mucolli-type. Vi reagerer derimod på din fokusering af MA, som årsag til de manglende chancer. Det var i hvert fald det, som hele diskussionen startede med.

Det er der da ingen tvivl om, at det ville, men du leder jo reelt efter "den perfekte defensive midtbanespiller" i så fald. Det er altså ikke noget, som man bare lige finder og henter, når man er et Superligahold.


Endnu en stråmand. Du ved jo godt, at manden mener en spiller, som er mere all-round i sine kvalifikationer. Og alt her i snakken er jo relativt til superligaen. Vi snakker ikke nødvendigvis om kommende VM-vindere.


Du skriver også:
4. Enig i at han overpræsterer på det offensive, men om det skyldes en særlig opdækning af MEM ved jeg sgu ikke. Det virker mest af alt som spekulation, synes jeg.


For så senere at skrive:
Jeg tror da netop, at en Mucolli-type ville give mere plads til en MEM, da han er farlig at have rendende ved ens felt, og modstanderne derfor bliver nødt til at følge efter ham. Det burde da netop åbne mere op for MEM, som jeg ser det.


Så du tror ikke på, at der er fokus på MEM i kampene, men alligevel vurderer du, at han vil få mere plads ved en signing af Mucolli. Javel.

Jeg forstår stadig ikke, at du mener, at MEM er offensiv midtbanespiller, når hans stærkeste stats er i det defensive. Vundne bolde, hovedstød osv. Han virker som en helt reel central midtbanespiller, som presser deres midt, er god til at vinde dueller og så stadig har en god pasningsfod.


Hvem vurderer MEM som offensiv midt? Man kan godt være chanceskabende uden at være offensiv og samtidig være solid defensiv. Tænk Rakitic, Kroos, Matic. Alle udmærkede defensive, men også med blik for de fremadrettede afleveringer.

Mit problem er som sagt hverken MA, MEM eller NP, men ganske enkelt at ingen af dem er assist-magere.


MEM har 7 assist for 26 kampe da han sidst spillede i SIF. Det er vel godkendt for en central, ikke-offensiv, ikke-defensiv, midtbanespiller. Han kan fint bidrage med assists, enten med stikninger, lange bolde eller dødbolde.
NP har så også haft held med det, men er selvfølgelig ikke en naturlig assistmager.

Der hvor vi to nok finder fælles ståsted er, at MA ikke laver nok assists. Dermed ikke sagt, at han ikke skaber chancer. Det er to forskellige ting. Og netop her er min pointe, at mens du ser det som et problem med MA og gerne vil erstatte ham med Mucolli (som i øvrigt virker som en stabil signing, selvom han kun lavede én assist i sidste sæson, hvilket dog formentlig skyldes medspillerne, da han lavede næstflest chanceskabende afleveringer) så ser du samtidig bort fra, hvad han bidrager med.

Og ja, jeg er med på, at NP spiller en vigtig defensiv rolle. Jeg bryder mig ikke specielt meget om hans person på banen, men jeg erkender, at han til tider er vigtig for den defensive struktur. Især i de kampe, hvor vi står dybt og skal forsvare. Det ændrer dog ikke på, at vi i visse kampe vil stå meget højt og så bidrager NP med meget lidt offensivt, men optager samtidig en vigtig plads på holdet. Assists skal nok komme, hvis holdet spiller dynamisk og ikke efter samme opskrift i hvert opspil, som under DN. I de kampe, hvor det bliver nødvendigt at alle bidrager til dette, vil en spiller som NP være ubrugbar. Det er altid en overvejelse man skal lave, om man vil sikre defensiven, hvis modstanderen f.eks. har sine stærkeste kort på midtbanen, eller om man vurderer, at man kan tillade sig at slække på de defensive opgaver, til fordel for en mere risikotagende midtbanespiller. Så er der alt det midt i mellem også og her mener jeg, at Hvidt passer ind, når/hvis han kommer tilbage til den form han var i før sin skade.
Hvis vi kan fordele vores assists, for at blive i dit fokus, ud over flere spillere, bliver vi sværere at spille mod og så er vi samtidig mindre sårbar overfor skader/karantæner og andet fravær. Det gør vi ved at have en dynamisk spillestil, hvor en forsvarer pludselig bliver til angriber, eller wingback til wing, defensiv midtbanespiller til hængende angriber, osv osv.
Jeg taler ikke imod at skrive under med Mucolli, men mere imod at satse alt på ham. Vi har brug for flere forskellige typer for at variere spillet. Så er det i princippet ligegyldigt, hvem der har næstsidste fod på et mål.
Tak, Britz. Jeg havde selv tænkt mig at skrive, at jeg naturligvis mente en mere all-round spiller i en Superliga målestok, da jeg har lidt svært ved at se, hvordan det at jeg efterlyser "en bedre boldspiller end NP" bliver til, at jeg leder efter "den perfekte midtbanespiller". Det synes jeg måske er lidt en overdrivelse. Og derudover at jeg på intet tidspunkt har anskuet MEM som offensiv midtbanespiller. Tak fordi du klarede den for mig.
Vil det være relevant at kigge på andre hold, der spiller samme opstilling, og se på hvordan de skaber deres chancer?
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Vil det være relevant at kigge på andre hold, der spiller samme opstilling, og se på hvordan de skaber deres chancer?


De skaber i høj grad chancer på samme måde som vi forsøger. Wingbacks står højt, de brede forsvarsspillere bryder med frem og skaber overtal, mens den defensive midtbanespiller falder lidt tilbage for at lukke af imens. Der skal være boldsikre folk på midtbanen, da de skal sætte backs og angribere op mens de også selv skal være en trussel omkring feltet. Men essensen er wingbacks langt fremme og forsvarsspillere der bryder op gennem kæderne.

Den her video forklarer det ret godt med illustrationer omend den er lang :) https://www.youtube.com/watch?v=ReXcFBg_5cc&t=54s
NP er Suppens bedste 6'er!
1. Så ser jeg ham altså heller ikke lave flere af de løb, som du taler om. Var der så mange af dem, og havde de den voldsomme effekt, så hed vores xG næppe 6,8 for 6 kampe.

Den pointe holder kun vand, hvis du kigger på xG i de kampe (og ideelt set minutter), hvor MA har været på banen. Han har reelt set kun spillet mere end en halvleg i de tre første kampe i sæsonen. Jeg har ikke kunne finde xG på de tre kampe, men frit fra hukommelsen, har vores offensiv set bedst ud mod Viborg og Randers (kamp to og tre). Det er frit fra hukommelsen også i de tre kampe, at MEM har været bedst.

Iøvrigt er det vel forventeligt, at det tager lidt tid, før systemet er tilpas inde under huden på spillerne, til vi begynder at producere flere store chancer.

MEM er den midtbanespiller, som har højeste karaktergennemsnit på vores hold ifølge stat-sider, som jeg kan finde, så han må trods alt stadig deltage rigeligt i spillet.

I så fald er det på baggrund af de første par kampe. MEM har som jeg har forstået det været tæt på anonym rent offensivt de seneste kampe (fraset en assist mod FCM selvfølgelig), til gengæld har han været god og stabil defensivt.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Britz

Hvordan vil du forklare, at han havde næstflest skud på mål i sidste sæson og scorede næstflest mål? At han blot spillede en position, der modtog mange bolde i de rette positioner? Hvordan forklarer du så, at Grønbæk, som spillede samme position, og som har et bedre skud, ikke havde bedre stats?


Fordi holdet bare reelt ikke skabte en skid sidste sæson. Vi var for fanden ved at rykke ned. At han skabte næstflest betyder jo ikke, at han skabte noget særligt.
Jeg kommer altså aldrig til at kalde det "At gå med frem" for at være chanceskabende i sig selv. MA går med frem, hvilket naturligvist vil sige, at han vil få nogle chancer, hvis vi har nogle, som kan spille bolden til ham i de fremskudte positioner.

Men det kunne du jo også sige om vores to angribere, og det er vel for fanden derfor vi spiller med to deroppe. Hvis folk ellers ville/kunne spille bolden til dem, så vil deres målsnit da også gå op, da de er væsenligt bedre afsluttere end MA, som har været rimeligt heldig med afrettede skud og halvfesne afslutninger, som på en eller anden måde ikke bliver reddet. Som du også siger, er Albert også en bedre afslutter. Men på den konto koster det jo netop, at vores "offensive" midtbanespiller (MA) ikke laver assists. Angriberne vil i langt de fleste situationer være tættere på målet og være bedre afsluttere end MA, men der kommer jo bare ikke de rette afleveringer, som tingene er lige nu.

Det er selvfølgelig ikke udelukkende MAs skyld, men det er den eneste position, hvor jeg kan se, at vi relativt nemt burde kunne ændre på det. NP og MEM spiller i mine øjne vigtigere roller i vores nuværende opstilling, og de ville være sværere at erstatte, tror jeg. De bidrager, efter min mening, mere til hele kampen i samtlige 90 minutter, og jeg kan ikke se, hvorfor en mere kreativ type som Mucolli eller lign. skulle kunne skabe præcist samme plads med løb fremad, som MA gør for tiden, men Mucolli ville bare også være en bedre assister, med mindre han da pludseligt har mistet den evne overnight. Så han kan true på flere måder, vil jeg mene. Han kan enten gå selv eller skabe chancer for andre.



Det er fint nok, at du får virkeligheden til at passe ind i dit eget verdensbillede, men der er jo ingen herinde, som taler i mod et køb af en Mucolli-type. Vi reagerer derimod på din fokusering af MA, som årsag til de manglende chancer. Det var i hvert fald det, som hele diskussionen startede med.


Ja, eller også er det fordi jeg bygger mit verdensbillede efter virkeligheden og ikke efter mine følelser for enkelte spillere.
Jeg fokuserer som sagt ikke på MA, men på den plads, som han nu engang optager i formationen. Han er tilfældigvis den af vore spillere, som bliver brugt, hvor en mere kreativ spiller kunne komme ind og sandsynligvist skabe noget mere for de to oppe foran. Det kunne være hvem som helst, men nu er det altså bare MA, som spiller der.
Derudover har der som sagt været snak om, at nogle større klubber kiggede på ham, og at vi endda kunne tjene penge på en spiller, som AGF selv har udtalt, at man betalte overpris for. Den samme snak har der ikke været om Brandhof, Duncan, Hvidt eller hvad ved jeg. Vi gav 2 millioner euro for ham, hvilket virker helt gakket, synes jeg, men hvis rygterne om at vi stadig kunne tjene på ham er sande, så må vi jo tale en pris på Alberts niveau eller lign. Kan man få 3 millioner euro for Anderson, så giver det altså noget mere frirum i økonomien og en plads til en mere kreativ type.
Det har ikke noget at gøre med, at jeg "går efter MA" eller lign, men at det nu engang er ham, som andre klubber åbenbart har vist interesse for og som spiller på den plads, hvor en Mucolli eller lign. vel sagtens ville skulle bruges.


Endnu en stråmand. Du ved jo godt, at manden mener en spiller, som er mere all-round i sine kvalifikationer. Og alt her i snakken er jo relativt til superligaen. Vi snakker ikke nødvendigvis om kommende VM-vindere.


Det er på ingen måde en stråmand, da det selvfølgelig er hvad andre klubber leder efter. Tror i ikke, at Brøndby ville elske en Rado-erstatning, som var bedre på bolden? Eller at man ville have en mere chanceskabende Zeca i FCK? Eller FCM ønskede at Onyedika lavede flere assists osv.? Hvis den slags spillere bare var nemme at finde, så havde vi dem sgu da allerede. Men de er altså bare ekstremt eftertragtede, hvilket vel siger sig selv. Jeg snakker desuden også relativt til Superligaen, når jeg siger "Den perfekte def. midt", da de andre for længst er taget af storklubber, så det ikke giver nogen mening at tale om ifm. denne snak.


Så du tror ikke på, at der er fokus på MEM i kampene, men alligevel vurderer du, at han vil få mere plads ved en signing af Mucolli. Javel.


Jeg ved ikke lige, hvad det er, som du ikke fatter her..

MEM har klart de bedste karakterer på vores midtbane, så han deltager tilsyneladende rigeligt i spillet, som tingene er nu. Derfor er jeg ikke sikker på, om han bliver markeret ud på den måde, som der påståes. I så fald må han da være ligaens bedste spiller, når/hvis han på et tidspunkt ikke er opdækket, når man ser på hans nuværende præstationer. Det er den del, som jeg kalder spekulation. Hvor vidt han er så markeret, som påståes, og at det er årsagen til NPs assists. Det var såmænd bare en sidekommentar og ikke så meget andet. Det kan godt være, at det har åbnet op for NP, men jeg synes bare, at stats tyder på, at MEM deltager rigeligt i spillet, da han er vores bedste udover Bisseck på karakterer.

Selvfølgelig betvivler jeg ikke, hvor vidt en spiller kan markeres ud af spillet, eller hvor vidt en spiller kan åbne mere plads op for en anden på holdet, hvilket lader til at være din tolkning.
Det er derfor jeg mener, at en type som Mucolli (det behøver jo ikke at være ham, men nu er der bare rygter der..) netop ville kunne åbne mere op for andre. Han kan drible, score og lave assists. Ham bliver modstanderne nødt til at følge efter, og det kan så åbne op for andre, om det så er NP, MEM, PM eller whatever.

Der behøver sgu da ikke at være særligt fokus på MEM for at andre kan give ham mere plads, hvad er det for en idiotisk slutning at drage? Selv en spiller med god plads kan sgu da stadig få mere plads. Kom nu lige lidt, ikke?



Hvem vurderer MEM som offensiv midt? Man kan godt være chanceskabende uden at være offensiv og samtidig være solid defensiv. Tænk Rakitic, Kroos, Matic. Alle udmærkede defensive, men også med blik for de fremadrettede afleveringer.


Jeg kan ikke huske, hvem der sagde det, men en af jer andre ville i hvert fald have ham længere frem og skabe ting oppe foran, og der er min pointe bare, at sådan en spiller har han aldrig været. Det kan selvfølgelig være, at han kan blive det, men hans forcer indtil videre har primært være spilfordeling og så defensive stats.


MEM har 7 assist for 26 kampe da han sidst spillede i SIF. Det er vel godkendt for en central, ikke-offensiv, ikke-defensiv, midtbanespiller. Han kan fint bidrage med assists, enten med stikninger, lange bolde eller dødbolde.


Ja, han tager rigtige gode dødbolde. Silkeborg rykkede ned den sæson, så det er jo næppe en helt masse kasser fra åbent spil. Nu må jeg dog erkende, at jeg ikke kan huske detaljerne i hans assists det år.
Men selvfølgelig er 7 assists godt, og det er også derfor jeg har mere fidus til ham end til MA, hvis det skulle komme til en midtbane med en evt. offensiv midt a la Mucolli. Jeg ville i så fald se vores bedste midtbane som værende NP, MEM og Mucolli-typen. MEM tilfører langt mere til samtlige dele af spillet, mener jeg. Som du siger, kan han lave assists, men han er også stabil på de defensiv stats og vinder os mange bolde og dueller. For mig at se er han netop lidt den der "perfekte spiller" type, som jeg snakkede om. Han er så bare ikke reelt defensiv, som NP er, men mere bare en "normal" midtbane. Men han har bare ikke sådan nogle store åbenlyse svagheder, synes jeg. Han er god all-round.

Dog er du vel for pokker enig i, at 7 assists ikke er nok, hvis vi ser på hele holdet? Vil vi gerne være med fremme, hvor det er sjovt, så skal der komme assists fra andre også, og som du også skriver, skal vi nok ikke regne med, at NP kommer til at dominere på det punkt. Derfor kunne jeg netop godt tænke mig en spiller af Mucolli-type, så du har to kreative typer, som både kan spille hinanden, men også begge kan skabe chancer for angriberne, som vi altså skal have igang igen, hvis det her skal holde sæsonen ud.


Assists skal nok komme, hvis holdet spiller dynamisk og ikke efter samme opskrift i hvert opspil, som under DN. I de kampe, hvor det bliver nødvendigt at alle bidrager til dette, vil en spiller som NP være ubrugbar. Det er altid en overvejelse man skal lave, om man vil sikre defensiven, hvis modstanderen f.eks. har sine stærkeste kort på midtbanen, eller om man vurderer, at man kan tillade sig at slække på de defensive opgaver, til fordel for en mere risikotagende midtbanespiller.


Assists skal der nok være, ja, men jeg ved ikke lige, hvorfor du er så sikker på, at der skulle komme ret mange flere end nu (altså bedre xG per kamp), da folk som NP, Mølgaard, MA osv. jo aldrig har været hajer på det punkt. Hvem er det, som du ser pludseligt steppe op så? Er det Kahl, som pludseligt bliver voldsom? MEM? Eller tror du af en eller anden grund, at MA pludseligt finder en skjult assist-styrke, som vi bare aldrig har set?


Hvis vi kan fordele vores assists, for at blive i dit fokus, ud over flere spillere, bliver vi sværere at spille mod og så er vi samtidig mindre sårbar overfor skader/karantæner og andet fravær. Det gør vi ved at have en dynamisk spillestil, hvor en forsvarer pludselig bliver til angriber, eller wingback til wing, defensiv midtbanespiller til hængende angriber, osv osv.


Selvfølgelig ser jeg gerne assists fra alle leder og kanter, men jeg synes bare ikke, at i svarer på, hvor de skal komme fra. I bliver ved med at tale udenom, når det gælder MA. Jeg siger, at han ikke er assist-mager, og i svarer med, at han kommer godt med fremad og kan score nogle mål engang imellem. Men hvad har det med assists at gøre? Det forklarer jo stadig ikke, hvor de faktisk skal komme fra.
Lige pt. spiller vi med to angribere, og det giver jo kun mening at gøre, hvis folk faktisk får bolde ind til dem foran målet. For når man spiller med to helt fremme, så er det jo per definition én spiller mindre længere tilbage på banen, ikke? Spillede vi kun med en enkelt angriber, kunne vi have en mere på midten eller i forsvaret.

Så jeg finder det ret bekymrende, at vi ikke skaber "big chances", som de der angriber-chancer foran målet ofte bliver kaldt på statistiksider. I den nuværende formation kan vi jo netop ikke have en Bundu, Ankersen, Jon eller lign. som trækker ind i banen og potentielt scorer. Det meste bliver nødt til at komme fra angriberne nu, men det kræver bare, at vi har nogle spillere, som faktisk smider gode bolde ind til dem, og det gør vore spillere simpelthen bare ikke lige pt. Ellers var vores xG langt højere, da de der "Big chances" tæller væsenligt mere på xG stats, end vore nuværende chance-typer gør. F.eks. vil Bissecks langskud jo ikke tælle meget på xG, da de færreste skud fra den afstand går ind.


Jeg taler ikke imod at skrive under med Mucolli, men mere imod at satse alt på ham. Vi har brug for flere forskellige typer for at variere spillet. Så er det i princippet ligegyldigt, hvem der har næstsidste fod på et mål.


I fokuserer alt for meget på navne, synes jeg. Det handler ikke specifikt om MA, Mucolli eller whatever, men der har bare været salgsrygter vedr. MA og købsrygter vedr. Mucolli. Derfor bruger jeg dem, da de nok også ville spille samme position på holdet. Jeg ikke anti-MA, og jeg er ikke Mucolli-superfan, eller hvad pokker i tror om mig.
Selvfølgelig ser jeg gerne assists fra alle leder og kanter, men jeg synes bare ikke, at i svarer på, hvor de skal komme fra. I bliver ved med at tale udenom, når det gælder MA. Jeg siger, at han ikke er assist-mager, og i svarer med, at han kommer godt med fremad og kan score nogle mål engang imellem. Men hvad har det med assists at gøre? Det forklarer jo stadig ikke, hvor de faktisk skal komme fra.

Assist skal komme fra MA, Mølgaard, Kahl/Links, MEM, PM, Haugen og Poulsen. Systemet fungerer - som jeg har forstået det - på den måde, at man har mindst en meget dynamisk central midtbanespiller, som søger siderne af banen og skaber overtal sammen med wingback og angriber. Det er i AGF MA, da Poulsen og MEM begge er mere centralt orienterede og stationære spillere. MA truer desuden i dybden sammen med Haugen. Det frigør mere plads til PM som opspilsstation, og det frigør mere plads til wingbacks, som kan slå indlæg eller løbe dybt. Vi har set det her fungerer, men det er klart, at det tager tid at få indopereret.

Hvis man gerne vil spille dynamisk, og gerne vil spille 3-5-2, som vi vil, så har man brug for en dynamisk midtbane. Det er MA. MA har spillet med i de kampe, hvor vi har spillet godt i denne sæson (inklusiv de sidste 20 minutter mod FCM, hvor vi spillede langt bedre). Han har siddet ude i de kamp, vi har spillet dårligt. Hvis man lige går et analytisk spadestik dybere end statistik fra en elendig sæson med en anden træner og seks kampe i denne sæson, så syntes jeg, at alt peger på, at MA kan blive en nøglespiller for os. Hvis du vil videre med din argumentation, så foreslår jeg, at du kigger på noget statistik fra de kampe i denne sæson, som MA rent faktisk har spillet.

Dnarg:
Tak for diskussionen. Jeg tror ikke, at vi kommer videre.
Eskapisten, jeg er helt enig med dit seneste indlæg. Sammensætningen af spillere er rigtigt og MA er og bliver en nøglespiller for os, netop fordi han er så dynamisk på midtbanen. Når NP så har en meget defensiv rolle, så skal der komme noget fra MEM også. Lige nu kommer der ikke nok, men han skal også have chancen for at komme ordentligt i gang.

Boro

Tak - det giver god mening, det du skriver, og det var også min tanke. Kommer der så nok fra vores wingbacks? Igen her skal de have lov til at vokse ind i rollen, men jeg synes faktisk der har været positive tendenser. De vil jo gerne frem, alle tre og jeg kan godt se dem alle blive udmærkede assistmagere og meget involveret offensivt. Jeg har sværere ved at se dem komme til at score mange mål, dertil mangler de at have et god riv som Casper Højer eller ham VBen fra Viborg.

Samlet er vores trup et sted, hvor vi er ganske stærke på ALLE positioner. Der er ikke ét svagt punkt, hvor man tænker at vi virkelig har behov for at opgradere. Dét er et godt udgangspunkt for den fremtidige udvikling, og vi skal, groft sagt, bare optimere spillet og start-11eren ét skridt ad gangen. Så må i se hvor vi ender, men det er jo allerede flot, at vi står her i dag, når man tænker på hvor vi var for 2 mdr siden.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Der er ikke ét svagt punkt, hvor man tænker at vi virkelig har behov for at opgradere.


Jo i mine øjne er der og han hedder Patrick Mortensen.
NP er Suppens bedste 6'er!
Annonce