Redigeretsøn 30. okt 2022
Eftermiddagens kamp skriger på nederlag og dermed rigtig krisestemning.
Objektivt set bør Lyngby også snart vinde en kamp og de har på gammeldags Lyngbystil været gode i mange facetter af spillet, men enormt uskarpe i felterne (særligt defensivt) og svinger enormt i niveau undervejs i kampene.
Lyngby rykker ned, men de skal nok vinde nogle kampe på et tidspunkt og AGF ligner en oplagt mulighed.
I forhold til BIF-kampen skal det med til historien, at AGF var gode endda rigtigt gode i de første 15-20 min. og præstationen trods alt var bedre end elendigheden i Farum. Det ændrer dog ikke på, at selvom koncept og spillernes form og kvalitet peger i den forkerte retning.
Jeg er ikke enig i Haugen sammenligningen med Jesper Lange, men det er et stort problem, at han både er faldet i niveau og nu også er helt uden selvtillid for Stig Inges (så kan vi diskutere, hvor meget Uwe har påvirket) dårlige sammensætning af angribere bliver i den grad udstillet. Vi spiller ret konsekvent 3-5-2 og har to tunge angribere (Paddy og Grønning), en allrounder (Jelle Duin) og en hurtig løber (Haugen).
Det gør os uhyggeligt ufarlige i kontraspillet, at nordmanden er ude af ligningen og det forstærkes, af Mikael Andersons fravær. Det er sgu fair nok, at vi ikke kan dominere vores modstandere hele tiden, men så skal der være andre redskaber i bogen og det er svært uden fart og dybdeløb. Yakob, Brandhof og Mølgaard kan gøre det, men der bliver let for langt op og de er bundet af andre opgaver.
Jeg ville ærlig talt starte med Haugen for næsten enhver pris. Også selvom nordmanden tydeligvis har store udfordringer. Alternativt skal Uwe tænke alternativt taktisk. Kevin Yakob frem i angrebet eller et formationsskifte (f.eks. 3-4-3). 3-5-2 med to halv eller heltunge angribere fungerer kun, hvis vi får flyttet hele holdet frem til indlægsspil. Det var patetisk at se Duin isoleret med et hav BIF-spillere, mens han ventede på resten af holdet.
Holdets udfordringer er ikke kun manglende fart offensivt, men naturligvis også formnedgang hos enkelte spillere og et lavt pres, som tidligere har været ret fint, men nu ikke fungerer. Både mod FCN og BIF kunne vi på ingen måde absorbere presset og holde modstanderen på få chancer, når vi stiller os dybt.
Jeg kan godt lide Uwes interviews fordi der sammenhæng mellem måden han ser kampen, ændrer ting og min opfattelse. Det ændrer dog ikke på, at vi pt. ligner et hold, der har meget brug for den tidlige vinterpause. Jeg kan ikke helt se AGF ændrer det helt store spillemæssige nu.
En sejr mod Lyngby vil give lidt ro. Ikke pga. Top 6, som længe har set meget svær ud for AGF, men pga. nedrykningskampen. Vi må ikke gå til vinterpausen uden en sejr i en af tre sidste kampe og dagens opgør er alt andet end lige klart den bedste mulighed.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk