Snak

Mere indhold efter annoncen
Det ville være lækkert at gå efter sejren i dag med et stort pres fra start. Jeg forventer dog, at vi har så stor en stor respekt for Randers, uanset deres nuværende forfatning, og samtidig er for bange for at tabe, at vores udgangspunkt bliver defensivt og at vi reelt spiller for uafgjort.
Af samme grund forventer jeg også, at MEM starter, hvilket formentlig bliver på bekostning af Yakob, der ellers sidst spillede sin nok bedste kamp i den hvide trøje. TK er nok heller ikke klar, så mit gæt på en startopstilling må være:

---------------------------- Jesper Hansen ------------------------
Beijmo ---- Mølgaard -- Tingager -- Bisseck ----- Links
---------------------------- NP -------- MEM -----------------------
---------------------------------- MA----------------------------------
-------------------------- Duen ----- PM ---------------------------
@Britz

Jeg er fuldstændig enig i din forudsigelse af både vores indstilling til kampen og af opstillingen.

Duelund var ikke fantastisk i sin første kamp, men hvis kampbilledet bliver så låst, som man kan forvente/frygte, så vil det være en svær kamp for Haugen at gøre sig gældende i. I stedet kan Duelunds tekniske færdigheder i mellemrummene være brugbare.
@Henoch

Tak for din grundige gennemgang! Imponerende. Jeg stod dog af på anden linje og besluttede, at jeg ville kigge på det efter aftenens kamp...
Jelle Duin har angiveligt været skadet og er derfor næppe starter i aften.
Det udelukker forhåbentligt den håbløse Paddy/Jelle duo i front i udgangspunktet.

Jeg fik ikke set Horsens-kampen og selvom det blev en fortjent sejr lyder meldingerne (bortset fra en spændende kamp af Mølgaard) som det sædvanlige offensive morads.

Som Henoch fint påpeger er der statistik set gode muligheder. Vi har en to matchbolde og en pæn mulighed for at kunne snige den hjem med 2 points. Vi står i en god position, som man både i vinterpausen og ved sæsonstart ville have accepteret.

Jeg kan dog alligevel ikke helt finde optimismen Vores offensive spil er elendigt eller savner i hvert fald perspektiver og selvom jeg fuldstændigt acceptere at udvikling er sekundært i de kommende par kampe, frygter jeg vores scenariet, hvor vi skal skabe noget. Jeg kan ikke få øje på tryghedsmomenter i vores angrebsspil.

Der er mange, der spekulerer I, at en pointdeling vil være fint for både Randers og AGF - og det er der da argumenter for, men det er også lidt et tveægget sværd at være tilfredse med det éne point. Vi misser også den ene af to matchbolde, så jeg er lidt loren ved det.

Generelt bliver det nok en forfærdelig fodboldkamp. To usexede fodboldhold på en rigtig dårlig bane, som tilmed har fået en masse regn i dag. Det skriger af jammerlighed, men hvis vi nu sniger en 1-0 sejr hjem efter et lidt heldigt dødboldsmål lever vi naturligvis med perspektivløs elendighed.

Den spillemæssige udvikling kan vente et par kampe.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Det bliver sandsynligvis en røvsyg kamp ligesom årets første udekamp i Aalborg. Eneste forskel er at der er fuldt stadion og at vi er nærmere på sidste spillerunde af den indsende runde. Når ja, os så er det ikke vindstød af orkanstyrke i dag. Men det blæser alligevel OK meget i dag.

Uafgjort ville være et fint resultat.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Banens beskaffenhed kan sagtens blive en x faktor. Det glæder mig dog at se at Yakob er foretrukket frem for MEM. Det skal også betale sig at spille godt, som Yakob gjorde i sidste kamp. Men jeg ser det også som et udtryk for at vi gerne vil have tre point i dag. Så må vi se om de kan få det til at hænge sammen på trods af vejret, banen, presset osv.
Wow håndboldgøgl for alle pengene.

Jeg troede kun, at det var i Parken, at der besudlede Superligaen med halbal.

https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Duelund skal skynde sig at indse hvad det er han er havnet i..
Det er godt at Randers har sørget for en god bane 👍
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Mon ikke også AGF får halbal på deres nye stadion?
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Annonce