Snak

Mere indhold efter annoncen
Spændende med en offensiv udskifftning af Polle til Bjur plus den to andre.

Efterhånden utroligt vi ikke har fået lavet en pind.
Kæmpe respekt for den præstation, og lækkert at se en oplagt Duelund.
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
Meget flot anden halvleg.

Det er vores bedste præstation i sæsonen og derfor lidt besynderligt, at det stopper en lang stime som ubesejret.

I forhold til bronzejagten er det tre bitre points at misse, da vi var klasser bedre end BIF i dag, men i forhold til Uwe´s projekt er det alligevel et stort skridt fremad.

Selv med tanke på, at BIF er formsvage, var en meget lovende præstation. Et usædvanligt højt presspil og modsat mange andre kampe med en stor mængde åbne målchancer til følge.

Man kan godt sige, at vi har været skarpe og haft marginaler med os i forårets kampe, men det er da mere end udlignet nu.

Kan vi holde et lignende niveau i nogle af de resterende kampe bliver det sjovt.

https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Kampen viser desværre, hvor sløj bænken er. Kun Duelund var en forstærkning.
Duelund kan forhåbentligt snart starte i stedet for Mikael Andersson. Jeg ved ikke lige hvad der foregår med ham, men jeg er ved at miste tålmodigheden.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Enig AGF-Vestegnen.

Det var virkelig en sløj indsats af de indskiftede pånær Duelund. Jeg sad oprigtig og tænkte, om Peter Bjur spillede så ringe med vilje. Det var nærmest en ekstra Brøndbyspiller vi skiftede ind. Kahl viste godt nok heller ikke at han bør starte over Links, hvilket i sig selv er utroligt, at han ikke er bedre.
NP er Suppens bedste 6'er!
Mikael Anderson skal snart have en tur på bænken, hvis Duelund er klar til at starte. Der er ganske enkelt for mange angreb der ender med en dårlig beslutning af Anderson. Det var helt grelt mod Viborg, men der var også mange situationer i går. Vi har selvfølgelig brug for at have spillere, som kan skabe noget på egen hånd, og Anderson har jo nok af den grund lidt ekstra kredit i banken, når Paddy er så ufarlig alle andre steder end i det lille felt. Mit problem med Anderson er, at han skyder på mål, så snart han får muligheden. Han spiller med skyklapper i angreb, hvor der er alle muligheder for at spille chancen større, og så hakker han bare bolden mod mål langt udefra, fra næsten umulige vinkler, mens der kommer en back stormende udenom ham, og vi potentielt har 2-3-4 mand i feltet. Derudover tager han ikke længere så mange løb i banens længderetning, som han gjorde i starten af sæsonen, hvilket var med til at strække modstanderne - noget Haugen også bidrog med, men nu er Haugen ude af holdet, og Anderson tager ikke længere de løb, så derfor har vi simpelthen ikke nok løb i banens længderetning på nær fra vores wingbacks og midtstoppere. I stedet for løbene i længderetningen forsøger Anderson i højere grad at indgå i det relationelle, småspillet og tilbyder sig konstant i positioner, hvor han bliver spillet i fødderne - han har teknikken til det, men der hvor han er rigtig god, er når han er dynamisk og også tilbyder sig i dybden. Det kan han nok let afhjælpe, men det er simpelthen ikke godt nok med det manglende overblik nok på dette niveau, og Rösler har en opgave i at hjælpe ham med at bygge større overblik på sit spil - Rösler har været god for mange af de defensive spillere i truppen, og det er nu, at han skal vise, at han også kan hjælpe Anderson.

Jeg synes, at vi forsømmer at rose MEM for kampen i går. I går var han tilbage på det niveau og med den pågåenhed, som vi gerne vil se fra ham, og som vi så i de første kampe af sæsonen. Han vendte op i banen, var stærk på bolden i de små rum, lagde skarpe afleveringer både på tværs og op igennem Brøndbys kæder og var generelt bare meget mere initiativrig, end han har været i lang tid. Kan han finde det niveau, så kan det blive en fantastisk midtbanekonstellation med ham, Polle og Yakob.

Mølgaard var vel igen vores bedste mand. Fantastisk aktion i starten af anden halvleg, hvor han erobrer bolden midt på Brøndbys banehalvdel i et højt pres, spiller en et-to og skaber en stor chance helt alene. Han er vidunderlig i midterforsvaret. TK får vel ikke sin plads tilbage, før Bisseck er solgt.
Jeg synes, Links får for lidt anerkendelse for sin indsats. Det er ikke alt, der virker, men han får virkelig kørt vores modstandere trætte med sine evindelige løb og lægger efterhånden også nogle fornuftige indlæg.
Til gengæld synes jeg, at Bisseck har virket usikker de seneste kampe.
Til dels enig vedr. Anderson, Rasmus. Men jeg tror også han mangler en spiller ala Duelund eller en bevægelig angriber omkring sig. Der er rigtig meget der ligger på Andersons skuldrer. Jeg mindes han var god i Randers, da Duelund også var på banen fra start. Jeg kan godt lige Yakob, men i mine øjne er han ikke den rette til at ligge så langt fremme på banen som Duelund/Anderson, og derfor bliver Anderson let isoleret. Hvis Duelund kommer med igen, så er jeg sikker på, at Anderson også vil få mere plads, og blive mere effektiv. Så må Yakob og MEM slås om pladsen ved siden af NP.
NP er Suppens bedste 6'er!
I sig selv er det positivt, at vi har flere forskellige spillere på midtbanen, der byder sig til. Der er en udmærket konkurrence derinde, og jeg er enig i at MEM i går vidste noget af det vi gerne vil se.

Og så er analysen af Andersson god. Han misbruger ret mange gode angreb, især netop nu, hvor jeg synes han virker en lille smule ufokuseret eller uden selvtillid. Han lykkes ikke og så er det jo fint, hvis vi har alternativer.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Annonce