Snak

Mere indhold efter annoncen
Truppen til dagens kamp er så uden Camara og Solbakken. Det må betyde, at Callø eller Gretarsson starter centralt.

Lad os håbe, at Camara er syg eller småskadet.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Meget vigtig kamp i dag.

Jeg er enig i betragtningen om, at det vil være en kæmpe skam, hvis vi skal nedprioritere CoL og pokalen, fordi at vi simpelthen ikke har nok point i superligaen.

Jeg er til gengæld optimist i dag. Eneste bekymring for mig erRiisgaard fra Silkeborg. Han er lynhurtig og skal spille imod Kahl go Emmery (Kahl langsom, Emmery generelt for dårlig defensivt). Det kan hurtig gå galt.
Personligt begynder jeg også frygte det scenarie, at vi ikke får en sejr inden landsholdspausen og på det tidspunkt er vi næsten halvvejs igennem grundspillet. Jeg tror ikke, at vi laver en Herfølge, men så ser vi ind i en rigtig tung Superligasæson, hvor vi måske er nødt til at nedprioritere CoL. Det ville være ræ´ti træls.


Rigtig god pointe og af samme grund er aftenens kamp virkelig vigtig. Vi skal tilbage til følelsen af stabilitet og vindervilje og væk fra den apatiske tilstand spillerne var i mod Randers (efter deres 1-0 scoring) og FCM.

Kent Nielsen havde det hårdt i slutningen af Silkeborg tiden og jeg tror et eller andet sted, at Silkeborgs fans og ledelse var lettet over, at han blev headhuntet til landsholdet. Der var brug for forandringer, men man fyrer ikke lige en mand som ham, så en god løsning for alle parter.

Jeg kender ikke så meget til Riisgaard, som I nævner, men med Camara ude bliver Kahl i hvert fald ikke sparet og han er måske en af de spillere, der har set mest slidt ud.

Det til trods, så tror jeg på sejren i aften. Jeg er underligt optimistisk og tror vi vinder med et par stykker. Måske undervurderer jeg Silkeborg og måske undervurderer jeg også den krisetilstand vi er i. Hvis vi først kommer bagud, så har jeg svært ved at se hvem der skal hive de andre spillere op, men omvendt, hvis vi spiller som vi gjorde mod OB og ikke dummer os defensivt, så slår vi Silkeborg.

Men om det bliver nok til at vende stimen, er straks et mere åbent spørgsmål. Vi har en svær udekamp i Farum i næste runde. Vi har overrasket der tidligere, men dengang var vi også et bedre sted end vi er nu.
Emmery på bænken.

På den ene side mener jeg at det er en fortsættelse af den tenddens, at hvis man spiller godt, så ryger man på bænken (dog ikke i meget stor grad, men jeg mener at Emmery var vores bedste offensive spiller mod FCM).

På den anden side har jeg allerede luftet bekymringer omkring defensiven i den side her i tråden.

Nå. Lad os se hvordan det går.
Jesus
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg skriver det, som ingen vil sige højt, men som alle frygter:

Herfølge.

Andersson var et kæmpe fejlkøb og en manglede angriber bliver dyrt. Dalle væk og Tingager-skaden kunne man ikke håndtere. Puha, det bliver en lang sæson

Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Ja man bliver sku ikke ligefrem tryg ved at se Bogere spille fuldstændig rædderligt de første 45 min. Vil Serra eller Tchamche gøre det bedre? Jo, fordi Bogere har været meget dårlig i 1. halveg. Men bliver det godt nok? Næppe.

Defensivt er det igen svært at sætte præcis finger på, hvor det går galt. Det er jo nogle fejl som vi indkasserer på, men samtidig har man også bare opfattelsen af, at vores forsvar ikke forsvarer som en enhed med resten af holdet. Og så bliver Kahl (som frygtet) bare udstillet overfor Riisgaard.
Mikael Anderson har været vores bedste mand i dag.

Der er godt nok modvind for tiden. Vi dominerer voldsomt, skaber rigeligt med chancer, men dummer os og SIF scorer på deres chancer. Nu forsvinder selvtilliden naturligt og vi er i dyb krise.

Rasmus Carstensens første halvleg siger det hele. Brænder alene med målmanden, dukker sig i stedet for at heade i tomt mål og laver straffe få sekunder efter.

Men kæmpe krise. Det er ikke tilfældigt, at vi ikke kan proppe bolden i mål og modstanderne score så let.

Hvorfor er der aldrig en AGF´er, der kommer først på tværboldene, når vi bryder igennem til baglinien? Der mangler aggressivitet.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Jeg er ked af at se den "stime" i er inde i (jeg er EfB-fan, så jeg ved hvordan det føles).
Jeg nød virkelig at se jer vinde mesterskabet i forrige sæson foran FC-klubberne.
I skal nok komme tilbage, jeg tror på jer.
Vi må også bare konstatere, at samtlige marginaler er imod os. Vi var klart bedst i dag og Silkeborgs eneste farlige spiller var Riisgaard i de første 45 min.

Måske vi skal satse på Serra så? Vi fedter godt nok rundt idet... Men efterhånden ved man jo ikke hvad man skal forvente i startopstillingen. Det virker som et lotteri hver gang.
Annonce