Når man ser Tobias Sana og hans historik, er det svært ikke at komme til at tænke på Jeffrey Aubynn som spillede i klubben år tilbage. Vanvittigt højt top niveau, måske det højeste nogensinde i AGF, desværre kun i hver 8. kamp.
Udfordringen ligger her i at doserer Sana`s "kraftudladninger" over en længere periode, det er bedre han spiller 15% dårligere end i går, men tilgengæld gør det hver gang. Specielt hans retningsskift med bolden er sindssygt, han får de andre til at ligne en færge når de vender med bolden.
Vi skal lære at holde motivationen kørende med sådan en spiller som Sana, for han er selvfølgelig top motiveret her i starten for at skabe sig noget goodwill blandt fans, men igennem mange års erfaring er jeg blevet immun overfor gode kampe med nye spillere fra starten, for det er sjællent sandheden man ser. Lad os vurdere ham efter 10 kampe.
Der må ikke gå Stefen Petersen i Sana. Altså acceptere at karrieren kun går ned af fra nu af, og man ikke kommer til at spille nogen afgørende rolle mere og bare hæver sine "dagpenge" i klubben, uden motivation for at forbedre sin situation afgørende. Sana er en type der skal mandsopdækkes og holdes et vågnet øje med, at han er vigtig for holdet, han må ikke blive overladt til sig selv, trænerteamet skal være over ham konstant, ellers tror jeg han falder sammen ret hurtigt.