Snak

Mere indhold efter annoncen
Der var en som overværede træningen i denne uge og sagde, at Martin Spelmann, med flere, blev og deltog i selvtræning med skudøvelser. Og det kan ses i kampene, der er langt mere beslutsomhed og kvalitet bag Spelmann`s afslutninger, det ser godt ud.

Men jeg studsede over Amini ikke deltog i de øvelser. Han havde to åbne frie afslutninger uden for feltet mit for mål i Hobro-træningskampen, frit skud uden forsvarspillere foran sig, som han begge sendte højt over mål. Mod Silkeborg gentog denne chance sig og igen sparkede han højt over mål.

Jeg har forstået på Jesper Lange`s bog "Dagbog fra Superligaen" at selvtræning er frivilligt i AGF. At hvis man ikke kan ramme målet så er det spillerens eget ansvar at træne det efter den normale træning, eller han kan bare vælge at tage hjem hvis han hellere vil det. Var det ikke netop her man skulle skabe en selvtrænings-kultur, hvor man øvede sig hver-i-sær på de detaljer man individuelt kan forbedre?
moderator
"Lige nu er Kanstrups karriere i frit fald og hvis ikke der snart sker noget afgørende, så bliver han opsamlet af Superliga Gruppettoen og sendt videre til Vendsyssel, hvor døde karrierer får kunstigt åndedræt."

Haha, godt formuleret.

Ros til AGFs hjemmeside i øvrigt. "Truppen til" siderne er gode og informerende.
Dette er en signatur.
Til gengæld en meget hurtig domfældelse over Kanstrup.

Og vildt nok at Lange er interessant nok til at få udgivet en bog...
I frit fald?

Tjo. Vi skal ikke mere end 2 sæsoner tilbage til hvor hans karriere peaker i SE. Sidste sæson spiller han stadig solidt og hjælper SE til en mere end godkendt top 6 placering.

Nu er han så i AGF, en større klub, mere prestige og ikke mindst mere løn. Hvis det er et frit fald så ved jeg ikke hvad jeg skal sige. Det kan godt være at han ikke er så god som for et par år siden, men spørger du ham selv så tvivler jeg på han vil være specielt negativ på den udvikling hans karriere har taget den seneste tid.

Hvis det skal blive til mere end nedrykningsspil denne sæson, så skal Pierre Kanstrup til at få vendt den negative spiral. Man kunne være fræk og sige, er Kanstrup ikke den mætte kornfede sølvmedalje-spiller der har toppet og nu cash-cow`er sig igennem kontrakter baseret på medaljer og et CV? Var det ikke netop den type spiller vi skulle undgå?


Altså spillere der har vist at de kan præstere noget? Hvordan skal man så købe ind?

Vi har prøvet med ukendte spillere fra alle verdenshjørner. Det virker ikke. Vi har ikke egne talenter der egner sig til superligafodbold (endnu). Derfor må man vel ud og investere i spillere der har vist de kan spille fodbold på superligaplan.

Hvordan vurderer man om en spiller han tænkt sig at "cash-cow´e" sig igennem et ophold? Jeg er ikke engang sikker på hvad det betyder...
Ah, så kom den forventede "straks-dom" over Kanstrup, selvfølgelig vurderet på baggrund af TJNs fremragende forår. Skal vi ikke lige lade ham falde til før vi dumper ham? Han er impliceret i Horsens´ første mål da han ikke følger bolden ud, men udover det synes jeg det en anelse hårdt at kritisere ham for indsatsen i den kamp, i hvert fald mere end hans øvrige medspillere.

Jeg skal da gerne afsløre, at jeg gerne havde set TJN fortsætte hos os (i stedet for Rask, f.eks.), men om han ville have været en god fast løsning i forsvaret på længere sigt er der ingen af os, der med sikkerhed vil kunne sige. Og skal vi ikke efterhånden se at komme videre?

At du så efterfølgende roser Spelmann for sine afslutningsevner (eller "beslutsomhed og kvalitet", var din formulering vistnok) gør, at jeg er i tvivl om du faktisk skrev dit første indlæg, som en slags joke? Spelmann scorer et fint mål mod Horsens inde i feltet, men afslutter 17 gange udenfor feltet, hvor han skyder LANGT over (okay, syv skud, hvoraf tre rammer målet, to af dem ligepå målmanden og et som passerer ham). Det er muligt, at der er fremgang hos ham, men det er stadigvæk rigtig skidt og jeg fornemmer ikke, at langskud falder ham naturligt. Det er fint at få "afsluttet sine angreb", som man hører så mange trænere udtale og i det lys er det kun på sin plads, at han øver langskud efter træning, men indtil han begynder at banke dem ind udenfor feltet, så er jeg meget skeptisk på dette punkt, hvad angår Spelmann-projektet. Han kan blive vigtig for vores angrebsspil med sine dybdeløb og det er fint han bringer sig selv i positioner, hvor han kan afslutte - ros for begge dele - men han bør lære af Amini og aflevere i stedet. Amini bør så til gengæld, som du rigtigt nok pointerer, tage noget selvtræning, da han oftest vælger afleveringen frem for skudmuligheden, selvom det sidste er mest oplagt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er naturligvis alt for tidligt, og direkte useriøst, at fælde dom over nogle af vores nye spillere på dette tidspunkt. Hold fast i optimismen - holdet ER rigtig fint. Lad os nu bare støtte op og håbe på at Glen og Friis kan indfri vores forventninger.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
men indtil han begynder at banke dem ind udenfor feltet, så er jeg meget skeptisk på dette punkt,
Helt enig. Generelt skal man holde sig fra at forsøge at save dem ind langt ude foran feltet. Deble i Viborg lod også til at have fået besked fra Mølby på, bare at få afsluttet så hurtigt som muligt. Det var som bekendt ingen succes; men i det samme man kommer ind i dangerzone kommer målene også ind. Se bare Cornelius der finder den helt rigtige markering i dangerzone, every time. Glem alt om de der vindermål fra distancen, det bliver aldrig til noget alligevel og det er tåkrummende at se på.

Kanstrup har spillet én kamp... TJNs første kamp var vist heller ikke for god. Jeg kan allerede nu læse overskrifterne her, der og alle vegne på diverse fora om, at "havde vi bare beholdt TJN var vi aldrig endt uden for top6." Det er gisninger. Rene gisninger. Kanstrup skal nok blive et aktiv for os. Han var rigtig god under Michelsen, men faldt ganske rigtigt i niveau ved trænerskiftet; lige som resten af SjE holdet i øvrigt gjorde. Lad os nu se om ikke han får tilført holdet den rigtig træningskultur og rutine, som forsvaret i særdeleshed, har skreget på i mange år efterhånden. Vi har rigtig meget rutine i bagkæden efterhånden.

Jeg tror vi kommer ud med et helt andet udtryk i dag end i fredags. Og så tror jeg også, at vi kommer ud i en 4141 - det tyder fravalget af AJA også på. Vi har nogle mulige offensive dispositioner der gør, at vi halvvejs inde i kampen/efter 60 minutter kan skifte til en 442 i stedet for den anden vej rundt. Jeg tror vi stiller som flg.:

jova
dino-backman-kanne-møller
guira
spel-amin-bds-anker
dunne
https://www.youtube.com/watch?v=flLh3CiaoNk
Jeg tillader mig igen at slå et slag for mit had til fredagskampe. Jeg vil virkelig gerne på stadion og støtte byens hold men når det ligger på det her tidspunkt så bliver det satme et spørgsmål om jeg vil sætte hele mit sociale og profesionelle liv over styr for forboldens skyld : ( ksdh håber på en sikker 2-0 sejr.
Sikker sejr og AGF er to ting der ikke rigtigt matcher.

Spørgsmålet er vel snarere om Glen har fået sat spillerne ordentligt op fra første minut af denne gang, eller om holdet igen snorksover og lader Hobro lave en Horsens idag. Igen må alt andet en tre point betegnes som en katastrofe, især med tanke på at man smed det der burde have været tre sikre point væk i sidste uge.
Svageste led er uden tvivl Sverrison. Han er en skygge af det han viste han kan i foråret. Han har mange rigtigt unødvendige boldtab. Dino har det svært med Antipas og Danny Olsen er dårlig på dødbo... nå nej han spiller ikke for os længere.

Ellers er det offensivt ok indtil videre. Vi mangler blot mål nummer to. Sana, dunne og Spel skulle have scoret på deres chancer, men ak og ve.

1-0 og vi klør på. Meget fint småspil på Hobro tredjedel - det er godt at vide, at vi også kan de. Ankersen bliver god.
https://www.youtube.com/watch?v=flLh3CiaoNk
Annonce