Snak

Mere indhold efter annoncen
Det duer ikke, at der kun er et par forsvarsspillere i truppen, der holder Superliganiveau.


Nu er du flink.
Resultatet igår var IKKE det tilbageskridt som resultatet antyder, selvom det kan lyde hult/dumt. 2. halvleg mindede meget om 1. mod Lyngby og FCN skabte vel stort set intet, udover 0-1 målet, indtil de fik straffe til 1-4, selvom de da var bedre end os på bolden. Når det er sagt så er defensiven for ringe, vi er for langsomme, arbejder ikke hårdt og koncentreret nok. Vores backs igår er næppe til mere end 1. div. og Kanstrup giver, desværre, tegn på noget i samme retning.

Det positive : Vi SPILLER meget mere fodbold end med Glen. Vi skaber mere og ligner til tider et fodboldhold, men lige pt. er hverken marginaler/dommere, dygtighed eller arbejdsomhed på vores side.

Vinteren SKAL bruges på nyindkøb og at bringe spillerne i noget bedre fysisk form.
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
Modsat mange andre, har jeg ikke været den store fan af Spelmann. Det er dog blevet bedre med tiden, da jeg godt kan se han har en god betydning for vores fight. Men når jeg ser SOTD skrive dette i artikel-tråden, så rammer det ret præcist ift. mine tanker om Spelmanns betydning for vores offensiv:

Martin Spelmann har en rigtig AGF mentalitet, men han er en pivringe fodboldspiller. Han kommer til usandsynligt mange chancer fordi han er så aggressiv i alt hvad han foretager sig, men hans hjerne kører på "overload" altid, og han er ikke i stand til at tage pulsen på kampen eller de chancer han får. Derfor har han en scoringsrate på 10% eller sådan noget i den stil, hvor en normal midtbane eller angriber ville ligge på 50-70% på den type chancer som han får.

Det er nok ikke noget man kan ændre på nu, for han har jo aldrig scoret mange mål, men det er et stort problem, at han render og "tager" chancerne fra dem som rent faktisk kan score. Og det lyder selvfølgelig paradoksalt fordi mange af de chancer han får jo kommer af hans højtempo spil, og ikke nødvendigvis ville være faldet til en anden spiller - men hans ageren dræber rigtig meget planlægning på banen, særligt når han bliver brugt så langt fremme på banen som han gør. Han skulle langt hellere sættes som skraldemand.


Jeg mener at vi har spillet én kamp i denne sæson uden Spelmann. Der scorede vi 5 mål....Rigtignok mod et elendigt Helsingør-hold, men pointen står der nu alligevel. Ødelægger Spelmann mere end han bidrager med i offensiven?
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Ødelægger Spelmann mere end han bidrager med i offensiven?


Det mener jeg bestemt han kan gøre, hvilket jeg prøvede at få frem i et af mine seneste indlæg. Netop at bruge ham på en af de offensive pladser tager jo netop en plads fra en af de, efterhånden mange, offensive spillere vi har og dertil er han ikke god nok. Jeg ser ham gerne ryge en tur på bænken, men tør selv DN det ved en publikumsyndling? Jeg vil så også sige, at det i nogle kampe giver mening at have ham inde, men der skal være en taktisk begrundelse bag det og ikke kun fordi han "kæmper" mest.
Ja det er jeg helt enig i Britz. Man må også sige, at Spelmann er blevet symbolet på AGF pt: (for) hård fight og brok, og det klæder egentligt ikke klubben. Dét kunne jeg så godt være ligeglad med, hvis det var fordi at Spelmann var markant bedre på banen.

Offensivt mener jeg vi er stærkest med Duncan og Junker på toppen og Sana og Ankersen på kanterne. Så må det blive Guira/DAP sammen med Amini i midten. Spelmann kunne evt. battle lidt med Amini om pladsen.

Og så er det i øvrigt på høje tide at Sana og Ankersen begynder at levere kontinuerligt. Jeg tvivler dog på at det sker for førstnævnte.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg er helt på vognen med at Spelmann kunne klare en tur på bænken i en håndfuld kampe, om ikke andet så for at se om vores offensiv og generelle form/"shape" bliver bedre. Han flyver rundt over det hele og det giver meget rod. 4-4-2 uden Spelmann tror jeg vil fungere bedre. Det er begrænset hvad han reelt bidrager med ud over fight og pisse modstanderne af.
NP er Suppens bedste 6'er!
Kroon er på vej væk. God spiller, ham gad jeg godt vi havde fået fingrene i. I det kommende vinduer er det dog formentligt defensiven, der skal forstærkes så tvivler på at vi får fingrene i ham, desværre.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Toon Toon!: Selvom jeg ikke er AGF-fan, så må i dæleme stille baren højere.

Kroon er ikke dygtig nok i FCM, hvorfor skal AGF så nøjes med ham. Sigt nu højere hvis der er økonomi til det.
Det kan jo også tænkes, han ikke bruges rigtigt eller nok hos jer? I Sønderjyske var han rigtig god - derfor hentede I ham jo.

Hvis vi ku få Kroon og Ankersen på hver deres kant - gode offensivt og defensivt - og så Junker og Duncan fremme, ja så er det altså ganske potent, og hvis en træner ikke kan få noget godt ud af det, så er der sgu noget galt...
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Kroon var virkelig klasse i SønderjyskE. Kæmpe potentiale.

Der må være interesse fra mange sider.
Annonce