Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg synes ikke, at vi skal forsøge at male et positivt billede af Davids start. Fem points er en meget mager pointhøst til den snak.


Der er vel ingen, der har forsøgt at male et positivt billede af Davids start. Men som du selv har skrevet herinde flere gange, er der langt mere idé i det, som der er foregået på banen - i hvert fald i den offensive del - siden DN er kommet til (måske lige med undtagelse af Helsingør kampen).
FCK by heart. AGF by relocation.
Som jeg skriver har efteråret været katastrofalt. Der er bare noget troværdighed omkring David, som Glen fra Ikast aldrig kunne vise på samme måde... Spilelt på banen har været horribelt, men David kommer også ind på total bagkant.

I forhold til Martin Hansen er der ingen rygter, såvidt jeg ved. Det var var bare ren spekulation.
https://www.youtube.com/watch?v=flLh3CiaoNk
Meget sigende, at vi spiller godt i dag, men ikke mod fucking Helsingør. Er det virkelig bare et spørgsmål om motivation? Formationsskiftet pyntede dog, selvom det er tilfældigheder, der bringer os tilbage i kampen.

Og så Spelmann igen. Det er dejligt med et point, men det betyder nok også, at vi må døje med ham mere i foråret efter denne kamp. Rent teknisk sætter han jo ikke en fod rigtigt i dag, men får et vigtigt straffespark (godt overspillet i øvrigt) og et frispark udenfor feltet, som ikke kunne ligge meget bedre. Det er en skam vi ikke har en kynisk frisparksekspert, selvom Bundus forsøg var ganske fornuftigt. Noget bedre end hans afslutning tidligere i kampen, der gik til indkast.

Jeg synes ikke det point i dag var specielt fortjent, men jeg stiller mig godt tilfreds på trods af måden det kom på. Jeg håber, at det giver lidt selvtillid til foråret, fordi det var da slet ikke den værste måde at gå på vinterpause.
Hvor var det fantastisk at se os være boldsikre i dag. Vi kunne aflevere til hinanden. Og endda kreativt, ganske ofte. Ligeså var der momenter af frækhed i vores spil. Aminis små vendinger inde i midten feks, selvom han er presset....Det er den optimisme, jeg har savnet i alt for lang tid. At man tør tage chancer og at man dermed også tør udfolde sine talenter. Herligt!

Og så er det jo fremragende at vi endelig spiller med to hurtige angribere. Dér har vi nogle fine muligheder i Junker, Bundu og Riel. Så kan Duncan måske starte inde mod de hold som begraver sig fuldstændig, når de kommer til Aarhus.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Det er simpelthen så mærkeligt hvis det er et motivationsspørgsmål. Står det i AGF-manualen at man skal tage let på den mod ´de mindre hold´? JN har også tematiseret det ind i mellem.

Det er i øvrigt sjovt at høre Graulund tale om sin kæphest; nemlig at Morten Duncan starter på bænken under David. Han taler om det, som om det er fuldstændig uhørt. Måske David bare synes det var for let at læse AGF med ham på banen? Måske han bare er for langsom og i for dårlig form?

Nå men, miraklernes tid er ikke forbi.
https://www.youtube.com/watch?v=flLh3CiaoNk
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Glædelig afslutning på efteråret. Jeg havde ellers lovet sløj striptease (La Belle style) til alle jeg kender, hvis de lukkede op for transmissionen her til aften.

Positivt : AMINI (KLASSE og holdte 90 min. mod ofte kun ca. 60 min.), Sana (MEGET kvalitet på bolden. David skal finde en position til ham hvor han har bolden mest muligt (Pirlo 6´er i min bog), Staff (ikke fan, men slutter med 2 fine kampe) , Backman (super solid, men med tekniske udfordringer) & Stage (Ikke fan, men leverede mere end man kunne forvente idag)
Det pyntede på vores spil at stille med 2 hurtige, bevægelige angribere og at Sana kom MEGET på bolden.

Godkendt : Junker (God kilde til uro, men reagerer mere end han agerer og for nem at skubbe væk idag), Bundu (fine aktioner og flere fine afslutninger, men problemer med timing i afspil og nogle slatne aktioner) & Kanstrup (langt henad vejen en fin præstation, men at lade Tibling gå ind i banen og afslutte med favoritbenet trækker meget ned)

La la : Møller (Bestemt ikke fan. Vokser efter målet og slutter kampen hæderligt, men er en 1. div. spiller (langsom/tung, fysisk svag tonser med ringe dødbolde), Spelmann (Vel en af hans mindst ringe kampe og lavede vel "kun" 2-3 svinere. Han bringer dog for lidt og ødelægger for meget med dårlige tocuh/pasninger. Dino : Jeg VAR stor fan. Det er dog aftagende. Har fart og drev, men der er ALT for lidt slutprodukt)

RINGE : Indskiftning (David) og indhoppet af Fede Morten. Han SKAL i markant bedre form eller afskibes. De fleste oldboys over 50 år kan jo bevæge sig bedre/mere/hurtigere

Vi kan vel slutte året med et (vanligt) Næst´år..........
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
Amini og Sana var virkeligt gode i går. Det er dog Sana der taber sin markering ved 1-0 målet langt oppe på midten, og så er der altså dømt motorvej mod modstanderens mål, med den midtbane BIF har.

Det klædte os med en bred midtbane. Specielt synes jeg at Stage var god på sin vante position. Han er og bliver midtbanespiller og selvmål han gjorde det fint i foråret som vb, er det slet ikke der han hører hjemme. Amini var simpelthen en fornøjelse. Hvis han (langt om længe) har fundet ud af hvordan og hvem han gerne vil være på banen har vi allerede fået første forstærkning. Jeg synes egentlig har har været god hele efteråret.
Vi kan vel slutte året med et (vanligt) Næst´år..........
Enig.
https://www.youtube.com/watch?v=flLh3CiaoNk
Sandheden omkring Amini på den midtbane er vel også, at han er total afhængig af hvem han spiller sammen med og hvilken rolle han dermed får? Er det Spelmann der tonser rundt og "flagrer"? Er det DAP der bare ligger kontrollerende bagved? Der er væsentlige forskelle...Hvorfor den så lige klikkede i går med Stage, det ved jeg ikke.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Det ærgrer mig at DAP ikke kan genfinde det niveau han havde i den sidste tid under Wieghorst. Det var altså ikke tilfældigt at han blev årets spiller i klubben. Fair nok, at Glenns tonserbold ikke passede ham, men under David, har jeg i hvert fald ikke kunne se synderlig fremgang. Hvis han heller ikke kan få det til at fungere nu, så kunne næste stop måske være Aab. For hvis Stage begynder at vise tegn på at kunne slå sine konkurrenter af på midten, så skal man da bare satse 100% på ham.

Og meget god pointe med at bruge Dunken i kampe med spillemæssigt overtag og så have ham på bænken, når der er plads til omstillinger. Jeg tror ikke selv på, at han bliver hurtigere end han er nu, men i hovedspillet er han trods alt stadig den bedste i begge ender af banen.

Nå, men det bliver spændende til foråret. Selvom der var spillemæssig fremgang i går, meget endda, så vil jeg stadig fejre en placering i "top 10" som kvalifikationen til VM.
Der er bestemt fremgang i DAPs spil. Problemet er bare, at han har manglet kontinuitet, hvilket det røde kort tidligere på sæsonen og karantænen i går ikke ligefrem hjalp på. Ellers synes jeg det er blevet bedre med ham. Han er langt mere komplet end en Stage, der dog gjorde det godt i går, ved at spille simpelt. Det var tydeligt, at Amini var taktstokken og han sat på banen for at aflaste, hvilket virkede godt. Spelmann ville aldrig kunne udfylde den rolle.
Annonce