Snak

Mere indhold efter annoncen
Er der formelt skrevet med Sellés egentlig?
http://www.agf.dk/klubben/nyhedsarkiv/2017/november/ny-assistenttraener-paa-plads/

Såvidt vides, ja. Men han er ikke på hjemmesiden endnu - muligvis fordi han først tiltræder pr. 1/1.
https://www.youtube.com/watch?v=flLh3CiaoNk
Jeg tænker, at vi i Danmark er ude over at melde træneransættelser ud i medierne inden kontrakten er overstået. Det fungerede bare aldrig rigtigt med Horst Wohlers.
Haha, beklager min uvidenhed. Jeg har byttet rundt på ham og Ajax-backen i havde til prøvetræning. Fik I ham eller hvad endte det med?
Ahh. No worries, du er jo også lidt på udebane :-)

Han vender tilbage på endnu en prøvetræning i det nye år. Jeg synes, det ligger i kortene, at han får opfyldt alle spilleres egentlige ambition om at spille i AGF.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der er også mange ind og ud ad døren, så det er fuldt forståeligt at det er lidt svært at følge med!

Jeg er helt enig Eskapisten, alle spillere, herunder Ligeon, må selvfølgelig have som højeste ambition at spille i AGF. Hvad der følger på 2. og 3. pladserne er ligegyldigt i denne sammenhæng.
https://www.youtube.com/watch?v=flLh3CiaoNk
Ser i en anden tråd at Kasper kusk burde væk fra FCK - ren fansnak - men han ville da være et mærkbart løft til vores offensiv.
Hvad siger folk? Måske for meget med ham og spydkasteren på, på samme tid, men der ville væreålfarlighed og sukkerballer....

Ja jeg ved - sikkert ikke interessant for kusk selv, og haner åb-dreng men alligevel.
Kasper Kusk var god, men har været rigtig ringe i år og var heller ikke specielt godt i slutningen af sidste sæson. Om en nordjyde kan få en anden i gang igen er svært at spå om. Kusk er utvivlsomt en dyr herre, der gerne skal spille på et godt spillende fodboldhold.

En lejeaftale på et år med en mulig option kunne selvfølgelig være meget fedt, men jeg tror vores transferbudget er på et meget lille sted.

I øvrigt: God hviee jul til jer alle sammen.
https://www.youtube.com/watch?v=flLh3CiaoNk
Et underligt 2017. Man startede med håb om at Glen og Co ville lægge afstand til bunden, og jubeloptimisterne drømte også om top 6. Det viste sig at være utopi, og et neglebiddende slutspil som aflivede både Esbjerg og Viborg, blev vores indledning på sommeren. En sommer hvor svingdøren var igang igen, det blev et exit til Juel-Nielsen, som trods at gribe taktstokken, markere sig som styrmand, og få et Gf forsvar til at ligne et forsvar måtte sande at hans CV bare ikke var sexet nok. Nok engang foran premieren havde optimismen gjort sit indtog, Glen havde haft god tid i både klub, og med trup, gode navne var hentet, og nok engang efterfulgte skuffelse optimismen. Utålmodigheden med Glen nåede også direktionsgangen, og Det nye AGF besluttede at en tredje træner skal hjælpe til med det lange seje træk som det er at genrejse min yndlingsklub.
2018 vær nådig.
https://youtu.be/ihaB8AFOhZo
Egelund beretter, at der arbejdes på et salg af Jovanovic. Samtidig har Martin Hansen netop fået at vide, at han skal finde sig en ny klub. Jeg ser gerne - at man såfremt man forventer et salg af Jovanovic - rubber neglene og forhører sig hos Hansen. Medmindre han er faldet drastisk i niveau, vil han være en klar opgradering ift. Rasmussen, som mærker alderens klamme hånd - men egentlig gør det udmærket - og Jovanovic, som nok er talentfuld, men også har åbentlyse kommunikative vanskeligheder.
Annonce