Snak

Mere indhold efter annoncen
Godkendt første halvleg.

Jeg synes, at vi har været lidt bedre end Hobro, men vi har problemer, når de får lagt pres på.

Gode takter fra Bundu og Sana. Knap så godt fra Dino og Ankersen.


Guira spiller egentligt fint, men det er farligt at have ham på banen, når han har fået gult.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Dejlig sejr! Det var ikke det pæneste spil, og jeg synes godt nok, vi blev trykket tilbage på banen af flere omgange. Sana falder lidt ud engang i mellem, men overvejende er han sgu en god spiller. Giv ham bolden, og så skal der nok ske et eller andet. Og så var det en opløftende debut af Højer på venstrebacken - man kan godt se, at han er rigtig godt skolet i FCK. Og et fint indhop af Pusic.

På den negative side var det nogle håbløst elendige udspark Jovanovic laver. Han får den ikke engang over midten. Og Guira ligner for det meste en hovedløs kylling. Selv når han lykkes, ser det tilfældigt ud.
FCK by heart. AGF by relocation.
Jeg ved godt, det er fyfy at nævne, men der er kun 5 point op til top 6. Førsteprioriteten er selvfølgelig først og fremmest at overleve. Men det er indbyrdes opgør mod alle holdene foran os op til nr. 5 (OB) udover Silkeborg. I forhold til at rykke fremad eller tilbage i tabellen er det nærmest 6 points-kampe.


Og så ligner det gudhjælpemig, at vi har lært at lukke af nede bagved. Udover en øretæve mod FCM i runde 17 (4-0) har vi indkasseret i de seneste 5 liga-kampe indkasseret 4 mål, hvoraf to var mod BIF.
FCK by heart. AGF by relocation.
Sana og Bundu var de åbenlyse hovedpersoner, men Kanstrup virkede lettere til bens end længe, og så var det ikke til at se at Højer blev smidt direkte i ilden.
På mange måder en perfekt spillet SL premiere på udebane. Jova var solid. Midtstopperne var meget solide, kun enkelte skønhedsfejl (Backman) ift. afspil/clearinger. Vores backs var mere op og ned, især defensivt. Højer giver qua. sin størrelse og Dødbolde noget der virkelig kan hjælpe holdet, men mangler fart og fysik.
Guiera var klart bedste mand på midtbanen, men DAP næstbedst, og selvom de begge havde løftet sig en helt del, så siger det mere om hvor anonym Ankersen var og hvor lidt der kommer fra Spelltbollen udover løb/knokkel.
Sana er lidt for pæn, og Bundu lidt for simpel i sit spil, men sammen var de ren dynamit og sikke et u-SANA-synligt flot mål.
Amini kom med det vi ved han kan og han skal snarest erstatte DAP eller Gueira i start 11. Pussi leverede et klasse rutineret indhop.

Hos AGF ligger der ALTID en bananskræl og venter, men leveres der nye 3 point på mandag, så lever den utopiske drøm.
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Vild forvandling Bundu har været igennem over vinterpausen. Han ser lige pludselig meget velskolet ud, og når man så lægger hans overraskende gode fysik og alt det andet, vi kender ham for oveni, så ligner han den bedste angriber i truppen.
En virkelig solid præstation, hvor Hobro blev holdt på et minimum af chancer.

Jeg kan virkelig også godt lide, at David i studiet pointerer at vi i første halvleg var for dårlige til at spille os ud af Hobros pres og at vi glemte at spille sidelæns i forsvaret og få flyttet bolden. Jeg sad og SKREG på dette. Det blev alt for panisk og direkte frem i banen. Det blev bedre i 2. halvleg.

Svagest i billedet synes jeg Ankersen, Spellmann og DAP står. Der kommer ikke nok kreativt fra kanterne. Så længe vi lukker af bagude, så er det til at leve med, for så skal der bare en enkelt genialitet til fra Sana eller Bundu - som virkelig fungerer godt sammen - men hvis vi skal blive mere kreative i offensiven, så skal der ske noget andet på de kanter. Jeg kan dog ikke se, at vi pt. har noget at skyde med derudefra, så vi må satse på den solide defensiv.

Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Synes nu godt man kan spille med Junker på en kant. Den helt frække er en 4-3-3 med Bundu, Pussi og Junker helt fremme.
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
Alle fremtidsspekulationer er selvfølglig afhængige af, at vi ikke rykker ned.

Men salg af Amini, Jovanovic og Mikanovic, som nok er dem, der står på rampen, ligesom der er kontraktudløb til Rask, AJA og DAP må frigive nogle lønkroner og give lidt penge i kassen. Disse kunne passende bruges på Martin Hansen og Simon Kroon. Aflæseren for Mikanovic findes allerede i truppen (Mads Mikkelsen).

Så skal der nok også hentede en erstatning ind for Amini. Hvidt er nok ikke klar endnu.

Indlægget her skal ses i lyset af den manglende kreativitet på kanterne, som Kroon kan bringe. Og så greb indlægget bare lidt om sig

Vi har dog nogle meget kreative kanter i den unge alder: Lunding og Kaastrup.
FCK by heart. AGF by relocation.
Junker på en kant er en mulighed, men han er måske lidt for offensivt til den stil vi gerne vil praktisere?

Angående Junker så er han den store taber pt. Bundu gør det jo virkelig godt og ligner i høj grad en, der er ved at få sit store gennembrud. Og samspillet med Sana ser rigtig godt ud. Og så er der jo også Pusic, som gjorde et fint indhop i går, og som er vores bedste bud på en naturlig målscorer. Det er ærgerligt for Junker, men han må jo bare oppe sig og vise sig fra sin bedste side, når han får chancen.

Her dagen derpå, finder jeg stor glæde i sejren i går. Især fordi vores defensiv så så stærk ud. Det var egentligt kun Dino, der gjorde mig lidt nervøs engang imellem - de andre præsterede virkelig. Måske det er vores nye, spanske assistent, der har haft en positiv indvirkning? Og så havde vi jo altså en del chancer. De to godt-sparkede frispark fra Sana og Højer. Kanstrup der sparker over efter hjørne. Bundu der er alene igennem fra en lidt spids vinkel kort efter scoringen. En virkelig opløftende præstation - herligt.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Annonce