Snak

Mere indhold efter annoncen
Nå, men i morgen hedder den jo Ob.

Og selvom JN og SHC i fællesskab har bestemt, hvad JP og Stiften må skrive om alt fra fodbold til udenrigspolitik, glæder jeg mig sgu til kampen.

Jeg har en god fornemmelse. Ob har godt nok scoret 10 mål i foråret og de ser således potentielt rigtigt farlige ud, men de 9 af dem er scoret mod Lyngby og Helsingør. Så de har altså scoret deres mål på en relativt billig baggrund. Derfor tror jeg, at vi kan holde dem fra fadet med vores stramme organisation.

I forsvaret er Kenneth Emil Petersen tvivlsom, og de to seneste kampe har Pereira spillet i stedet for KEP. Han er definitivt ude, så det ligner, at Ob skal grave dybt i posen med centrale forsvarsspillere. Barret er også tvivlsom, så det kan ligne, at Ob også skal grave dybt på venstrebacken.

Det taler umiddelbart for, at vi skal have noget udfordring ind på højrekanten (Bror Blume måske), men Troels Kløve spillert givetvis Obs venstrekant, og han har efter sigende være lidt af en offensiv åbenbaring for dem. Jeg bliver således ikke overrasket, hvis Spellmann spiller højrekanten igen.

Til gengæld kan der være relativt gode offensive betingelser for Dino.

Højer har set solid ud defensivt. Samtidig har Kaastrup imponeret i sine seneste indskiftninger, og da Obs normale højrekant Mathias Greve også er tvivlsom, synes jeg, det ligner en startplads til Kaastrup (med forbehold for at truppen endnu ikke er udtaget).

Jeg tror sgu, at dette kan blive kampen, hvor Pusic får hul på bylden

Det store spørgsmål er selvfølgelig, om Kanstrup er klar igen. Men selv med det deciemrede midterforsvar er jeg ganske tryg. De så ganske solide ud mod FCK.



Vi Får brug for et kælenavn til enten Pierre eller Magnus. Der er simpelthen for lidt forskel på, Kanstrup og Kaastrup. Også selvom det bør give sig selv i konteksten, om det er en kant eller en cb´er vi taler om.
https://youtu.be/ihaB8AFOhZo
Det er stadig uslebent og ujævnt, men på kanten kan han lave sit trademark move ved at gå ind i banen. Derudover har det ikke kostet så meget defensivt som man kunne frygte at have Bundu på venstrekanten.


Kræver det ikke lidt at Bundu kan aflutte uden for feltet? Ellers er et move ind i banen ikke så meget værd. Langt de fleste af hans skude uden fra feltet er jo deciderede ringe. Det er som om han ikke kan ramme bolden ordentligt. Nuvel det er måske at gå i små sko, men han virker bare langt bedre inde i boksen hvor han kan bruge sin fysik og hvor der ikke er så langt til målet.
NP er Suppens bedste 6'er!
For min skyld kan Kanstrup sagtens kaldes Breum - ligheden er da slående mellem de to. I øvrigt har han, Kanstrup trænet for fuld gas i ugens løb, så mon ikke han er med i morgen?

Er Barret ude er det kun godt for os. Han var farligste mand i Brøndby og er generelt en rigtig god spiller for OB.

Jeg synes OB spiller bedøvende kedeligt og uinspireret. Og så virker de decideret ufarlige mod hold der kan stænge deres midtbane. Det er en kamp OB ´skal´ vinde, hvorimod vi kan slå os til tåls med (endnu) en uafgjort. Jeg tror på, at vi kommer med et solidt udtryk igen. Også jeg tror også på en smal sejr.
https://www.youtube.com/watch?v=flLh3CiaoNk
Igen igen en kampdag...

Hvis vi skal gøre os håb om den meget vigtige 9. plads så skal kampen i dag vindes. En mere konservativ tilgang ville selvfølgelig være at gå efter det ene point med en defensiv tilgang. Jeg syntes nu vi skal gå mere aggresivt efter sejren i dag da det virkelig kan gøre en verden til forskel om et par uger når vi går ind i slutspillet.

OB har virket stærke og det her er efter min mening en af de kampe hvor vi virkelig kan se hvor langt vi er kommet. De er trods alt overkommelige og ikke på FCK niveau, selvom jeg også mener vi gjorde en god figur imod FCK.Jeg tror OB ender i top 6 og syntes de spiller noget udemærket offensivt bold.

Vi plejer iøvrigt at gøre det udemærket i Odense.

Jeg håber at vi kan få Bundu mere i spil end imod FCK og aller helst at vi kan få en Pusic scoring snart...

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg sælger gerne dagens kamp for ét point. OB har været lidt svingende, til tider rigtig gode og oftest jævne. Det er en af de kampe, hvor vi for alvor kan måle på, hvor godt DN har sammensat holdet og hvor godt hans system virker. Så må vi håbe, at "testen" ikke bliver ødelagt af en eller anden tåbelig handling, såsom et rødt kort eller lignende, som i DNs debutkamp mod Lyngby.

OB er et af de hold vi skal kunne måle os med og hvis vi tager point fra dem, så er spørgsmålet om AaB har noget at spille for når de møder os i næste runde. Der skal resultaterne dog lige flaske sig lidt for os, men det er ikke urealistisk. Om det så er en fordel ved jeg ikke :)
Det taler til OBs fordel, at Davids Lyngby ofte havde det svært i Odense. Det ville dog være mærkeligt, hvis ikke David havde lært af tidligere fejltagelser.

I det hele taget kan jeg godt lide måden vi ændrer små ting på, fra kamp til kamp. Det så man ikke under hverken Glen ikke Wiggo - eller jo, men ikke i så udpræget grad. Glens tonser 4141 var stensikker hver gang, de første 20 minutter uanset hvem vi mødte. David&Rubén lader til at gøre et solidt stykke analysearbejde. Thumbs up.
https://www.youtube.com/watch?v=flLh3CiaoNk
Generelt burde ét point være acceptabelt, men vi er derhenne på foråret, hvor vi et eller andet sted skal have minimum én sejr i de to sidste kampe for at stå med acceptable kort før nedrykningsspillet. Vi er i fare for at være for langt bagud og dermed vil det meget svært at undgå nedrykningsplayoff.

Uafgjort er ok, men så misbruger vi også den første af to serve til at komme hæderligt i mål.

Jeg synes der foregår mange positive ting omkring David og holdet pt. men den kortsigtede virkelighed ser livsfarlig ud og derfor vil det lette trykket gevaldigt med en sejr i aften - eller i hvert fald hjemme mod AaB.

Det er ikke sikkert, at det får den store betydning før i næste runde, men vi er så tæt på skæringsdatoen, at både OB og AaB kan blive tvunget til at jagte sejren ret entydigt. Det er ikke nødvendigvis en ulempe for os.

Sportsmedierne vil i deres snævre og forsimplede verden udelukkende fokusere på Top 6-kampen, men for os er der mindst ligeså meget på spil ifht. hvad der venter i nedrykningspuljerne.

Stiften og JP gætter på lidt forskellige opstillinger:

JP gætter på:

.........Jova

Dino Kanstrup JJ Højer

Spelmann DAP Guira Bundu

........Sana
.........Pusic


Stiften gætter på:

.........Jova

Dino Kanstrup JJ Højer

Stage Amini Guira Bundu

........Sana
.........Pusic

Jeg er klart mest begejstret for Stiftens bud. DAP skulle også have været småskadet, så mon ikke i hvert fald Amini starter inde.

Det er positivt, at Kanstrup er tilbage. Jeg har ikke set meget OB-bold i dette forår, men vi ved jo, hvad de kommer med. Eller deres angribere er meget svingende i niveau, men de vil naturligvis forsøge at spille sig "kvikt" igennem vores forsvar.

OB har nogle skader i defensiven - lad os håbe, at det giver os gode chancer.



https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Angående Bundu er vi ikke specielt enige.

Ja, der er udsving, bl.a. i afslutningerne, men tag f.eks. Lyngby-kampen. Det var lort i første halvleg, men også lagkage i anden, hvor vores venstreside løber Lyngby helt over ende. Bundu har vel ligeså mange vellykkede offensive aktioner som Ankersen har haft i hele sæsonen til sammen.

Jeg vil ikke afskrive Ankersen helt endnu, men det har virkeligt været magert. Han arbejder i holdets tjeneste, men det offensive bidrag er nærmest ikke-eksisterende. Når vi så tilmed har svært ved at score mål og vi har et par unge og spændende spillere på vej (Kaastrup og Bundu), så lugter det ikke godt i Ankersens bageri.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Til dels enig Moller. Jeg tror egentlig det vi begge (alle) efterspørger er, at han spiller som en venstre wing uden defensive pligter. Det kræver dog et systemskifte a la 4-3-3, hvor de tre på midtbanen arbejder ekstra hårdt. Det har vi så til gengæld også typerne til vil jeg mene, men det lugter ikke af, at sådanne ændringer kommer lige foreløbigt.

Spændende opstilling i aften. Det blev en mellemting mellem Stiftens og JPs bud, med både DAP og Amini på den centrale og Stage på højre midt. Det er i mine øjne en ret spændende opstilling, nok især fordi Spelmann ikke starter og vi derfor måske kan se noget offensivt fra vores højre side også. Bundu får chancen på venstremidt igen og med en Jönsson og Ryan Laursen som direkte modstandere skal Høyer være skarp i dag. Omvendt, så kan de fanges langt fremme og Bundu kan meget vel få godt med plads, især hvis han søger ind mellem back og midterforsvaret, som i dagens kamp er et nyt et af slagsen med Marco Lund og Tverskov - ikke frygtindgydende, så der er store forventninger herfra til vores offensiv.
Annonce