Jeg så kun kampen med et kvart øje, men som alle andre finder jeg masser af glæde i den alligevel. Vi er tæt på at sikre en sæson mere i det sjove selskab, vi binde to sejre sammen (en såkaldt GF-double læste jeg et sted), og vi kommer tilbage efter 1-1 udligningen. Ingen af delene er klassisk AGF.
Det glæder mig i den grad, at Amini igen igen brænder igennem. Hvis han fortsætter på samme vis, bør han være i betragning til Australiens VM-trup, og så er der både udtagelsespenge til AGF og eventuelt også en højere transfersum på ham. Hvis han har lyst til at blive, ser jeg dog helst en forlængelse.
Og så er det sgu nogle lækre mål, Pusic og Bundu får smidt i æsken. Jeg bliver ikke fuldstændig overrasket, hvis vi henter Pusic på en fri transfer.
Jeg må iøvrigt igen komlimentere DN for hans optræden i medierne. I post match interviewet med den sønderjyske skrothandler og pseudojournalisten Camilla Martin gør han det fremragende og får på en gang signaleret ganske små armbevægelser og samtidig at man i den grad har fokus på næste kamp - samtidig med, at han får rost spillerne for indsatsen.
Hold nu op, det er en god tid at være Hviee´ i.