Snak

Mere indhold efter annoncen
Ærgeligt med Amini. Jeg er mest spændt på om det bliver 2 eller 3, som od OB, på midten.
Var Dino ikke ude med karantæne senest? Det tror jeg han var. Så ham skal vi nok forvente at se tilbage på


Du har helt ret :)

I lige præcis en kamp mod SjE kan Spelmann være et oplagt alternativ til højrekanten i stedet for Stage. Spelmann arbejder godt defensivt og vil kunne lukke ned for deres venstreside. Og hvis ham og Dino så kan søge overlap, sådan Dino kan komme til indlæg/afslutning, ja så begynder det at ligne noget.


Det kan meget vel blive en realitet, men det er forsøgt tidligere på sæsonen uden den store succes. Spelmann har gjort det hæderligt på backen, men har ikke vist meget længere fremme, lige med kampen mod Sif som undtagelse. Jeg ser hellere Stage holde sin plads på højremidt med Dino bagved sig, mens DAP og Blume tager sig af den centrale. Det er selvfølgelig forudsat, at vi går tilbage til 4-4-2, men det tror jeg nu også vi gør.


Mht. Høyer, så kan det godt være, at jeg er for hård ved ham, men sådan er det jo med ens forventninger når man har leveret stabilt på så højt et niveau i så lang tid som han har.

Jeg havde iøvrigt først nu set, at Sønderjyske har både Rømer og Marc Pedersen ude med karantæner. Det er alligevel to bærende kræfter, der ryger der og det betyder nok en midtbane bestående af unge Rasmus Vinderslev og Eggert Jonsson. Det bør vi kunne hamle op med, men det er som sagt nok heller ikke her slaget skal stå.
Er der sat dato på "finalen"?


DBU´s datoplaner siger 25 maj !

//hjst
"Engang Danmarks fodboldby nummer 1. "Klubånd i solskin - troskab i regn"
Altså en fredag...Det kunne være fantastisk med en tur i Parken. En lille pokalfinale vol. 2.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Spelmann på højre kant var egentlig også med den forudsætning, at DAP stadig var ude. Spelmann har nogle defensive kvaliteter som er nyttige imod et hold som SjE. Som det ser ud nu ser jeg også helst Stage spille der, selvom han ideelt set er midtmidt.

Under alle omstændigheder lusker jeg ud på stadion. Det bliver forhåbentligvis en fest!
https://www.youtube.com/watch?v=flLh3CiaoNk
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Så er Sana også meldt ude resten af sæsonen. Man tager ingen chancer fremgår det...Det er tydeligt at næste sæson er vigtigere end afslutningen på denne. En disposition jeg er enig i.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Det forøger naturligvis ikke vores chancer, at vi må undvære vores største kreative kræfter, men prioriteringen er nu ganske fornuftig.

DAPs skade skulle ikke være så slem, så jeg forventer, at han er med. Det er lidt bare for at være på den sikre side, at man valgte ikke at spille ham mod OB.
Toon Toon mener du seriøst at AGF ikke mener kampen på lørdag er vigtig,med måske 12000 tilskuere
Felix, hvis du læser artiklen på Stiften vil du erfare, at AGF selv siger, at "vi tager ingen chancer". Man vil ikke risikere at Sana/Amini ikke er klar til den kommende sæson. Så ja, næste sæson er vigtigere for AGF end afslutningen på den nuværende.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Toon Toon man tager ingen chancer med sana/amini. hvordan for du drejet det til at kampene er mindre vigtige mod sje. der er sguda blevet kæmpet alt hvad de har lært mod Ob.
Annonce