Snak

Mere indhold efter annoncen
Tak. Jeg kunne ikke dy mig.
\\\"He got a cake but when it was Roberto Carlos´s birthday, the president of Anzhi gave him a Bugatti. \\\"I don´t expect City to present Yaya with a Bugatti, we only asked that they shook his hand and said ´we congratulate you´.
Tøser.

Men dejlig dag på stadion i dag.
\"Since 1990 the backpass rule Has been taken away from Liverpool And since that date they\'ve had to wait. So let\'s sing them a song that they fucking hate. 23 years.........Fuck all\"
Det tæller vist ikke, når man sidder i ly af regnen og skovler krabbesalat ind.
\\\"He got a cake but when it was Roberto Carlos´s birthday, the president of Anzhi gave him a Bugatti. \\\"I don´t expect City to present Yaya with a Bugatti, we only asked that they shook his hand and said ´we congratulate you´.
Jeg bruger ikke sponsor pladserne, mit sæsonkort er hos pøbelen, naturligvis.
\"Since 1990 the backpass rule Has been taken away from Liverpool And since that date they\'ve had to wait. So let\'s sing them a song that they fucking hate. 23 years.........Fuck all\"
Sommerferien og sære spilletidspunkter har hidtil gjort, at jeg bortset fra Brønshøj-kampen ikke har kunnet bidrage til at modvirke den sløje tilskuertendens.

Udenbys var jeg også nødtvungent i går, men kunne dog følge den på Tvvv´et. Det må ellers siges at være dårlig timing af undertegnede, for bortset fra, at vi i sin tid også lammetævede Lyngbys amatører på hjemmebane, erindrer jeg ikke at have set AGF vinde med den slags cifre.

7-1-sejren var ikke et mål for stort, og jeg har aldrig på Århus Stadion set en så udtalt klasseforskel. Både kollektivt og individuelt var vi vel i hvert fald 2-3 klasser bedre end Hvidovre.

Klasseforskellen hænger selvfølgeligt også sammen med modstanderens manglende evner. Vi "storsejrede" på en meget billig omgang, for nok er Hvidovre måske individuelt på niveau med Roskilde og Brønshøj, men holdmæssigt gik de i perioder i opløsning.

Jeg mener dog også, at vi i allerhøjeste grad bidragede til Hvidovres opløsningstendenser.

Der er selvfølgeligt en del ting, som man kan være tilfreds med, når vi vinder 7-1, men primært hæfter jeg mig ved følgende ting:

For det første er det befriende, at vi var mentalt klar fra første og til stort set sidste minut, og det gjorde det (modsat kampene mod Brønshøj og FCV) meget let for os. Det tidligere mål knækkede Hvidovre, og da Hvidovre ud af ingenting fik en håndsrækning til at komme lidt med i kampen ved reduceringen, strammede vi blot grebet yderligere i starten af anden halvleg. I stedet for en halv rodet affære ala Brønshøj-kampen blev anden halvleg hurtigt til et rent opvisningsshow - og det pynter da.

For det andet var det en fornøjelse at se, at Feilhaber har taget skeen i den anden hånd. Transferspekulationerne har åbenbart haft en markant negativ påvirkning på amerikaneren, der trods hård konkurrence er min MOM. Selvom specielt den første assist var af høj klasse, hæfter jeg mig primært ved det tredje måloplæg til Graulunds 5-1 scoring. At Feilhaber med vildskab gennem to Hvidovre-spillere tackler Graulund fri til scoring, er næsten surrealistisk i forhold til den lade attitude, som vi hovedsageligt har set fra hans side i 2010.
Det bliver i perioder lidt for smart fra Feilhaber, men tre assist, hårdt arbejde og konstante udfordringer i alle 90 min, giver alt i alt Feilhabers bedste kamp i meget lang tid.

Derudover synes jeg også, at rollefordelingen mellem Kasper Povlsen og Martin Jørgensen fungerede glimrende. Umiddelbart har MJ de største offensive kvaliteter, men med Povlsens store løbepensum giver det alligevel god mening, at det er Povlsen, der tager de offensive løb.

Endeligt var det rart at se, at PS havde fingeren på pulsen i forhold til både taktik og ikke mindst udskiftningerne. Indskiftningerne af Dennis Høegh og Sanel Kapidzic faldt straks efter 5-1 målet, og dermed fik reserverne "maksimal" spilletid. Med tanke på Graulunds skade, så kan det blive meget vigtigt at få en af de unge reserveangribere lidt i gang.

Samlet set var det en rigtig "feel good"-sejr, der tilmed falder på det rigtige tidspunkt. Der har været en del ævl og kævl om svigtende tilskuertal, men med mindre vi falder af på den i Kolding og Hobro, kan jeg ikke forestille mig, at vi ikke ser forbedringer på den front til de kommende hjemmekampe.

7-1 sejre er den slags historier, der skaber kulør og interesse for den ellers betongrå 1.division.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Som altid er jeg ganske enig med dig. Det var i høj grad vores egen fokus og parathed fra start der fik Hvidovre til at se så ringe ud, som osse Brønshøj burde have gjort. Det bliver dog spændende at følge de næste par udekampe hvis vores vildskab og livsnerve, personificeret i den lille bomber Hr. Grauhund, må sidde udenfor med en skade.

3 vigtige punkter er for mig :

Eckersley skal spilles mere ind, så vi for alvor kan finde ud af om han er god nok

Sorin/Porno Lasse lookalike skal benyttes noget mere. Vi SKAL have ham igang, så vi om ikke andet kan få en bette smule for ham til januar.

De unge (Høegh, Sanel, Sloth, Jackson-Møller osv.) skal have flest mulige chancer for spilletid
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
@Jelleman

Jeg må også være så kedelig at være enig i dine kommentarer - specielt angående vores pornografiske franskmand.

Det kan godt være, at Jerry Lucena er bedre defensivt og har været mere stabil end Sorin, men det irriterer mig lidt, at Lucena blev foretrukket imod Hvidovre.

Ligesom det blev for Eckersley, ville det have været en gylden mulighed for franskmanden til at spille sig lidt varm. Peter Sørensen kan naturligvis ikke være sikker på, at kampen ville blive en ren walk over, men man kunne dog have forventet dominans, hvilket ville give gode muligheder for en offensiv back som Sorin.

Jeg forstår i øvrigt ikke argumentet om, at Lucena skulle være bedre i pasningsspillet end Sorin. Lucena laver da godt nok kun få fejl, men hvad er det lige, at han bidrager med i en sådan en kamp ala Hvidovre?
Antallet af gennembrud/overlap fra Lucena kan vel tælles på to fingre, hvilket er alt for lidt med tanke på, at vi var totalt dominerende.

Min pointe er ikke at starte endnu en omgang Jerry-bashing, men jeg synes bare, at det tydeligt, at han nærmere er brandslukker/nødløsning på højrebacken end nogen særligt god løsning. Timingen og spilforståelsen i det offensive er i hvert fald til at overse.

PS er dog åbenbart ikke enig, da han har udtalt, at Jerry spillede en god kamp, så det ligner ikke lige et comeback til Sorin pt. Jeg mener dog, at man i nogle af de "nemmere" hjemmekampe bør give Sorin chancen.

Jeg synes ikke, at Sorin har været så ringe, de gange han har fået chancen, men nu er det efterhånden både Gøglerik og PS, der har kasseret ham, så fremtiden ser ikke vildt lys ud for Sorin i AGF.

Nu får vi at se, hvor solid vores offensiv reelt er, da Graulund er skadet, men ellers må jeg også snart hoppe på Garris galej. Backpladserne ser ud til at vores største problem, for selvom han spillede sin hidtil bedste kamp, så er jeg heller ikke imponeret over Adam Eckersley.

Der er for meget Port Vale og for lidt Manchester United over hans teknik.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
:-)

Min fremmeste kæphest pt. går dog på en seriøs mængde fysisk træning i vinterpausen. Vi får en SIIIIINDSYGT lang vinterpause, og da man generelt halter efter på fysikken i Dansk fodbold, kunne man imø. med stor succes gå forrest hos os og få bygget nogle kilo muskler på de ikke-gamle spillere. (Sanel, Høegh, Stephan, Dev, Kure, Howard, Eckersley, Sloth, KP, Gjesing, Sorin, Jackson-Møller, Krabbe osv.)
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
Her er min "live report" fra Kolding Stadion.

Vi vandt en fortjent sejr, selvom det hold hårdt og selvom Stephan P.´s hovestødsmål kun var vores 2. afslutning indenfor målrammen og selvom vi i den periode faktisk var gået lidt døde efter et fint kvarter lige før og lige efter halvleg. Det var en kamp der på mange måder mindede om Danmark - Island, som nogle af os pinte os igennem for nyligt. ALT ALT ALT for meget nipseri og alt alt alt for få afslutninger mod mål.

Vi startede faktisk kampen ok og skabte et par halve chancer, nogle indlæg der viste at Koldings keeper flagrede MEGET og havde egentligt fint styr på det de første 10 minutter indtil MJ lavede et boldtab på midten, efterfulgt af manglende afstemning mellem Kure og Howard og så scorede Koldng et fint, men meget nemt kontramål og derefter havde Kolding 3-4 sporadiske forsøg der med lidt større klasse/held/skarphed kunne have bragt os i alvorlig knibe i uvejret der satte ind. Efter den halve time fik vi ENDELIGT sat noget tryk på kedlen og fik skabt en del halve muligheder der enten blev taklet, blokeret, afleveret ENDNU engang videre eller lige skulle have 1-2-3 berøringer mere eller en dribling mere inden det løb ud i sandet. Sådan fortsatte vi indtil en times tid var spillet hvorefter gassen gik af vores ballon da Sanel kom ind. Indtil dette øjeblik havde vi haft en godt frispark i starten af kampen som keeperen hentede flot ude ved stolpen og Høegh havde et stolpeskud 10 min. efter pausen (hvilket desværre var stort set det eneste man så til ham). Den sidste halve time lignede meget den første halve time men pludseligt i et af de mange mange nipse-pille-småspils-angreb fik Eckersley slået bolden helt på tværs hvor Stephan P. headede bolden i en bue modsat over den flagrende keeper til 1-1. Og 5 minutter før tid gentog denne seance sig bare med Benny med en indadskruet curler som Sanel flot headede ind til 2-1. Meget mere skete der ikke i denne kamp hvor,Kasper Povlsen tvivlsomt fik underkendt et offsidemål, vi havde 3 appeller for straffespark og hvor Kolding var tæt på en scoring i slutfasen da Kure eller Eckersley undlod at sparke bolden væk og i stedet skærmede den så en Koldingspiller fik tåfræset den mod mål, men heldigvis lige på Steffen.

Karaterer (gammel 13 skala, YES jeg er et gammel røvhul)

Steffen - 6 - Blev ikke sat på prøver udover målet og var generelt sikker, MEN havde et par uheldige igangsætninger der kunne have kostet dyrt.

Lucena - 7 - Ok boldsikker og andre vil sikkert give ham mere kredit, men det trækker ned i min bog at en spiller der engang har bejlet til ligalandsholdet ikke sætter sig igennem i duellerne.

Howard - 7 - No nonsense indsats, elskede sikkert vejret og banen der nok godt kunne minde om en reserveholdskamp på udebane i hans United tid en efterårsdag. Gjorde det fitn og påpasseligt, men må sammen med Kure tage medskyld for målet.

Kure - 6 - Solid og kontant men et niveau under Howard OG blev udstillet teknisk det kvarter hvor uvejret rasede.

Eckersley - 8 - Afspil og løb uden bold er en pose blandede bolsjer. Til tider godt og til andre tider ligner han en spiller der bare laver træningsgentagelser uden at udvise den mindste fodboldforstand. Går dog til den og lagde op til målet og var MANGE gange med helt fremme og tilbyde sig.

Stephan P. - 8 - Utroligt potentiale, men som Eckersley er det meget op og ned. Gør mange ting rigtigt, men fik ikke rigtigt gjort noget færdigt før sin scoring.

MJ - 03 - Svær at bedømme idag. Han skal have ros for at tilbyde sig og smider sjælden bolden væk pga. 1. berøringen. Til gengæld havde han vel godt 60-70 korte såvel som lange afleveringer/vinderbolde, hvoraf mere end 80 % mislykkedes og det trækker ligeledes ned at han var den der gav bolden væk i omstillingen ved Koldings scoring OG han bremsede vores spil ALT for mange gange ved at dreje rundt om sig selv, thi det virkede til at gå for hurtigt for ham (Jesus christ hvor må serie A være slap)

KP - 8 - Stor flid, mange løb især uden bold, men det gav for lidt OG må tage en del af skylden for at vi til tider lignede et serie 5 hold, når 3-4 af Koldings offensive folk kunne holde bolden på egne fødder på vores halvdel og med 7-8 forsvarende spillere imod sig, uden at være særligt pressede.

Benny - 9 - Vores bedste mand. Kreativ, energisk, boldfast, udfordrende og oplæg. Ganske enkelt utroligt at FCK valgte at hente en Costa Ricansk fjeldabe, når Benny kunne snuppes for en slik i Århus. Det trækker fra at han må bære en del af skylden for at vil småspillede/nipsede helt helt overdrevet i perioder på en tung bane, hvilket de fleste af hans medspillere ikke magtede.

Devdariani - 7 - en atypisk jævn indsats af Dev. Virkede tung på den tunge bane og vandt ikke den vanlige mængde hovedstødsdueller og fik kun ganske få gange succes med vendinger og driblinger, men arbejder for holdet og prøver hele tiden at hjælpe holdet.

Høegh - 03 - MEGET skuffende indsats. Var slet ikke i gear og udover stolpeskuddet, samt nogle enkelte afspil, så var han totalt anonym. Stod på den forkerte siden næsten lige meget hvor afleveringen blev spillet og lagde ikke nok kilojoule i duellerne. Lignede ikke en der ville spille sin chance.

Sanel - 8 - Mål og energi trækker op, men havde dog svært ved at komme ind i kampen og uheldigvis for ham, mistede vi initiativet da han blev skiftet ind, men var jo på pletten til sidst.

Gjesing - UB - Fik ganske få minutter uden rigtigt at blive involveret.


SÅDAN så jeg kampen ;)
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
Tak for det fine referat for os, der ikke kunne være i Kolding i går, og som måtte nøjes med Schoubys opdateringer.

13-skalaen er selvfølgeligt helt på sin plads, da den er mere nuanceret end den nye.

I forhold til det samlede billede af kampen synes dine beretninger nogenlunde at stemme overens med hr. Scoubys, men det er også ekstra rart fint at få beretninger angående de enkelte spilleres præstationer.

I den sammenhæng er det lækkert at høre, at Benny igen spillede en god kamp - og ikke mindst, at motivationen var på plads.

En ting er at præstere på hjemmebane i årets bedste kamp - noget andet er det at trække læsset på et vindblæst Kolding Stadion på en kold og våd onsdag aften. Det er i hvert fald en klar indikation af, at Feilhaber vil give den gas, selvom situationen ikke er optimal for hverken ham selv eller AGF.

AGF får næppe de forventede transferindtægter for Feilhaber, men det vil i den grad pynte på hans eftermæle, hvis han giver den gas i 1.division.

Selvom det ifølge alle referaterne ikke var nogen stor kamp af AGF, og at vi først vendte kampen i det sidste kvarter, så er det alligevel den slags sejre, der giver ekstra ro i sindet mht. oprykning.

Når et AGF-hold på en kold onsdag aften under elendige vejr- og baneforhold er bagud på udebane imod et defensivt stærkt hold alligevel dominerer tilstrækkeligt at i sidste ende at vinde kampen, så bliver jeg i hvert fald ganske fortrøstningsfuld. Det er helt fint at lammetæve Hvidovre på hjemmebane, men det netop en kamp som den i aftes, der under normale omstændigheder ville koste vitale point.

Da vi sidst var nede i divisionen, havde vi stensikkert smidt point i sådan en kamp.

Jeg mener faktisk også, at Koldingkampen på papiret ser/så sværere ud end den kommende i Hobro.

Hobro har godt nok vundet tre kampe i streg, men har samtidigt vist markante defensive svagheder i de første par kampe. Selvom vi godt har en tendens til at indkassere mål i de første 10-20 min. af kampen, så frygter jeg i højere grad de mere defensivt stærke/orienterede hold.

Hvis bundholdene vil "spille med" bliver den individuelle klasseforskel for alvor udpenslet.

https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Annonce