Redigeretsøn 26. sep 2010
@Alsen
Jeg synes ikke, at man kan vurdere Kirkeskov ud fra hans indhop i onsdags. Det var da lovende, men Skive var jo helt væk på det tidspunkt af kampen. Jerry Lucena gjorde jo også, hvad der passede ham, da han blev skiftet ind.
Det ville være vanvittigt at spare profiler i ligaen med henblik på pokalturneringen. Så overlegne er vi næppe.
Min pointe er blot, at spillerne burde være i stand til periodevis at magte midtugekampe oveni hatten.
Med tanke på, at vi helt unødvendigt endte i forlænget spilletid oven på den anden uge med onsdagskamp, så kan man dog nok frygte, at vi ikke vil have det vanlige fysiske overskud. Jeg har i hvert fald svært ved at forestille mig, at Martin Jørgensen er helt ovenpå med 120 min. i benene.
Det er dog nok nærmere de seneste par kampes dårlige defensive organisation, der kan blive det primære problem i mod et pasningsstærkt HB Køge-hold.
Skives udligning til 3-3 kom måske nok på et tidspunkt, hvor Skive ret beset ikke havde mere at byde på, og et tidspunkt, hvor det blot var et spørgsmål om tid, før at vi ville lukke kampen. Det ændrer bare ikke på, at vi de første 60-70 min. ligesom i Hobrokampen tillader modstanderne alt for meget tid og plads mellem forsvaret og midtbanen. Det er en problematik, der skal tages seriøst, selvom jeg udover enkelte spilleres åbenlyse koncentrationssvigt ikke er helt sikker på, hvad der er problemet og løsningen.
Det er befriende at se Kasper Povlsens arbejdsraseri og hans dybdeløb, men spørgsmålet er om det koster for meget defensivt, når makkeren hedder Martin Jørgensen?
Dan Thomassen har ikke imponeret os i 2010, men undervurderer vi måske alligevel hans lederegenskaber? Mark Howards og Anders Kures positionsspil har da i hvert fald ikke været imponerende på det seneste.
Dagens modstander har tidligere gjort ondt på os, når de har fået tiden og pladsen til at holde fast i bolden på vores banehalvdel, så det kan godt gå hen og blive en svær kamp.
Selvom Howard og Devdariani er stærkt tvivlsomme til dagens kamp, bør vi offensivt kunne true HB Køge, hvis Feilhaber, Sanel og Stephan rammer niveauet fra i onsdags.
HB Køge er vel stadig et hold, der kan spille god fodbold, men som samtidigt ser ud til at mangle lidt klasse i felterne. Offensivt er de også blevet betragteligt svækket af spillerafgange.
Ovenpå en dårlig sæsonstart har de dog fået to sejre i træk, så der skulle være potentiale for en relativt lige kamp.
Den gamle luj´er fylder jo så i øvrigt 130 år i dag, så alt andet end en sejr vil være uforskammet.
God kamp - og kom så de hvi´e!
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk