Snak

Mere indhold efter annoncen
Forstår virkelig ikke, at folk har så meget imod, at der kommer penge i klubkassen. Fuck da om det er Krifa, enten støtter du op om klubben eller også gør du ikke! Nu har jeg efterhånden set en del der bedyrer, at de ikke vil være fan af AGF længere, hvad er da det for en gang pis! Helt ærligt, tag jer lige sammen!


Jeg kan nu godt forstå, at der er folk som bliver sindsygt galsindede. Især fagforeningsfolk(indenfor LO) og især "manden på gulvet".

Her har KRIFA alle dage været, at betragte som nogen skruebrækkere(fra LO´s synspunkt) og det får følelserne i kog - Og det er nok her vi skal finde de smukke udtalelser.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
De må jo have lagt flere penge på bordet, end Royal Unibrew kunne tilbyde, og man må derfor regne med, at tilbuddet var for godt til at kunne afslå, og jeg ser derfor hele denne kritik af AGF og deres valg af sponsor, som det rene galimatias. Især når man tænker på AGF økonomiske situation. De fans der bliver sure og vrede og valget, vil vel også gerne stadig have, at fodboldklubben AGF eksisterer i sin nuværende form og ikke går konkurs?
"Generelt tror jeg dog ikke, at protestgruppen primært er støttet af venstreorienterede - "ingen politik" i forbindelse med AGF virker i mine øjne til at have relativt bred opbakning."

Den ene stifter er kendt som venstreorienteret af den heftige slags, blev blandt andet anholdt i forbindelse med rydningen af ungdomshuset på Jagtvej. Den anden er aktiv i Enhedslisten og stillede op for EL til kommunalvalget. Et hurtigt kig på kommentarerne viser også en række kendte navne.

Hvis man anser valg af fagforening for at være politisk, så er det vist nærmest fordi 3F, LO, Dansk Metal med flere efterhånden agerer som venstrefløjens stormtropper med massive millionbeløb til agressive annoncer, som S og SF ikke selv ville kunne indrykke, uden at det vil give bagslag. Lidt mulvarpearbejde for S og SF holder man sig heller ikke for fine til. De forskellige fagforbund burde bruge deres energi på at arbejde for medlemmernes interesser i stedet for det politiske pjat, men det er nu engang sådan, at Harald og drengene har valgt at gøre det. Det er et frit land, og så kan vælge fagforening (og bank, frisør og så videre), som man har lyst til. Når de røde vælger at gøre det hele til en politisk sag, vidner det mere om desperation end ret meget andet.

Nå, nu er det her ikke en politisk tråd og skal heller ikke blive det, derfor vil jeg holde inde her.
Nå, nu skulle de første 7 runder af den nye superligasæson være på plads, og ikke overraskende har vi, ud af det 7 runder, 3 mandagskampe - så alt er ved det gamle igen.
Det positive i det er dog, at ud af de 3 mandagskampe, er det kun én enkelt af dem, som er på hjemmebane (den første mod Lyngby).

Man kan håbe på, at vi blot har fået vores del af mandagskampene her i starten af sæsonen, hvilket jeg dog tvivler stærkt på :)
De Hviie! HSV
* Mandag d. 18. juli kl. 19.00: AGF - Lyngby
* Søndag d. 24. juli kl. 16.00: AaB - AGF
* Lørdag d. 30. juli kl. 17.00: AGF - OB
* Lørdag d. 6. august kl. 17.00: SønderjyskE - AGF
* Mandag d. 15. august kl. 19.00: Silkeborg - AGF
* Søndag d. 21. august kl. 18.00: AGF - Brøndby
* Mandag d. 29. august kl. 19.00: AC Horsens - AGF


Tjah, det er jo, som det er. Jeg er heller ikke selv tilhænger af mandagskampe, men der er vist ikke så meget at sige til det.

I øvrigt ikke ligefrem syv nemme kampe. Som jeg lige ser det, er det kun en enkelt kamp, hvor vi absolut bør vinde (Lyngby). Jeg håber, at vi klarer os bedre, end papiret siger.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Så længe vi har den nuværende TV-aftale, så er det svært at forestille sig, at vi skulle kunne undgå at blive "mandagsholdet" i Superligaen (med mindre vi rykker selvfølgeligt).

TV2 Sport er jo tredjevælger, og vil derfor i hovedreglen vælge os.

Mandagskampe kan selvfølgeligt være noget at se frem til på en ellers halvtrist ugedag.

I forhold til stemning og tilskuertal er det dog langt fra at foretrække.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Der er i øvrigt påfaldende stille omkring transfer/rygte-situationen, selvom, at vi ikke har en eneste reel forstærkning på plads.

Det eneste konkrete, der har været fremme er, at BSN har været i Norge og se en kamp i mellem Haugesund og Viking - muligvis for at kigge nærmere på serberen Nikola Djordic.

En spiller, der umiddelbart ikke er en decideret spidsangriber, hvor jeg ikke synes, at han er helt vildt interessant, selvom han måske er en god spilstation.

Der er selvfølgeligt masser af tid at løbe på, men hvis man vil have nogle forstærkninger klar inden træningsstart d. 22. så haster det.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Når man snakker om solen:

http://www.tipsbladet.dk…-vi-kan-faa

Det er selvfølgeligt den sædvanlige omgang transfer-ævlebævle, men det ser ikke ud, at det er nogen målsætning at have truppen nogenlunde på plads til træningsstart.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Syns det er fornuftigt af Brian. Det handler jo ikke bare om at tage den med det største navn eller den første de er villig til at skrive under. Godt de tager deres tid om det, så valget forhåbentligt er velovervejet og ikke bare en nødløsning der skal sikre AGF en overlevelse.
http://www.agffodbold.dk…asp?id=8799


Det var så en glædelig nyhed. Farvel Dan og tak for alt.
Annonce