Redigerettirs 12. jul 2011
Det har vel hele tiden været en forudsætning, at Søren Larsen skulle have et gyldent håndtryk for at være aktuel for andre klubber.
Derudover gengiver de franske medier vel bare rygterne fra Danmark.
Under alle omstændigheder må man (paradoksalt nok) håbe, at det er manglende niveau, der er skyld i manglende spilletid - for selvom jeg mener, at vi skulle holde os langt væk fra Tommy Bechmann, så virker det jo umiddelbart nærmest vanvittigt at vende sig imod Søren Larsen i stedet.
I forhold til skader og manglende niveau tror jeg, at sandheden ligger et sted midt i mellem Emilfus vinkel og Larsens skadesrenomme. Han må i hvert fald have været skadet i sin tid i Duisburg, hvor han jo viste fine takter.
Hvis ellers Søren Larsen overhovedet kan spille, er jeg overbevist om, at han nok skal blive en gevinst.
Jeg mener ikke, at det er korrekt, at Søren Larsen ikke har vist noget siden opholdet i Sverige, da hans perioder i Tyskland har været gode.
Det er selvfølgeligt længe siden efterhånden, og man kan undre sig over, at Toulouse og Feyenoord end ikke har ville bruge ham som reserve. Feyenoord er dog en kaosklub, hvor en solid spiller, som Michael Lumb også var helt ude i kulden.
Overordnet er det dog primært fysikken, som jeg frygter for i forbindelse med Søren Larsen.
I forhold til AGF´s muligheder i forbindelse med Søren Larsen synes jeg, at de ser betydeligt mere realistiske ud end man umiddelbart skulle forvente.
OB og FCM har hentet deres targetmænd, Brøndby er for ucharmerende og AaB brændte alle deres millionerne af i vinters. Derudover kan der måske være lidt kredit i, at vi tidligere var efter Søren Larsen, før han skiftede til Djurgården.
Derfor virker det ikke så usandsynligt, hvis ellers Søren Larsen har lyst til at vende hjem. Netop lysten kan vel være afgørende efter, at Søren Larsen i de sidste mange år har malket koen, så selv Peter Møller må være misundelig.
Jeg vil i hvert fald være påpasselig med at kalde Søren Larsens udlandsophold for et "helvede". Han har vel tjent 50-70 mio. kr brutto i sin tid i Toulouse og Schalke.
Det må satme være hårdt at være udlandsprof.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk