Snak

Mere indhold efter annoncen
Dette var en fantastisk eftermiddag på stadion. Mange mennesker, fint vejr, ærkerivalen på besøg, flot spil, sæsonens bedste præstation og bedste med PS som træner. Brøndby var svækket, javel, men havde vel, bortset fra MJ´s rutine, vel et hold der matchede vores i rutine. vi har trods alt Kirkeskov, Sloth, Davit, Aron, Osama og Povlsen der er ganske unge og de fleste af dem har under 30 suppe-kampe.

Nu bliver man jo nødt til at smutte til Horsens på søndag, hvor vi bare SKAL sikre os top 5 = EUROPA, da de gule bør være trætte efter polka-finale.
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
Jeg synes nu, Kirkeskov lavede mange fejl.

Han har det med at satse for hårdt i sine tacklinger, ligesom det kniber med overblikket rent defensivt. Der har dog været forbedring at spore de seneste par kampe og mange af de fejl han laver ligner nogle, der kan barberes væk med i takt med lidt erfaring.

Pt. har jeg dog svært ved at se talentet række til at blive en profil på holdet.



Kirkeskov har i hvertfald meget at bevise før jeg tror på han kan blive en back vi kan brug på lang sigt. Han satser for meget i tacklingerne og er alt for nem at komme udenom.

I mine øjne spillede Mikkel Kirkeskov en solid kamp samlet set.

Han var mere involveret i det offensive spil, end han har været i de andre kampe.

Generelt er det tydeligt, at han har nogle grundforudsætninger for at blive en god back. Han er meget hurtig og enorm duelstærk fysisk set - og kan jo se imponerende overlegen ud, når han får placeret sig rigtigt.

Til gengæld laver han også en del børnefejl, hvor han for let bliver fanget i de "forkerte" situationer på venstrebacken.

Mikkel Kirkeskov er en "ufærdig" spiller, hvorfor jeg ikke vil spå om, hvor langt han kan drive det. Han har nogle spændende grundforsætninger, mens der skal renses ud i de defensive børnefejl. Derudover står det lidt uklart, hvor stort det offensive potentiale er. Han kommer meget fint med i mange angreb, men tiden må vise om han har de offensive/tekniske kvaliteter til at kunne slå kapital af hans raids på venstresiden. Det er jo trods alt også en forudsætning for at kunne klare sig som back i nutidens fodboldverden.

Davit Skhirtladze må også betegnes som en "ufærdig" spiller. Han har de kvaliteter, som vi mangler hos Søren Larsen. Han har en god teknik, bevæger sig godt for holdkammeraterne i opspillet og er vigtigst af alt god til at modtage og dække bolden med en modstander hængende på ryggen.

Vi mangler dog omvendt at se, hvad han kan i de klassiske angribsdiscipliner som boksspillet, afslutninger, hovedspillet mv. Derudover viser han nogle af de klassiske problemer i forhold til overgangen fra ungdoms- til seniorfodbold.

Det virker til tider som om, at han tror, at han har mere tid, end han reelt har. F.eks. eksempliceret ved den frispilningen midt i feltet, som han fik i første halvleg fra Martin Jørgensen. Det er egentligt en stor chance, men han virker meget overrasket over, at Goodson er så hurtigt i ryggen på ham.

Davit Skhirtladze er dog kun årgang 1993, så der er tid og plads til udvikling.

https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Det, der bekymrer mig angående Kirkeskov er, at han hverken viser rigtig gode ting, hverken offensivt eller defensivt. Han spiller jævnt både i den ene og anden ende - og hvis man skal udmærke sig som back i dag skal man helst være god offensiv - og hvis man ikke er det skal man ihvertfald være bundsolid i defensiven.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Foruden den dejlige fornemmelse det er at gense de fem flotte scoringer (hvor 3-0 målet er min personlige favorit), så er jeg mest af alt imponeret over de individuelle præstationer på midtbanen.

Hele holdet skal naturligvis have ros, og uden gode opspil fra bagkæden, støtte fra backs og bevægelige angribere, var det selvsagt ikke gået nær så godt - men de fire midtbanefolk strålede godt nok individuelt om kap i går. Vi har ofte set lidt tunge og statiske ud i denne sæson, men i går var særligt vores midtbanefolk usædvanligt "rappe" i både tanke og handling.

Osama Akharraz var naturligvis rigtig god, og han ser lidt overraskende ud til være tættere på at være en Superligaprofil end et talent med potentiale. Jeg er i hvert fald imponeret over, hvor mange kampafgørende aktioner (mål og assists) han får lavet. 2 mål og én assist i går - og mere overordnet 5 mål i 10 kampe i foråret, hvoraf han er startet på bænken i det fleste. Der er meget lovende, at han i den grad får slutproduktet med.

Man må sgu håbe, at hans manglende modenhed udenfor kridtstregerne kan håndteres - for så ligner det en aldeles god signing af BSN.

På den anden kant viser Casper Sloth også rigtigt gode takter. Han scorer et flot og svært mål, hvor han både viser god spilforståelse og god sparketeknik. Selvom det er hans bedste kamp i sæsonen, så er det alligevel snarere den generelle tendens end den enkelte kamp, der glæder mig. Sloth har nu spillet godt i de sidste 5-6 kampe, og ovenpå en skadesplaget og ødelagt sæson i 1.division er Sloth igen for alvor på rette kurs. Man kan jo så netop krydse fingre for, at skaderne holder sig væk i den kommende periode.

Centralt bekræfter kampen, at Kasper Povlsen bør være foran Hjalte Bo i hierarkiet (hvilket startopstillingen også indikerer). Stor arbejdsradius, fornuftige afleveringer og god dynamik. Eneste minus er, at han fik et unødvendigt gult kort, der koster ham Horsenskampen.

Martin Jørgensen viser udover to fremragende scoringer, at der stadig er liv i den gamle krop. Han var virkeligt god i duelspillet og havde overraskende friske ben. Martin har sgu set lidt slidt ud i foråret efter en sæson, hvor der nærmest er blevet drevet rovdrift på ham. Det er dog klasse, at han lige hiver en sådan præstation op på dette afgørende tidspunkt af sæsonen.

Med til historien hører selvfølgeligt, at BIF var ringe i går. Det er dog også vores fortjeneste, at de kom til at se dårlige ud. BIF blev naturligvis knækket af 3-0 målet, men de spillede jo fint med i kampens indledning, hvorfor man ikke kan konkludere, at de lagde sig ned fra start.


https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
At bøfferne var dårlige, gør ikke, at vi ikke var gode. Vi var virkelig gode.
Min kritik af Kirkeskov i forhold til søndagens kamp, er mest, at han smed en del bolde væk.
Kosovo je Srbija
Som Jelleman også er inde på, skal vi meget gerne lukke risikoen for at smide Europa-pladsen allerede søndag.

Horsens har godt nok været fint kørende på det seneste, hvor selv marginalspillerne har imponeret. De har tredjepladsen at spille for - selvom kronen på værket vil være en pokaltitel.

De har dog en del skader, og må trods alt have trætte ben ovenpå en pokalfinale, der passende kunne gå i forlænget spilletid. Effekten af en sejr kan måske kompensere for den fysiske svækkelse, men det vil alligevel være overraskende, hvis ikke det bliver en fordel for os.

Mine nerver magter godt nok ikke et drama i sidste runde, hvor FCM måske stadig har chance for at tage bronzen.

Det burde godt nok mindske risikoen markant, at SIF skal til Parken i sidste runde. De har vel pæne chancer for at slå SønderjydskE på hjemmebane i næste runde, men bør vel få meget svært ved at vinde i Parken. Det skulle dog lige være fordi, at FCK allerede bliver mestre i næste runde.

Jeg mener dog, at FCN´s pointtab i går er fornuftigt for os i forhold til det nævnte scenarie. Der bør jo være større chance for, at FCK smider point i Herning, end at FCN gør det i Brøndby. Dermed sagt, at chancen for, at det bliver afgjort i næste runde er blevet mindre, end hvis FCN havde snuppet sejren.

De forskellige scenarier kan jo hurtigt blive meget spekulative, så det nemmeste er selvfølgeligt, at vi "bare" hiver ét point med hjem fra Horsens.

Der bliver naturligvis også spekuleret meget i chancen for at indhente FCM og Horsens på diverse fora. Med indbyrdes opgør og for deres vedkommende FCK og FCN er det naturligvis ikke utopi, at vi kan snuppe tredje eller fjerdepladsen, og det kunne da være en fantastisk sæsonafslutning med fyldt stadion og chance for medaljer imod FCM.

Jeg vil dog slet ikke bebrejde PS og co. for at gå efter det ene point i Horsens. Jeg har en risikoavers holdning til sæsonafslutningen, hvor skuffelsen ved at tabe en Europabillet ville være mange gange større end glæden ved at snuppe 3-4 pladsen.

Et lidt andet scenarie kunne jo være, at vi tager et point i Horsens, mens FCM taber til FCK. I så fald har vi stadig chancen for at stjæle fjerdepladsen fra FCM i sidste runde.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Morten Moldskred gjorde comeback og fik 70 min. imod SIF´s reserver, der blev besejret 3-0.

Det er jo sådan set ganske positivt, men jeg tvivler nu på, at han når at få spilletid i denne sæson. Kampen var reservernes sidste kamp, og vores sæson slutter jo allerede næste onsdag, så det bliver nok ikke til debut før i næste sæson.

Det er nok også fint nok, at han får en længere opstart, inden han smides for løverne.

Selvom Aron er begyndt at score mål og Graulund har gjort comeback, så bør han helt sikkert være en spiller, som der bliver brug for i næste sæson.

Aron er blevet lidt bedre til at søge dem, men ellers mangler vi ofte en angriber, der søger dybdeløbene. Aron har det stadig bedst med at trække ned i banen for at modtage bolden, så Moldskred kan formentligt bidrage med et aspekt, som vi mangler blandt vores angribere.

Derudover kan man ikke regne med, at Peter Graulund kan spille alle kampe, og Søren Larsen og Devdariani vil nok have deres skader at slås med.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Så går turen til hesteland i morgen.

Såvel Horsens som AGF er i fin liga-form, og kampen kan blive, hvad det skal være. Man har fornemmelsen af, at de tre point (tror ikke på X) går til det hold, der helst vil vinde/udvise mest vilje.

Jeg tror ikke, at pokalfinalen får den store betydning. Den blev ikke just afviklet i et højt tempo, og Horsens-spillerne burde ikke være specielt ramt af torsdagskampen.

Det er bestemt ikke optimalt, at vi skal undvære Kasper Povlsen, men vi må så håbe, at Hjalte griber chancen for at vise, hvorfor han skal være fast mand i stedet for Povlsen.

I øvrigt er det vel forventeligt, at Moldskred får nogle minutter til sidst. Det skal blive interessant.

God kamp til alle, og må AGF vinde!
Annonce