Snak

Mere indhold efter annoncen
ja, kom dog med dit bud Halil.

Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Hehe, svaret er så ensidigt og fyldt med fordomme, at det ikke vil kunne tages seriøst overhovedet.

Så det lader jeg bare være med.

Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Tillykke med Jakob Poulsen. Årets sas liga spiller. Fuldt fortjent.
"Vi er bare ikke bedre"
Ja Poulsens pris var bestemt fortjent, på trods af at han har været en skygge af sig selv her i efteråret.
Han er iøvrigt den eneste spiller jeg nogensinde har set, har modtaget en pris uden at takke sin klub. Uden AGF var han aldrig kommet så langt.
Nej det var han sku ikke. Han har meget at takke Agf for, men det er ikke ligefrem fordi man fornemmer at han ønsker at betale dem tilbage. I hvert fald ikke via hans præstationer på banen. Ikke at han spiller ringe, men ligefrem godt gør han heller ikke. Han virker meget mere motiveret på landsholdet, hvor han spiller meget bedre.

De resterende kampe i efteråret ser noget svære ud, men måske er det netop til vores fordel, nu hvor vi tydeligvis ikke kan bære favoritværdigheden.

Aab ude ligner på forhånd et nederlag, nu hvor Aab er ved at begynde at finde formen og med kampe mod Brøndby og Esbjerg hjemme til at slutte af med, virker det som om vi slutter af med en række nederlag. Det er dog nok netop i sådanne kampe, hvor vi er undertippet, at vi præsterer og mon ikke vi overrasker. Specielt i kampen mod Brøndby tror jeg på success, men spændende bliver det. Uanset udfaldet, bliver ER nok glad for at første halvdel af sæsonen er overstået med den rutsjebane vores klub har taget sig.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Korrekt set. Ove Pedersen befinder sig langt bedre i EFB, hvor der heller ikke har været massevis af intern kævl og ballade sammenlignet med ledelsen i AGF over år. Og han er nu tilbage i sin gamle klub, hvor han bliver hørt og har arbejdsro, og hvor man altså heller ikke bare smider en meget ihærdig og dygtig træner ud med det snavsede badevand.

Hilsen fra en EFB fan som savner Jakob Poulsen !
Korrekt set. Ove Pedersen befinder sig strålende, nu hvor han tilbage i Esbjerg, hvor klubben viser ham stor tillid, og hvor han har fået arbejdsro. Modsat tiden i AGF, hvor der var masser af intern uro og ballade på ledelsesplanet.

Og det vil være meget dumt at undervurdere manden. For hans kvaliteter kan der bestemt heller ikke stilles spørgsmålstegn ved, uagtet at han er den mere beskedne men meget hårdt arbejdende type. EFB`s placering og holdets resultater taler jo for sig selv....Ikke så mange store, forblommede ord, hellere mange sejre og point !

Sjovt så nostalgiske folk bliver over forhenværende trænere og spillere, som nu gør det godt andetsteds.

Ove gør det sku godt i Esbjerg lige pt., men jeg husker da tydeligt at folk ikke var så kede af at han røg sidste år, det var nu bare mere måden det skete på. Jeg vil bestemt ikke have manden tilbage. Han får sikkert meget ud af meget lidt, men hvis vi skal være et tophold, skal der mere end bare hård fight til, som han jo står for. På mange måder, synes jeg han var lidt primitiv da han trænede os og jeg er glad for at have fået en træner der måske ikke er taktisk bedre, men som har en evne til at sparke noget selvtillid i spillerne. Taktisk og spillemæssigt synes jeg bestemt også vi er rykket os en del og jeg ved at der er mange der giver Ove kreditten for dette. Han har måske lagt fundamentet, men han kunne sagtens finde på at gå væk fra det i en kamp, hvilket nogle gange gav bagslag og det må man sige at ER kun har gjort i én kamp i år og det var i sidste kamp, da banen slet ikke var til den slags spil, samtidig med at det var for stor en fristelse at prøve at fedte en 1-0 hjem.
@irvine

Korrekt set. Ove Pedersen befinder sig strålende, nu hvor han tilbage i Esbjerg, hvor klubben viser ham stor tillid, og hvor han har fået arbejdsro. Modsat tiden i AGF, hvor der var masser af intern uro og ballade på ledelsesplanet.

Der er vist ingen tvivl om, at Ove P har det allerbedst i underdogrollen i Esbjerg, men resten af dine postulater er det rene vrøvl.

Ove Pedersen fik massiv arbejdsro og helt usædvanligt lang snor i AGF over en periode, hvor Lars Windfeld havde god kontrol med styringen af klubben. Man skal ikke glemme, at det første år under Ove P gik AGF fra at være et bundhold i Superligaen til at være et midterhold i 1.division.

AGF rykkede ned med et gigantisk brag i foråret 2006, og i få runder før vinterpausen i 1.div blev man rundbarberet med 0-5 i Herfølge, hvilket gav et hul på 9 point til oprykning, og der var absolut ingen tegn på fremgang. På intet tidspunkt var Ove P truet, selvom det nok ville være sket i de fleste klubber - sikkert også i EfB.

Der er selvsagt turbulens fra omgivelserne, når en klub som AGF rykker ned. Man skal dog ikke glemme, at der var ro fra ledelsen og Ove P fik carte blanché i forhold til udrensningen i spillertruppen.

Fyringen af Ove P blev håndteret elendigt, men det ændrer ikke på, at Ove P fik massiv tillid fra ledelsen indtil, at man erstattede ham med Erik Rasmussen.

https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
En lille info.

Til alle jer der ligesom os andre, hader løbebanen på Århus stadio, så er der et par muligheder for at vise sin holdning.

For det første er der oprettet gruppen på facebook; "Jeg sælger min stemme i Århus til det parti der fjerner løbebanen", som jeg vil anbefale alle utilfredse AGF´ere med at melde sig ind i, uanset om man så vil sælge sin stemme eller ej:)

Til de der så ikke ved hvad de skal stemme, eller overvejer helt at lade være, kunne det være man skulle tage et nærmere kig på de konservatives kandidat Morten Nyby Elgaard, der som sin første mærkesag, netop har problematikken omkring løbebanen.

Der findes også en kandidat fra både de radikale og venstre der har snakket om tiltaget.


Ingen reklame, blot info:)

Fortsat god dag herfra.

Edit:
Venstre skriver direkte på deres hjemmeside, at det er deres plan at fjerne løbebanen of flytte atletikken til Viby, så det lyder ret ambitiøst.
De Hviie! HSV
Annonce